Život

jeste li i vi vidjeli?

SINOĆNJI FENOMEN NA PULSKOM NEBU "Izgledalo je ludo, veličanstveno. Bilo je toliko intenzivno i jasno." Doznajemo o čemu se radilo

Najprije sam pomislila da se radi o nekim reflektorima na rotoru, no njih nije bilo. Ovo je bilo jasno kao dan, mijenjalo je boje svakih par sekundi, a onda iza ponoći je u pravcu Šišana pocrvenilo kao svitanje, pojasnila nam je čitateljica


 
3 min
Borka Petrović

Najprije sam pomislila da se radi o nekim reflektorima na rotoru, no njih nije bilo. Ovo je bilo jasno kao dan, mijenjalo je boje svakih par sekundi, a onda iza ponoći je u pravcu Šišana pocrvenilo kao svitanje, pojasnila nam je čitateljica

Čitateljica nam je danas poslala nekoliko fotografija sinoćnjeg neba nad Pulom, pitajući se "Zar nitko drugi nije snimio Auroru borealis"?

Kako nam je ispričala sinoć, iza 23:30 sati, krenula se na nebu pojavljivati svjetlost. Glavni šou bio je u pravcu nekadašnjeg Mercatora, ka izlazu iz Pule prema smjeru Labina. Tamo se na nebu vidjela intenzivno roza, ljubičasta, narančasta i plava boja, dok se prema Muzilu vidjela samo plava i zelena svjetlost.

 - Najprije sam pomislila da se radi o nekim reflektorima na rotoru, no njih nije bilo. Ovo je bilo jasno kao dan, mijenjalo je boje svakih par sekundi, a onda iza ponoći je u pravcu Šišana pocrvenilo kao svitanje, pojasnila nam je.

Noćni svjetleći oblaci

Budući da smo prošle godine, u studenom, upravo mi objavili da je polarno svjetlo nakratko viđeno iznad Pule, a što su kasnije potvrdile i sve relevantne institucije, naše je sugovornica bila uvjerena da je vidjela ono o čemu je oduvijek sanjala - polarnu svjetlost.

Nažalost, od Marina Tumpića iz Astronomske udruge Vidulini doznajemo da po boji, ali i poziciji to ipak ne bi mogla biti Aurora borealis.

- Provjerio sam po stranicama koje bilježe polarnu svjetlost i ona jučer nije bila vidljiva iz naših krajeva. Vaša je čitateljica svjedočila jednog drugoj, isto tako rijetkoj pojavi, a to su noćni svjetleći oblaci, kazao nam je Tumpić.

Marino Tumpić

Kako nam je pojasnio, radi se o oblacima koji nisu vidljivi tijekom dana, koji se nalaze izrazito visoko, na rubovima stratosfere, oko 70-80 kilometara visine. Kada je Sunce ispod horizonta, a i dalje dovoljno jako da može osvijetliti ove oblake, moguće je da napravi upravo ovakvu noćnu predstavu na nebu.

- To su zapravo vrlo rijetko dešava, jer se moraju potrefiti brojni parametri, no sada je vrijeme kada je to moguće, jer su ovi oblaci predznak toplijeg vremena, navodi Tumpić. 

Stoga, svi danas pogledajte u nebo, nikad ne znate, možda i vi budete svjedočili ljepoti koja je našu čitateljicu duboko dojmila.

Doživljaj za cijeli život

- Bilo je ludo, veličanstveno. Bilo je nevjerojatno, toliko intenzivno i jasno. Svakako je bilo za cijeli život, kako god se zvalo, rekla nam je kada smo joj se javili s povratnom informacijom čemu je to svjedočila. Dodala je kako joj je doista mi je žao da nitko nije snimio bolje fotografije od njezinih. 

 Jeste li i vi možda ugledali sinoć ovu raritetnu pojavu?

Prema službenim objašnjenjima noćni svjetleći oblak ili noktilucentni oblak (međunarodna kratica NLC) je najviši oblak na Zemlji. Pojavljuje se najčešće u ljetnim mjesecima u visokim zemljopisnim širinama u mezosferi na visini od 76 do 85 kilometara, i to u dubokom sumraku kada se Sunce nalazi ispod obzora (horizonta), a oblak je još obasjan Suncem.

Zlatne je ili crvenosmeđe boje blizu obzora, a više na nebu plavo bijele, povremeno i grimizne boje. Pretpostavlja se da se sastoji od ledenih kristala, vulkanskog pepela ili meteorske prašine.

Noćni svjetleći oblaci se rijetko javljaju iznad Hrvatske.

Najčešće su vidljivi tijekom ljetnih mjeseci s geografskih širina između 50° i 70° sjeverno i južno od ekvatora. Narav ove pojave još nije jasna. Pretpostavlja se da se zbiva vrlo visoko, kad se ljeti u atmosferi uspije stvoriti sloj ledenih kristala. Budući da su vrlo visoko, Sunčeva ih svjetlost obasjava čak i kad je već u nižim slojevima noć i zbog toga ih uočavamo u sumrak, kada se Sunce nalazi ispod obzora. Zbog toga se od takvih oblaka može vidjeti i odsjaj Sunčeve svjetlosti.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.