Život

glazba pozitivno utječe na razvoj djece

(VIDEO) MAME, IDEMO PJEVATI! Glazbenica Olga Mujkić iz Varšave se preselila u Pulu pa pokrenula zbor za mame: "Baš svi mogu pjevati, nemojte se sramiti"

Pola godine bili smo u Zadru, a onda stigli u Pulu. U početku sam imala jaku želju vratiti se u Poljsku jer sam u Varšavi sve ostavila, i obitelj i karijeru, no na kraju smo ipak odlučili ostati u Hrvatskoj jer nam se činilo da je ovo bolje mjesto za podizati obitelj. Pojašnjavajući da je Vašava velegrad i da je do posla znala putovati i po sat vremena dodaje oduševljeno: "Život u Puli je lagodniji, ležerniji. Sve mi je blizu, na dohvat ruke"


 
8 min
Borka Petrović ⒸFOTO: Manuel Angelini
Zbor za mame

Pola godine bili smo u Zadru, a onda stigli u Pulu. U početku sam imala jaku želju vratiti se u Poljsku jer sam u Varšavi sve ostavila, i obitelj i karijeru, no na kraju smo ipak odlučili ostati u Hrvatskoj jer nam se činilo da je ovo bolje mjesto za podizati obitelj. Pojašnjavajući da je Vašava velegrad i da je do posla znala putovati i po sat vremena dodaje oduševljeno: "Život u Puli je lagodniji, ležerniji. Sve mi je blizu, na dohvat ruke"

Cjelodnevna briga o malom djetetu zahtjevna je, kako psihički tako i fizički.

Kako bi im olakšala vrijeme na porođajnom dopustu i "natjerala" mame da se maknu iz kuća Poljakinja s pulskom adresom Olga Mujkić osmislila je zbor za mame i bebe.

Posebnost ovog zbora je što ne trebate znati pjevati, ali i što na njega dolazite zajedno sa svojim bebama, malom djecom, koja uživaju u glazbi koja ima blagotvoran učinak na njihov kognitivni i psihološki razvoj.

Na pitanje kako je došla na ovu ideju, Olga nam pripovijeda (i to na vrlo dobrom hrvatskom jeziku) da je ovakav zbor već vodila u Varšavi, gdje je nekada živjela i to vrlo uspješno. Osim redovitih proba, zbor je često održavao koncerte u vrijeme raznih događanja u organizaciji grada Varšave i bilježio veliki broj nastupa na poljskoj nacionalnoj televiziji. 

Probe zbora održavaju se u Dnevnom boravku Rojca

Dugogodišnje profesionalno iskustvo Olga je stjecala u Poljskoj, uglavnom u Varšavi gdje je surađivala s mnogim zborovima te radila kao dirigentica zbora i instruktorica pjevanja za pjevače i plesače u Nacionalnom Ansamblu Narodne Glazbe i Plesa “Mazowsze”, najprestižnijem folklornom ansamblu u Poljskoj.

U Pulu stigla - slučajno

No, prvo: kako je uopće stigla do Pule, pitamo je.

- Zapravo sasvim slučajno. Po profesiji sam glazbenica: pjevačica, flautistica, dirigentica, u Varšavi sam radila kao instruktorica pjevanja za odrasle te certificirana instruktorica glazbe prema inovativnom konceptu glazbene nastave  za djeca profesora E. E. Gordona. Osim dirigiranja radila sam puno kao pjevačica - nastupala sam na velikim i malim koncertima, uključujući i one za poljsku televiziju. Obožavala sam svoj posao i nikada nisam mislila da ću napustiti Poljsku, a pogotovo Vašavu, grad koji mi je pružao tako brojne mogućnosti. No, onda je stigla korona i sve je stalo, priča nam.

I tako, stao je i velik dio njezinih nastupa i angažmana, jedino je dio radionica odrađivala online.

- Odlučili smo se prije drugog vala epidemije preseliti negdje da, kad već ne mogu raditi, probamo pola godine negdje drugdje živjeti. Kako mi suprug radi u IT sektoru, a podrijetlom je iz Koprivnice krenuli smo na more, u Hrvatsku. Pola godine bili smo u Zadru, a onda stigli u Pulu. U početku sam imala jaku želju vratiti se jer sam u Varšavi sve ostavila, i obitelj i karijeru, no na kraju smo ipak odlučili ostati u Hrvatskoj jer nam se činilo da je ovo bolje mjesto za podizati obitelj, veli Olga čije drugo dijete ima 3 i pol mjeseca. 

Pojašnjavajući da je Vašava velegrad i da je do posla znala putovati i po sat vremena dodaje oduševljeno:

- Život u Puli je lagodniji, ležerniji. Sve mi je blizu, na dohvat ruke.

I tako  po onoj staroj "nikada ne reci nikada" odlučili su ostati upravo Puli koja joj je, dodaje, pružila mogućnost da se nastavi baviti onim što voli - glazbom.

Djeca mijenjaju prioritete u životu

- U Puli smo sada godinu i pol dana, radim nešto online, a budući da sam na porođajnom i teško mi je biti kući, odlučila sam zbor mama koji sam nekada vodila u Poljskom pokrenuti ovdje, navodi Olga dodajući kako odabir nije požalila.

