Život

HRVATSKI PRESEDAN: RENTAJU POMAGALA

FRANKOVIĆI PROTIV CRVENOG KRIŽA LABIN Zašto se bolesnima i nemoćnima na Labinštini skupo naplaćuje najam medicinskih pomagala?

"Poanta nije da nemam novaca za platiti, nego da odluka jednostavno nije fer! Mene bi, prema njihovom cjeniku, pomagala stajala 300 kuna mjesečno ili 3.600 kuna godišnje", govori nam Milio Franković iz Kunja * "Imamo ogroman broj pomagala koja se uništavaju. Velike su nam potrebe i liste čekanja te smo procijenili kako je ovo jedino rješenje. Da, jedini smo u Hrvatskoj koji to rade, ali ni nama nikad nitko nije ništa poklonio", kaže ravnateljica labinskog Crvenog križa Morin Kudić


 
6 min
Martina Pereša ⒸFOTO: Manuel Angelini
Milio Franković drži Poziv na potpisivanje ugovora o najmu medicinskih pomagala

"Poanta nije da nemam novaca za platiti, nego da odluka jednostavno nije fer! Mene bi, prema njihovom cjeniku, pomagala stajala 300 kuna mjesečno ili 3.600 kuna godišnje", govori nam Milio Franković iz Kunja * "Imamo ogroman broj pomagala koja se uništavaju. Velike su nam potrebe i liste čekanja te smo procijenili kako je ovo jedino rješenje. Da, jedini smo u Hrvatskoj koji to rade, ali ni nama nikad nitko nije ništa poklonio", kaže ravnateljica labinskog Crvenog križa Morin Kudić

Poziv na potpisivanje ugovora o najmu medicinskih pomagala početkom ožujka prošle godine stigao je i Miliu Frankoviću iz mjesta Kunj u Općini Raša. Njegova je supruga Anica pet godina koristila električni bolnički krevet Crvenog križa Labin radi uznapredovale multiple skleroze koja joj je dijagnosticirana davne 1986. godine.

Odluka se „kuha“ već godinu dana

Slična je Odluka donesena i godinu ranije, no tijekom prošle godine korisnicima ipak nije stigao nijedan račun.

Na posljednjoj sjednici Skupštine Gradskog društva Crvenog križa Labin održanoj 27. prosinca prošle godine, odlučeno je kako se ipak 2023. konačno ide u najam medicinskih pomagala kroz program „Medicinsko pomagalo-pomoć obitelji“ koji je aktivan još od 2006. godine.

Više od 130 korisnika njihovih medicinskih pomagala na području Grada Labina i općina Kršan, Pićan, Raša i Sveta Nedelja ubuduće će plaćati najam Crvenom križu Labin, i to putem transakcijskog računa.

Time labinski Crveni križ postaje hrvatski presedan s obzirom na to da se takva praksa ne provodi u nijednom od sto trideset i jednog aktivnog društva Crvenog križa u Lijepoj našoj.

Milio i Branko Franković

Godinu dana Milio Franković, uz pomoć susjeda Branka Frankovića, na sve moguće načine pokušava osporiti odluku labinskog Crvenog križa. U svom naumu nije stao ni nakon smrti supruge u rujnu prošle godine.

- Čim sam lani dobio ovaj poziv na potpisivanje ugovora o najmu, otišao sam u Crveni križ Labin i tražio za objašnjenje ravnateljicu Morin Kudić. Dobio sam odgovor da su korisnici nepažljivi s opremom i da se ona često ošteti i razbije, a nakon toga više nije imala vremena za mene. Posvetila se Ukrajinkama koje su došle po humanitarnu pomoć, veli nam Milio Franković.

Svoj revolt podijelio je potom na Facebooku, a obratio se i nekolicini lokalnih medija, no veli kako njegova strana priče nikad nije objavljena – dok se, s druge strane, naveliko pisalo o razlozima radi kojih je Crveni križ Labin bio primoran početi naplaćivati medicinska pomagala.

Branko i Milio u razgovoru s našom novinarkom

Prema prošlogodišnjem cjeniku koji na koncu nije zaživio, antidekubitalni madrac korisnike je, primjerice, trebao stajati 60 kuna mjesečno, električni bolnički krevet 150 kuna, invalidska kolica 60 kuna, toaletna kolica 50 kuna, a najam bolničkog mehaničkog kreveta stajao bi 60 kuna za mjesec dana korištenja.

Grad Labin se oglušio na desetke mailova

U pomoć Miliu tada pristiže susjed Branko koji se uživo javio u program Radio Labina kako bi, u emisiji Gradske minute, na ovaj problem ukazao gradonačelniku Valteru Glavičiću.

Branko Franković

- Gospodine gradonačelniče, znam da znate da labinski Crveni križ jedini u Istri naplaćuje medicinska pomagala osobama s invaliditetom. Kao neprofitna organizacija, oni to ne bi smjeli raditi! Pitam vas što ćete kao gradonačelnik poduzeti da se ta skandalozna i nemoralna odluka ukine, pitao je Branko Franković javno Glavičića, na što je dobio odgovor kako Grad nije osnivač Crvenog križa i kako nema nikakve ingerencije oko tog pitanja.

Na ovu temu Gradu Labinu Frankovići šalju desetke mailova, no odgovor, govore nam, nikada nije stigao. Obratili su se oni i predsjedniku Crvenog križa Labin Morenu Milevoju, ravnateljici Istarskog Crvenog križa Sandri Stipanov te istarskim saborskim zastupnicima.

