Život

otvorena do 31. kolovoza

U Tiflološkom muzeju izložba "Uđite u naša četiri zida" posvećena queer tematici

Izložba "Uđite u naša četiri zida", autorica Željke Bosnar Salihagić i Morane Vouk Nikolić, nastoji obuhvatiti sve relevantne "queer" teme i područja te skrenuti pažnju na to kako prava koja traže LGBTIQ+ osobe nisu posebna, nego osnovna ljudska prava, i istodobno naglasiti kako se pitanja prava na različitost ne mogu i ne smiju zanemariti i osporiti


 
2 min
HINA

Izložba "Uđite u naša četiri zida", autorica Željke Bosnar Salihagić i Morane Vouk Nikolić, nastoji obuhvatiti sve relevantne "queer" teme i područja te skrenuti pažnju na to kako prava koja traže LGBTIQ+ osobe nisu posebna, nego osnovna ljudska prava, i istodobno naglasiti kako se pitanja prava na različitost ne mogu i ne smiju zanemariti i osporiti

U Tiflološkom muzeju otvara se izložba "Uđite u naša četiri zida", prva institucionalna izložba o LGBTIQ+ identitetima u RH koja kroz četiri izložbene cjeline nastoji obuhvatiti sve relevantne queer teme i upozoriti na to da je pravo na različitost temeljno ljudsko pravo.

Tematika vezana za LGBTIQ+ osobe - lezbijke, gejeve, biseksualne, transrodne, transseksualne, interseksualne, queer osobe i druge manjinske spolne i rodne identitete, često objedinjene pod zajedničkim dogovornim nazivom "queer" - vrlo je široka, stoji u najavi.

Izložba "Uđite u naša četiri zida", autorica Željke Bosnar Salihagić i Morane Vouk Nikolić, nastoji obuhvatiti sve relevantne "queer" teme i područja te skrenuti pažnju na to kako prava koja traže LGBTIQ+ osobe nisu posebna, nego osnovna ljudska prava, i istodobno naglasiti kako se pitanja prava na različitost ne mogu i ne smiju zanemariti i osporiti.

Izložba je organizirana u povodu obilježavanja 20. godišnjice prve povorke ponosa u Hrvatskoj, a simbolično se otvara na Međunarodni dan borbe protiv homofobije kao i na Međunarodni dan muzeja, te obuhvaća 28. lipnja, kada se obilježava Dan pobune kod Stonewalla 1969., događaja koji je bio prekretnica na međunarodnom planu u ostvarivanju ljudskih prava LGBTI osoba.

Cjeline izložbe - Identitet, Iskorak, Intimnost i Vidljivost - obuhvaćaju razna životna razdoblja i životne situacije queer osoba, u koje je uklopljen zdravstveni, zakonski, obiteljski, kulturni i aktivistički segment.

Homofobija, negativni stavovi prema LGBTIQ+ osobama, osude, mržnja pa i nasilje, temelje se najvećim dijelom na stereotipima neinformiranosti i nedostatka otvorenog socijalnog kontakta s queer osobama. Homonegativnost je, s druge strane, internalizirana homofobija. Upravo je stoga educiranje javnosti o različitim seksualnim orijentacijama i pitanjima rodnog identiteta i izražavanja vrlo važno, ističe Vouk Nikolić u popratnom tekstu izložbe.

Riječ je o prvoj institucionalnoj izložbi na ovu temu u RH, a njezina je namjera, napominje Bosnar Salihagić, "odškrinuti vrata i potaknuti daljnje inicijative propitivanja problematike unutar spomenuta četiri zida".

"Izložbom želimo istaknuti da ljude ne oblikuje samo pripadnost jednoj skupini, nego je ona samo dio koji ih manjim dijelom definira. Ljude čine osobine i postupci, skriveni i javni, vrijedni poštovanja i uvažavanja, oni su više od spola i roda koji im je pripisan rođenjem", poručuje.

Izložba se otvara 17. svibnja u 18 sati i ostaje otvorena do 31. kolovoza.


Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.