Možete raditi kao pomoćni djelatnik na parkingu za 30, hostesa za 50 ili programer za sto kuna na sat. No, caka je - morate biti student.
To, ispričali su nam neki studenti, čak dovodi do problema u pojedinim radnim okolinama jer su, primjerice u nekim trgovinama, više plaćeni od prodavačica koje su stalno zaposlene i imaju daleko više obaveza i odgovornosti. One smatraju kako nije pošteno da netko tko puni police na kraju mjeseca zaradi više od njih samih, no zakon je jasan - student ne smije raditi za manje od 29,30 kuna.
Zarade i do tisuću eura mjesečno
Ipak na studente poslodavci nemaju drugih davanja, osim plaćanja provizije studentskom centru te posebnih doprinosa za mirovinsko i zdravstveno (ukupno 18 posto na neto zaradu studenta).
Obzirom da nemaju ograničenja u radu, studentske zarade nerijetko idu i preko tisuću eura mjesečno, pa ljeti mogu zaraditi i više nego njihovi roditelji.
Simp(tom)atična je i priča jedne majke koja nam je ispričala kako je lani njezina 16-godišnja kćer, tada još učenica srednje škole, ostala na radu u jednom velikim turističkom poduzeću kao konobarica nakon prakse.
- Mislila sam super, zaraditi će par tisuća kuna, nek se dijete nauči raditi. Na kraju je ona donijela doma buštu od tisuću eura. Bilo me sram jer je to ipak dijete od 16 godina, ja toliko ne zaradim u računovodstvenom birou, a fakultetski sam obrazovana. Kako sada objasniti djetetu da je dobro studirati, pita se ova majka?
Prosječna satnica između 35-45 kuna
Naime, minimalna satnica za obavljeni studentski posao vezana je uz minimalnu bruto plaću u RH te za 2022. godinu iznosi 29,30 kuna. Stoga se većina poslova, a koja se nudi preko Studentskog servisa Studentskog centra Pula, vrti upravo oko satnice od 30-ak kuna. No, zaraditi možete i puno više.
- Prosjek satnice kreće se između 35 i 45 kuna. Najbolje su plaćeni informatički i programerski poslovi te fizički poslovi i to oni za kraće vremensko razdoblje.
Tina Škuflić
Moram napomenuti da su to veoma primamljive satnice u gotovo svakoj vrsti posla, ako uzmemo u obzir to da je startni iznos 29,30 kuna.
Najviša potražnja za studentima je u poslovima ugostiteljstva i turizma te administrativnim poslovima - razni pomoćni poslovi, dijeljenje letaka, naplata parkinga, dijeljenje uplatnica, hostesiranja, nabraja nam voditeljica Studentskog servisa Tina Škuflić.
Studenti, dodajmo, često rade i na dostavi hrane, iznajmljivanju sportske opreme i opreme na plažama, a mnogi od njih daju i instrukcije, a to naplaćuju od 50 kuna pa naviše.
Škuflić pojašnjava da studenti spadaju u kategoriju radne snage koja može izuzetno pridonijeti poslovanju poslodavaca iz razloga što nemaju zakonska ograničenja u radu (u smislu radnog vremena, norme radnih sati, godišnjih odmor), ali su im poslodavci dužni osigurati adekvatne uvjete za obavljanje posla te zaštititi njihovo dostojanstvo za vrijeme obavljanja posla.
Programeri 100/sat Pixabay
Studentski centar ima svoju tablicu s okvirnim cijenama satnica; poslovi vezani uz ugostiteljstvo na dnu su tablice pa tako konobari/konobarice imaju oko 30 kuna na sat, oni koji rade u turističkoj agenciji od 35 do 45, a toliko se cijene i poslovi u poljoprivredi poput košnje trave, uređenja maslina ili pak rada u rasadniku.
Najmanje plaćeni poslovi vezani uz zdravstvo
Poslovi vezani uz zdravstvo i administraciju najmanje su plaćeni - djelatnici na trijaži, covid redari i djelatnici na uzimanju brisova mogu zaraditi 30 kuna na sat, isto kao oni u administraciji koji rade na poslovima kurira, u računovodstvima ili pak slaganja arhive ili telefonskih operatera.