Kontaktirali su, između ostalog, i župana Borisa Miletića te njegovog zamjenika Tulia Demetliku. Obojica su im odgovorili kako im naprosto ne mogu pomoći.

Halabuka ili nametljivo ponašanje?

- Smatramo da cijele prošle godine nije stigla nijedna uplatnica upravo zato jer smo se mi javno digli protiv ove odluke. Istina da smo digli „halabuku“, ali netko je morao upozoriti na ovaj slučaj. Svoj revolt smo izrazili i na posljednjoj sjednici Skupštine labinskog Crvenog križa. Poanta nije da nemam novaca za platiti, nego da odluka jednostavno nije fer! Mene bi, prema njihovom cjeniku, pomagala stajala 300 kuna mjesečno ili 3.600 kuna godišnje. Čemu to, ako polovni krevet mogu kupiti za 1.500 kuna, a novi za 5.000? Ja sam prvi dovozio humanitarnu pomoć iz Nizozemske i Belgije u labinski Crveni križ za vrijeme Domovinskog rata dok sam radio u Istratransu, i mislim da imam pravo nešto reći na ovu temu, veli Milio Franković.

S druge strane, ravnateljica Crvenog križa Labin Morin Kudić, ponašanje obojice Frankovića ocjenjuje uznemiravajućim i nametljivim te čak razmišlja poduzeti i pravne korake kako bi zaštitila ugled Društva i sebe osobno.

U labinskom Crvenom križu pojašnjavaju nam i da je program zamišljen kao besplatan za korisnike pomoći zajamčene minimalne naknade, za darivatelje krvi s 36 i više puta darovanom krvi (za muškarce) odnosno 26 i više puta (za žene) te za volontere GDCK Labin koji su aktivni minimalno pet godina. Isto vrijedi i za članove njihove uže obitelji.

Morin Kudić, Foto: Labinska komuna

- Imamo ogroman broj pomagala koja se uništavaju. Velike su nam potrebe i liste čekanja te smo procijenili kako je ovo jedino rješenje. Inače, bolnički krevet može se dobiti i putem doznaka, a Grad Labin i četiri okolne općine korisnicima mogu sufinancirati najam sukladno svojim programima o socijalnoj skrbi. Da, jedini smo u Hrvatskoj koji to rade, ali ni nama nikad nitko nije ništa poklonio! I mi plaćamo struju, vodu, sve ostale režije, obroke darivateljima krvi i tako dalje. To što radimo nije ilegalno, imamo pokriće u Statutu i Zakonu, a tvrdnje obojice Frankovića da smo mi "neempatični prema osobama s invaliditetom" su obične neistine, govori nam ravnateljica labinskog Crvenog križa Morin Kudić.

Zakon o Udrugama, na koji se Kudić poziva, temelji se na načelu neprofitnosti što znači da se Udruga ne osniva sa svrhom stjecanja dobiti, ali može obavljati gospodarsku djelatnost sukladno Zakonu i Statutu, pa labinsko Gradsko društvo Crvenog križa to i čini.

U tome ih u potpunosti podržava Crveni križ Istarske županije.

Tko ne može platiti – ne mora

- Prema njihovoj odluci imamo pozitivan stav. Uveli su je kako bi pokrili putne i troškove popravka pomagala. Neće oni od toga profitirati. Imaju ogromnu količinu pomagala, i to im postaje veliko opterećenje. Osobe koje to ne mogu platiti – ne moraju, ali činjenica jest da se drugačije odnosimo prema stvarima koje nisu besplatne, izjavila nam je ravnateljica Crvenog križa Istarske županije, Sandra Stipanov.

Sandra Stipanov, Foto: Pixsell/Srećko Niketić

Labinski Crveni križ u ovom času ima više od 200 pomagala, a najtraženiji su im upravo bolnički kreveti za koje ravnateljica Kudić kaže da su „poput novih mobitela te da se već nakon godinu dana moraju mijenjati pojedini dijelovi“.

Društvo posjeduje 39 električnih kreveta od kojih je njih desetak za rashod, i šest mehaničkih kreveta koji će se tek rashodovati.

Branko i Milio Franković

Jedan od njih doveo je do velikog revolta dvojice Frankovića koji su spremni i sudski braniti svoju tezu da ova jedinstvena odluka organizacije koja promiče humanitarne ciljeve - nije društveno prihvatljiva!

Dok optužbe za neistine stižu s obje strane, sve je izglednije kako će ovaj nacionalni presedan uistinu i dobiti svoj pravni epilog.


Nastavite čitati

Istra
 

Epulon, Tito, Tuđman i..Puntere

Županijska skupština je danas usvojila proračun težak 276 milijuna eura,a za lijepu vijest se pobrinuo antropolog Andrea Matošević kojem je pripala nagrada za njegovu, vrlu "pulsku knjigu" "Kolos Jadrana. Industrijski film i brodogradilište Uljanik u drugoj polovici XX. stoljeća” * Sutra: Nakon osnivanja građanskih patrola i pratećih ksenofobnih izjava na društvenim mrežama, istražili smo koliki je udio stranih radnika u kriminalnim djelima počinjenim u Puli * Posjetili smo službeni pulski azil, sklonište za napuštene životinje, a razgovarali smo i s povjerenikom za Istarsku i Primorsko-goransku županiju sindikata Tiger koji je, s razlogom, u nedjelju prosvjedovao u Zagrebu

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.