Život

PRIJAVE SU OTVORENE

MIRISNE TRAJNICE, POVRĆE, PERMAKULTURA: U četvrtak u osjetilnom vrtu na Gregovici besplatne inkluzivne vrtlarske radionice

Broj mjesta na radionicama je ograničen, a prednost imaju osobe s invaliditetom te osobe koje su spremne angažirati se volonterski u Društvenom vrtu


 
2 min
Istra24
Fotografija: Benjamin Combs / Unsplash

Broj mjesta na radionicama je ograničen, a prednost imaju osobe s invaliditetom te osobe koje su spremne angažirati se volonterski u Društvenom vrtu

Zelena Istra organizira besplatne vrtlarske radionice Društvenom vrtu na Gregovici. Bit će to prilika da svi zainteresirani od iskusne stručnjakinje nauče nešto više o sadnji jestivih i mirisnih trajnica i povrća te o permakulturi.

Društveno uključive radionice održat će se u četvrtak, 25. svibnja, u dva termina, od 9 do 12 sati te druga od 15 do 18 sati. Možete se prijaviti  putem ove poveznice za jedan od dva termina. Radionice vodi Ivana Keller, magistra i inženjerka ekološke poljoprivrede, permakulturna dizajnerica te urbana vrtlarica.

Tijekom radionica izrađuju se dvije osjetilne gredice. U njih se sade trajnice, odnosno mediteransko aromatično bilje te bobičasto voće. U dvije povišene gredice - oblikovane u skladu s potrebama osoba s invaliditetom koje koriste invalidska kolica - sadi se rajčica, bosiljak, peršin, salate i paprike. Sije se i sjeme kadifice, dragoljuba i turskog karanfila.

Broj mjesta na radionicama je ograničen, a prednost imaju osobe s invaliditetom te osobe koje su spremne angažirati se volonterski u Društvenom vrtu, prema vlastitim mogućnostima. U Društvenom vrtu i do vrta osiguran je pristup za osobe s invaliditetom smanjene pokretljivosti, a po potrebi se može angažirati i tumač znakovnog jezika.

Radionice se provode u sklopu projekta “Za(VRT)imo za inkluziju zajedno!”.

Ivana Keller

Učiteljica je nastave vrtlarstva u Osnovnoj i Srednjoj waldorfskoj školi u Rijeci. Magistra je i inženjerka ekološke poljoprivrede te permakulturna dizajnerica. Voli prirodu i svakodnevno uči o njoj, a u svom životu i radu primjenjuje održive metode uz bioetički stav. Njeguje tlo, liječi biljke, kompostira biootpad, kreira vertikalne vrtove i hotele za solitarne pčele i korisne kukce, skuplja i razmjenjuje biljno sjeme, od biljaka radi prirodna gnojiva i sjemenske kupke, proučava hrvatsku etnobotaniku i aktivno sudjeluje u ozelenjavanju lokalne zajednice. Znanje dijeli kroz predavanja i radionice o permakulturi te o biodinamičkoj, ekološkoj, regeneracijskoj i urbanoj poljoprivredi. Smatra da se čovjek duhom mora povezati sa svojim vrtom ili poljem kako bi ta suradnja bila održiva. Čovjek i njegov vrt ili polje jedan su (mega)organizam, a zdravo tlo i visoka razina bioraznolikosti su ključevi za ekološku ravnotežu svakog agroekosustava.

                                   


Nastavite čitati

Pula
 

Luna Kocijančić dva puta brončana na Prvenstvu Hrvatske za kadete

Natjecanje se odvijalo kroz tri dijela, subota popodne i nedjelja ujutro i popodne, a za PK Pula, u pratnji trenera Marka Sremeca, nastupilo je 12 plivača: Ivor Markulinčić, Neo Božac, Maro Radišić, Nikolas Marinković, Patrick Pavlić, Luna Kocijančić, Veronika Tanković, Marieta Plavša, Elinor Cvek, Emma Modrušan, Mia Gnip i Zara Tibinac

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.