Život

do cilja zajedničkim snagama

(FOTO) UČENICI I POLICIJA TRČALI U RUŽIČASTIM MAJICAMA U Puli danas obilježen Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja

Ove godine smo imali prijavljenih 17 kaznenih djela, ali vjerujemo da ih je i puno više, izjavio je načelnik PU Istarske * Danas su djeca izložena i vrlo specifičnom cyber nasilju koje je izraženo u manjim postotcima, ali može imati razne forme * Svoj doprinos educiranju i prevenciji nasilja među vršnjacima policija osigurava kroz program obilaženja škola u kojem posebno educirani djelatnici MUP-a pružaju neophodne informacije


 
4 min
Maja Jokanović ⒸFOTO: Manuel Angelini

Ove godine smo imali prijavljenih 17 kaznenih djela, ali vjerujemo da ih je i puno više, izjavio je načelnik PU Istarske * Danas su djeca izložena i vrlo specifičnom cyber nasilju koje je izraženo u manjim postotcima, ali može imati razne forme * Svoj doprinos educiranju i prevenciji nasilja među vršnjacima policija osigurava kroz program obilaženja škola u kojem posebno educirani djelatnici MUP-a pružaju neophodne informacije

Oko petsto učenika petih razreda osnovnih škola i policijski službenici PU Istarske, danas su zajedničkim snagama istrčali utrku pod nazivom „Trkom protiv nasilja“ i na taj način obilježili Dan ružičastih majica. Start utrke bio je točno u podne na Trgu Portarata, a kružna trasa duljine 1200 metara provela je trkače kroz ulice i trgove najužeg centra grada: Giardine, Istarsku, Amfiteatarsku i Carrarinu ulicu.

Ideja za obilježavanje ovog dana, posvećenog podizanju svjesnosti o vršnjačkom nasilju i važnosti njegove prevencije, rođena je 2007. godine u Kanadi. Nakon što je jedan učenik osnovne obukao ružičastu majicu u znak podrške majci oboljeloj od karcinoma dojke i zbog toga doživio nasilje, grupa školskih kolega pružila mu je podršku noseći iste takve majice. Ova „mala“ gesta pokrenula je lavinu globalne reakcije i Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja uskoro je proglašen u mnogim država svijeta.

Dio slučajeva se ne prijavi MUP-u

U Hrvatskoj se od 2017. godine on obilježava posljednje srijede u veljači, ali je ovogodišnja manifestacija, u organizaciji Grada Pula i PU Istarske, održana nešto ranije zbog predstojećih školskih praznika.

Utrka je bila revijalnog karaktera i umjesto startnih brojeva, učenici su na majicama nosili poruke tolerancije, dok su policijski službenici nosili natpis „Pravi načelnik nosi ružičasto“.

I zaista je bilo tako. Načelnik PU Istarske, Alen Klabot, obratio se sudionicima i gostima prije same utrke i objasnio kako su ovakve manifestacije najbolji način da se dopre do roditelja i cijele zajednice jer se problem nasilja među učenicima može rješavati jedino zajednički. Najvažnije je nasilje spriječiti, naglasio je načelnik, ali važno je i prijaviti ono postojeće.

-  Ove godine smo imali prijavljenih 17 kaznenih djela, ali vjerujemo da ih je i puno više. Upravo je zato bitno da svima prenesemo poruku STOP tom nasilju, da je ono društveno neprihvatljivo i da se svi zajedno, kao zajednica, pokrenemo i budemo još bolji u rješavanju ovog problema, izjavio je Alen Klabot.

Svoj doprinos educiranju i prevenciji nasilja među vršnjacima, prema riječima načelnika Klabota, policija osigurava kroz program obilaženja škola u kojem posebno educirani djelatnici MUP-a pružaju neophodne informacije djeci i nastavnicima.

Da su učenici dobro informirani, potvrdile su nam učenice OŠ Vidikovac koje su danas sudjelovale u utrci. Iako su imale sreću da ih ovakva vrsta nasilja zaobiđe, poznati su im takvi slučajevi u okolini. U slučaju da im se netko požali na nasilje, kažu da bi bile spremne dati pravi savjet - obratiti se starijoj osobi ili pedagogu i uvijek reći što se događa. Tada je, slažu se, sve puno lakše.

Nastavnice OŠ Veruda potvrdile su nam također kako je sustav prijavljivanja i reakcije vrlo jasno utvrđen i dobro funkcionira, a učenici u 99% slučajeva imaju povjerenja i prijavljuju nasilje.

