Svijet

otrovane u školi?

U Iranu izbili prosvjedi zbog navodnog trovanja djevojčica

Učenice su bile aktivne u protuvladinim prosvjedima koji su počeli u rujnu. Skinule su s glave obavezne marame u učionicama, poderale slike vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija te pozivale na njegovu smrt


 
3 min
HINA
Ilustracija: Pixabay

Učenice su bile aktivne u protuvladinim prosvjedima koji su počeli u rujnu. Skinule su s glave obavezne marame u učionicama, poderale slike vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija te pozivale na njegovu smrt

Zabrinuti roditelji prosvjedovali su u iranskom glavnom gradu Teheranu u subotu zbog vala napada otrovom na djevojčice u desecima škola, prema iranskim novinskim agencijama i video snimkama na društvenim mrežama.

Zasad nepoznata bolest pogodila je stotine učenica posljednjih mjeseci. Iranski dužnosnici vjeruju da su djevojčice možda otrovane i za to krive neprijatelje Teherana.

Iranski ministar zdravstva rekao je da su djevojčice "lakše otrovane" u napadima, dok su neki političari rekli da su djevojčice možda bile meta tvrdolinijaških islamističkih skupina koje se protive obrazovanju djevojčica.

Ministar unutarnjih poslova rekao je u subotu da su istražitelji pronašli "sumnjive uzorke" koji se proučavaju.

"U terenskim studijama pronađeni su sumnjivi uzorci koji se istražuju... kako bi se utvrdili uzroci bolesti učenica, a rezultati će biti objavljeni što je prije moguće", rekao je ministar Abdolreza Rahmani Fazli u izjavi koju je prenijela službena novinska agencija IRNA.

Više od trideset škola u barem deset od ukupno 31 iranske pokrajine pogođeno je bolešću u subotu. Na video snimkama koje su objavljene na društvenim mrežama mogli su se vidjeti roditelji koji su se okupili pred školama da odvedu djecu kući, dok su neka djeca odvožena u bolnice kolima hitne pomoći ili autobusima.

Okupljanje roditelja ispred zgrade ministarstva obrazovanja u zapadnom Teheranu u subotu zbog bolesti pretvorilo se u prosvjed protiv vlade, prema video snimci koju je potvrdio Reuters.

"Basidž, Gardo, vi ste naš Daeš", uzvikivali su prosvjednici, povezujući Revolucionarnu gardu i miliciju Basidž s terorističkom skupinom Islamskom državom.

Slični prosvjedi održali su se na druga dva područja u Teheranu i drugim gradovima uključujući Isfahan i Rašt, prema nepotvrđenim video snimkama.

Izbijanje bolesti kod djevojčica događa se u kritičnom trenutku za iranske klerikalne vođe, koji su bili suočeni s mjesecima protuvladinih prosvjeda potaknutih smrću mlade Iranke koja je umrla u pritvoru moralne policije koja provodi stroga pravila odijevanja.

U objavama na društvenim mrežama posljednjih su dana prikazane fotografije i videosnimke djevojaka koje su oboljele, osjećaju mučninu ili imaju lupanje srca. Druge su se žalile na glavobolje. Reuters nije mogao provjeriti objave.

Ured Ujedinjenih naroda za ljudska prava u Ženevi u petak je pozvao na transparentnu istragu mogućih napada, dok su zemlje poput Njemačke i SAD-a izrazile zabrinutost.

Iran je odbacio ono što smatra stranim miješanjem i "ishitrenim reakcijama" te je rekao u petak da istražuje uzroke ovih incidenata.

"Jedan od trenutnih prioriteta iranske vlade je da istraži slučaj što je prije moguće i omogući dokumentirane informacije kako bi se riješile brige obitelji, a počinitelji pozvali na odgovornost", rekao je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Naser Kanani državnim medijima.

Učenice su bile aktivne u protuvladinim prosvjedima koji su počeli u rujnu. Skinule su s glave obavezne marame u učionicama, poderale slike vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija te pozivale na njegovu smrt.


Nastavite čitati

Svijet
 

Iranski nuklearni program je pretrpio ozbiljna oštećenja

Glasnogovornik Pentagona izjavio je da je nuklearni program odgođen "za najmanje jednu do dvije godine", što je u suprotnosti s strogo povjerljivim preliminarnim izvješćem američkih obavještajnih službi, prethodno objavljenim u američkom tisku, koje je utvrdilo da je bombardiranje Irana odgodilo njegov nuklearni program samo za nekoliko mjeseci

Svijet
 

Njemački mediji: 500.000 Hrvata slavi fašizam. Jedna stvar je posebno uznemirujuća

Kult Thompsona, navodi se dalje, nije nikakva subkultura u Hrvatskoj – to pokazuje ne samo veliki broj posjetitelja koncerta, već i činjenica da ga politička i sportska elita zemlje rado prisvaja. Nogometna reprezentacija i drugi sportaši redovito slave svoje uspjehe uz njegove pjesme, političari svih stranaka puštaju njegove pjesme tijekom predizbornih kampanja, a iz barova na jadranskim plažama Thompsonova glazba odjekuje svake sezone

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.