Seminar "Wannsee konferencija – Konačno rješenje židovskog pitanja" održat će se u četvrtak u Kinu Tuškanac, u povodu Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta i uoči predsjedanja Republike Hrvatske Međunarodnim savezom za sjećanje na holokaust.
Seminar se održava za nastavnike zagrebačkih osnovnih i srednjih škola, učenike 4. razreda gimnazija i strukovnih škola te zainteresiranu javnost, a organizatori su Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust u suradnji sa Zakladom Konrad Adenauer, Goethe-Institutom Kroatien i Festivalom tolerancije - JFF Zagreb.
U sklopu seminara bit će prikazan film Matti Geschonnecka "Wannsee konferencija" iz 2022. godine, koji opisuje sastanak vodećih predstavnika nacističkog režima 20. siječnja 1942. u vili u berlinskom predgrađu na jezeru Wann (Wansee).
Scenarij je izveden iz zapisnika sastanka koji je zacrtao Adolf Eichmann, na temu "konačno rješenje židovskog pitanja" - organizacija sustavnog, milijunskog masovnog ubijanja Židova u Europi.
Tada je dogovorena provedba holokausta, potpuno istrebljenje Židova iz Europe, zloglasni Endlösung. Zapisnik ne govori izričito o ubojstvu, no koriste se izrazi poput "evakuacija", "smanjenje" i "liječenje" - i dijele se zadatci među različitim vladinim odjelima i njihovim "relevantnim stručnjacima".
Sve je pisano vrlo kamufliranim jezikom, ali sadrži popis zemalja i broj Židova koje su planirali ubiti, jedanaest milijuna ljudi za kojima su krenuli, stoji u najavi.
Film je nagrađen, među ostalim, dvjema njemačkim televizijskim nagradama (Deutscher Fernsehpreis) za najbolji TV film i scenarij, te s Prix Europa za najbolji europski igrani film.
Nakon projekcije slijedi izlaganje Tvrtka Jakovine i Daniela Rafaelića, uz razgovor s publikom.
Jakovina će govoriti o okolnostima koje su dovele do sastanka u Wannseeu: zašto je organiziran tek početkom siječnja 1942., na koji je način najprije izbijanje rata na Istoku i njemačka invazija Sovjetskog Saveza u ljeto 1941. i japanski napad na Pearl Harbour i povezivanje azijskog i europskog sukoba u jedan, utjecala na ubrzanje i konačno formuliranje Hitlerove odluke o "konačnom rješenju".
Fokus će biti i na kulminaciji protužidovskih politika, koja je bila očita i prije odluke koja je, činilo se iznenađujuće, donesena na razini nižih činovnika, službenika koji su vodili brigu o stanovanju, transportu. Dio izlaganja bit će pokušaj plastičnijeg opisa dvije najistaknutije ličnosti, Reinharda Heydricha i Adolfa Eichmanna.
Rafaelić će prikazani film staviti u kontekst prethodnih uradaka o tom događaju, njemačkog TV filma "Die Wannseekonferenz" iz 1984. te američko-britanskog "Conspiracy" iz 2001.
U izlaganju će objasniti razlike u pristupu toj temi najprije kroz televizijsku, a zatim i kinematografsku prizmu, s naglaskom na korištenje različitih tehnika rekonstrukcije pojedinih detalja tog vremena i događaja.