Poslovi u prijevozu su nešto bolje plaćeni pa se tu satnica penje za desetak kuna, a najbolje su plaćeni fizički poslovi poput utovara i istovara opreme, seljenja, podizanja šatora, pranja i čišćenja brodova - satnice dostižu 50/55 kuna.
Poslovi koji se kategoriziraju kao pomoćni; a riječ je o slaganju robe u dućanima, diljeljenju letka ili uplatnica, rada na parkingu ili poslova hostese kreću se od 30 do 50 kuna.
Naravno, riječ je o okvirnim cijenama i poslodavci mogu ponuditi svoje satnice, no ona ne smije biti ispod minimalne, s tim da iz studentskog centra upozoravaju da se satnica mora točno definirati prije početka obavljanja posla.
Iz studentskog centra upozoravaju na još jednu stvar; ostvari li student dohodak na godišnjoj razini iznad 15.000 kuna, njegovi roditelji (ili skrbnici) gube poreznu olakšicu za njega kao uzdržavanog člana.
Tijekom 2021. godine u Student servisu je bilo učlanjeno oko tri tisuće studenata.
U ovoj je godini, do 25. svibnja, učlanjeno 1.387 studenata (u istom razdoblju prošle godine bilo ih je 1.128), doznajemo od Škuflić.
Sugovornica nam napominje da velik broj studenata koji nisu iz Pule ostaju ovdje nakon nastave odraditi sezonu, pa čak ostaju i nakon studiranja u Puli. Brojčano, od 1.387 učlanjenih studenata u Student servis, oko 500-njak ih je iz Pule, dok su ostali iz drugih krajeva Hrvatske.
U ponudi 500-tinjak poslova
Škuflić pojašnjava da Student servis posreduje za redovite studente, izvanredne studente, studente koji su na razmjeni, hrvatske studente koji studiraju izvan Hrvatske te maturante koji su u postupku upisa na studij i studente koji su završili studij (maturanti i diplomirani studenti mogu ta prava koristiti najdulje tri mjeseca od završetka srednjoškolskog obrazovanja, odnosno završetka studija).
- Nakon učlanjenja, studenti su slobodni podizati Ugovore o obavljanju studentskog posla putem web portala za studente, što se pokazalo kao vrlo praktično (www.scpu.hr) ili osobno u poslovnicama Student servisa. Poslodavci, naručitelji posla nam dostavljaju svoje oglase koje objavljujemo na mrežnim stranicama te na Facebook stranici Student servis Pula.
Student sam pronalazi posao, sukladno svojim preferencijama. Tek po dogovoru s poslodavcem oko početka i uvjeta rada podiže Ugovor, koji se zaključuje za svaki kalendarski mjesec i uvjet je za početak obavljanja studentskog posla, pojašnjava voditeljica proceduru zapošljavanja.
Dodaje da je u svibnju na njihovu portalu objavljeno oko 450 oglasa za posao, a kako trenutno surađuju s oko 650 poslodavca, a do kraja godine očekuje da će surađivati s oko 1.500 poslodavaca iz cijele Hrvatske.
Trenutno veća ponuda od potražnje
Upravo u ovom periodu pripreme za sezonu (ožujak-svibanj) veća je ponuda od potražnje, navodi nam, uz objašnjenje da studenti najčešće do sredine lipnja obavljaju svoje primarne studentske obaveze (pohađanje predavanja te pripremanje ispita).
Najprije ispiti pa tek onda rad
- Upravo je to ključni razlog njihova slabog odaziva na rad, stoga i ovim putem molimo poslodavce za strpljenje i razumijevanje. Većina se studenata počinje javljati na oglase sredinom lipnja, kada procijene koliko će ispita moći riješiti te kada će biti slobodni za sezonski rad.
Naravno, ima istudenata koji još početkom godine dogovaraju s poslodavcem rad za sezonu, no prevladavaju oni koji se na poslove javljaju po završetku studentskih obveza, zaključuje Škuflić.