Cyber nasilje

Ali, fizičko nasilje nije jedini problem u školama. Kao što je najavio i sam načelnik Klabot, danas su djeca izložena i vrlo specifičnom cyber nasilju koje je izraženo u manjim postotcima, ali može imati razne forme. Jedan od oblika je i izbacivanje iz grupa što se danas također mora smatrati nasiljem.

-  U tom dijelu je danas teško govoriti o nekakvim mjerilima ili brojkama, ali sigurno je da su to pojave koja djeca i roditelji moraju prijaviti i mi moramo reagirati na takve stvari, objasnio je Klabot.

Većina sudionika današnje utrke kojima je postavljeno pitanje na koji način uče o nasilju putem interneta, odgovorila je da neke od najvažnijih informacija dobivaju od nastavnika informatike.

Ovo je potvrdila i prof. Branka Sironić Buić, ravnateljica OŠ Monte Zaro, u kojoj je odnedavno ukinuta mogućnost korištenja mobilnih telefona tijekom nastave, osim u slučajevima kada učenik mora telefonirati roditeljima. Prof. Sironić Buić nam je objasnila da ovo ne znači da se s učenicima ne razgovara o sigurnom korištenju interneta, mobilnih telefona pa čak i pametnih satova. Dapače, ovoj vrsti sigurnosti se posvećuje velika pozornost.

- Odgovorno ponašanje na svim mrežama je sastavni dio kurikuluma informatike. To rade profesori, rade i stručni suradnici, a po potrebi se formiraju i razredne skupine. Također se održavaju posebne radionice i svake se godine obilježava Dan sigurnog interneta, navela je ravnateljica OŠ Monte Zaro i dodala kako je uklanjanje mobilnih telefona iz nastave zaustavilo mogućnost slanja uvredljivih poruka barem za vrijeme trajanja nastave.

Danas je sve djelovalo ružičasto. Panoi na kojima su učenici osnovnih škola napisali svoja viđenja problema vršnjačkog nasilja i važnosti prevencije pokazuju da se o ovoj temi u školama otvoreno priča. Ujedno, učenici i nastavnici djeluju sigurno u nastojanju da se ovaj problem smanji i spriječi. Kada se nasilje ipak dogodi, policijski djelatnici uvjeravaju nas da su spremni za reakciju. Nadajmo se da će dogodine broj prijavljenih slučaja biti veći, a broj ukupnih slučajeva manji nego do sada.


Nastavite čitati

Pula
 

ORA I DOCUMENTI SONO ORIGINALI E LE FOTO PIÙ GRANDI: Inaugurato oggi il nuovo allestimento della Sala memoriale di Antonio Smareglia

A favorire il rinnovamento dell'allestimento, i cui autori sono la musicologa Nuša Hauser e il designer Matko Plovanić, sono stati la Biblioteca universitaria dell'Università Juraj Dobrila e l'associazione Smaregliana, con il sostegno del Comune di Pola, della Regione Istriana e della Regione Veneto. * La responsabile del Dipartimento per la Cultura del Comune di Pola, Emina Popović Sterpin, ha menzionato che la Strategia di sviluppo del Comune di Pola prevede anche l'apertura di un futuro museo dedicato ad Antonio Smareglia

Pula
 

SAD SU DOKUMENTI ORIGINALNI I FOTOGRAFIJE VEĆE: Otvoren novi stalni postav Spomen-sobe skladatelja Antonija Smareglie

Iza obnove postava, čiji su autori muzikologinja Nuša Hauser i dizajner Matko Plovanić, stoje Sveučilišne knjižnice Sveučilišta Jurja Dobrile i udruga Smaregliana, uz potporuGrada Pule, Istarske županije i Regije Veneto * Pročelnica Upravnog odjela za kulturu Grada Pule Emina Popović Sterpin spomenula je da Strategija razvoja Grada Pule uključuje i otvorenje budućeg muzeja Antonia Smareglie

Pula
 

PULJANIMA KONAČNO 'VOJNI' DIO LUKE Evo kako će izgledati zona inovacija Valelunga

Zoričić: "To je budućnost Pule. Neću reći da je ovo nakon Uljanika novi Uljanik, ali zasigurno je je nakon brodogradilišta nova zona industrije na danas zapuštenom i napuštenom prostoru, koji je još u vlasništvu države, koja će nam ga dati u primjenu, a potom vjerujem i u vlasništvo". Projekt iznosi 6 milijuna eura, a malo više do 5 milijuna osigurava EU

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.