Udruga ZUM organizirala je još jednu uličnu debatu na kojoj je središnje pitanje bilo „Koju bi odluku ti donio/donijela kad bi glas mladih stvarno imao težinu u odlukama koje ih se tiču?“
U debati je sudjelovalo više od dvadeset mladih od osnovnoškolske do studentske dobi. Rasprava se odvija na mjestu gdje je velika protočnost ljudi, pa samim time i mladih ljudi, i okuplja one koje zainteresiraju pitanje i odgovori na plakatima.
Prije odgovaranja na „teže“ pitanje, sudionici su mogli odigrati igru u kojoj su pogađali nazive filmova ispisane u emotikonima, a oni koji su uspješno pogodili film osvojili su sladoled.
„Poanta aktivnosti je da prepustimo mladima jedan javni prostor u kojem se oni kreću i obitavaju i da tu imaju mogućnost izraziti svoja mišljenja i ideje. Općenito, u svakom javnom prostoru svatko bi trebao imati mogućnost izraziti svoje ideje, viziju, mišljenja, kritiku, a naravno bez diskriminacije i govora mržnje. Tako da smo danas tu na uličnoj debati koja se bavi prostorima za mlade, ali i time koje bi promjene mladi voljeli vidjeti u gradu Puli. Danas želimo čuti što mladi kažu na pitanje koju bi odluku oni donijeli kada bi glas mladih bio stvarno doživljen i kada bi se istinski uzeo u obzir“, objasnila je Katharina Mikulić, voditeljica projekata u Udruzi ZUM.

Foto: K. Mikulić
Katharina je izdvojila dvije teme koje mladi najčešće ističu:
„Tema koju mladi jako često spominju jesu prostori za mlade. Mladima nedostaje takvih prostora u kojima mogu, na primjer, stvarati neke svoje sadržaje, ali i jednostavno bivati u tom prostoru kao i prostori gdje mogu izlaziti i družiti se. Trenutno je dosta aktualna tematika nedostatka prostora za noćne izlaske s različitim vrstama glazbe. Još jedna od tema je sigurnost. Cure koje su sudjelovale spomenule su da su se susrele s prozivkama prema djevojkama i nekim vrstama diskriminacije. I prije smo, u sklopu konferencije „Okupiranje prostora“, od srednjoškolaca čule da se ponekad ne osjećaju sigurno u svom gradu. To su dvije tematike koje bih istaknula iako ih ima puno.“

Foto: K. Mikulić
„Koncept ulične debate bi se čini dobar i mislim da je koristan jer se može na taj način pristupiti više građana. Moj odgovor na pitanje ove debate je uvođenje više edukacije o spolnom zdravlju u srednjim, ali i osnovnim školama“, rekla je Karmen, jedna od sudionica debate.
„Ulična debata mi se čini kao odlična ideja za prikupljanje mišljenja mladih. Korisno je i jer se mladi zaustave i pročitaju ove odgovore na plakatima, daju svoje mišljenje koje netko stvarno uvaži. Kada bi glas mladih stvarno imao težinu zalagala bih se za prostor ili klub koji fali mladima u Puli. To je, zapravo, ono što već radimo sada i što ćemo nastaviti raditi“, komentirala je Marta.
Aktivnost se organizira u sklopu Erasmus+ projekta pod nazivom „Stvaram prostor“. Nositelj projekta je Volonterski centar Istra uz Udrugu ZUM, a partneri projekta su udruga Delta iz Rijeke te Centar za građanske incijative Poreč.