Nakon prekjučerašnje objave da se dvije vrste hrenovka sa sirom povlače s tržišta, tijekom jučerašnjeg dana priča je dobila širu dimenziju. S polica dućana povlači se, kako doznajemo, čak 32 vrste pilećih i purećih WUDY A.I.A. hrenovki!
Državni inspektorat, naime, obavještava potrošače da se iz predostrožnosti opozivaju talijanski A.I.A. proizvodi sljedećih naziva, LOT brojeva i datuma roka trajanja koje možete naći na sljedećem linku: https://www.hapih.hr/opoziv-proizvoda-aia-wudy-pileca-i.../ podrijetlom iz Italije, a zbog mogućnosti da sadrže bakteriju iz roda Listeria monocytogenes.
Inače, L. monocytogenes predstavlja jako veliki problem za prehrambenu proizvodnju i za ljudsko zdravlje jer je uzročnik bolesti listerioze.
Opasna listerioza
Izvor zaraze je najčešće hrana biljnoga ili životinjskoga podrijetla, a izolirana je iz prirodnih okruženja kao što su rijeke, potoci, tlo... Trudnice, osobe starije dobi te osobe s oslabljenim imunitetom predstavljaju rizične skupine koje mogu biti zaražene listeriozom. Simptomi bolesti se očituju od probavnih problema do infekcije središnjeg živčanog sustava koji mogu završiti i letalnim ishodom. U prevenciji i zaštiti vrlo je važno provođenje kontrole kvalitete i zdravstvene ispravnosti u proizvodnji i preradi namirnica. Važno je pripaziti gdje se kupuje hrana i od koga se kupuje.
No, to nije sve. Na svom Facebook profilu Halo inspektore - a riječ je o Facebook stranici koju je pokrenuo Europski centar izvrsnosti potrošača - ECIP, udruga za zaštitu potrošača, podsjetili su kako je, doduše prije pet godina, detaljnu kemijsku i senzorsku analizu kvalitete upravo ovih proizvoda tvrtke A.I.A. proveo akreditirani laboratoriji Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta, HZJZ-a i ŠNZ "Andrija Štampar", a rezultate su protumačili stručnjaci Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu ( (HAPIH).
Utvrđeno je da su hrenovke od pilećeg i purećeg mesa Wudy na hrvatskom tržištu rađene od tzv. otkoštenog mesa koje se, prema EU propisima, ne smije označavati kao meso. Na njemačkom tržištu, naprotiv, iste takve hrenovke sadrže 62 posto purećeg mesa i pileće masti, svjetlije su i mekše. Osim toga, hrenovke za hrvatsko tržište sadrže aditive kojih u njemačkom proizvodu nema.
Jeftina i pristupačna hrana
- Toliko o Wudy-u i A.I.A. proizvodima koji nam se prodaju na hrvatskom tržištu, a zamislite što se onda tek prodaje u BiH, Srbiji, Crnoj Gori koje nisu članice EU, pitaju se iz Europskog centra izvrsnosti potrošača.
I da ne krenemo u raspravu oko toga da to ni inače nije zdrava prehrambena namirnica, činjenica jest da je jeftina i da je, upravo stoga, mnogo ljudi konzumira, a na nju nisu imuni ni vrtići i škole.