- Nedostaju mi nastupi, možda veće mogućnosti koje sam imala u Varšavi, ali život se naprosto primijeni kada dođu djeca i ovdje sam, za sada, itekako sretna, veli nam.

Govoreći o Puli Olga priča kako je Puljani mentalitetom podsjećaju na Varšavljane, vrlo su otvoreni i druželjubivi.  Osim toga, dodaje, ovdje sada već ima puno ljudi iz cijelog svijeta i osjeća se multikulturalnost i tolerantnost.

Zbor se, doznajemo, sastaje srijedom u Dnevnom boravku Rojca u 10 sati i za mame je, naglašava, potpuno besplatan.

- Želja mi je maknuti malo mame iz kuća, da se druže, naprave nešto korisno za sebe, ali i svoje dijete, jer je glazba jako važna za razvoj beba, navodi Olga, dodajući da su na zbor dobrodošle i trudnice. Trenutno je u zboru desetak mama, no poneka uvijek nedostaje radi drugih obaveza, bolesti djeteta. Bilo bi idealno, dodaje, da ih bude barem 15 jer je to broj s kojim se 'može lijepo raditi'.

Na pjevanje dolazi i Puljanka Iva Fabian i to sa svojim trećim djetetom. Kako nam je ispričala pjeva već 20-ak godina, od svoje 16-te godine i to u evanđeoskom zboru crkve Hosana.

Ivana: Ovdje sam živnula

 - Jako volim pjevati, no kako sam trenutno kući s trećim djetetom, radi obaveza jednostavno više nisam imala vremena i mogućnosti kako u svoj užurbani dnevni raspored uklopiti i pjevanje. Tu mi je priliku dao upravo ovaj zbor na koji mogu doći zajedno s bebom, priča Ivana.

Uz riječi da joj ovo iskustvo jako puno znači, ne samo jer ponovo ima priliku pjevati već i zato što se "nakon pet godina napokon makla malo iz kuće" navodi da se mame ponekad znaju osjećati usamljene.

- Ne radi se samo o  pjevaju, ovdje se i družimo, imamo iste interese i zajedničke teme, razgovaramo o djeci, bolestima, hranjenju... Živnula sam nekako otkako sam tu i stvarno me veseli dolazak, ispričala nam je Iva dodajući da bi voljela da se u Puli otvori i grupa za vježbanje na koje se može doći s bebama.

Interesa bi, složlile su se sve mame, svakako bilo.

Dvije mame, Biljana i Izabela na probe dolaze - iz Labina. Izabela je već imala iskustva u pjevanju, no Biljana nije.

- Ma ja sam više sportski tip i kada me Izabela zvala nisam bila baš sigurna da je to za mene. Onda sam jednom prilikom upoznala Olgu u Rojcu i odlučila probat.

Nisam pogriješila, ovo je odlično iskustvo. Maknemo se malo iz kuće, od dnevnih obaveza, brige za djecu, kuhanja, spremanja, posvetimo koji sat sebi. Jednom vozi prijateljica, drugi put ja i čak nam je i put do Pule zabavan, a djeca su na probi odlična; mirna, priča Biljana.

- Čim je mama više one sa manje srame pjevati. Stoga pozivam na probe baš sve, i one koje su nekada pjevale, a sada radi djece to više ne stignu i one koji misle da ne znaju pjevati. To, dokazat ću im, naprosto nije istina - svi mogu naučiti pjevati. Naravno, svi na različitim razinama, ali opet dovoljno dobro, ističe Olga.

Napominje da se glazbene vještine mogu razvijati tijekom cijelog života, baš kao i sve ostale vještine.

Razvijanje glazbenih vještina

Olga nam objašnjava da se sposobnosti pjevanja razvijaju do devete godine života i stoga je vrlo važno okružiti se glazbom od najranijih dana.

Baš kao što djetetu čitamo, pričamo, igramo se s njim tako bi mu trebali i pjevati, napominje. Dodaje da za glazbeni talent nije bitna genetska predispozicija te da je najveći utjecaj na razvoj glazbenih sposobnosti moguć kod male djece do 18 mjeseci života.

- Da bi se glazbene sposobnosti razvijale djeca trebaju biti okružena glazbom, jasna je Olga.

- Znanstveno je dokazano da glazba na izrazito pozitivan način utječe na razvoj djece, oblikuje pamćenje, poboljšava koncentraciju, razvija kreativnost i maštu, unaprijeđuje kognitivne kompetencije te oblikuje emocionalnost i osjetljivost. Zato je bitno da su djeca, još dok su u majčinom trbuhu, okružena glazbom, a naravno djeca obožavaju upravo majčin glas.

Bitno je što prije krenuti s neformalnim glazbenom edukacijom, a koja će im dati dobar start za kasniju formalnu edukaciju, napominje Olga.

Glazba djecu smiruje

Na pitanje kako se to pjeva u zboru u kojem mala djeca plaču, Olga navodi da je plakanja zapravo jako malo. Djecu glazba smiruje, i često zaspu za vrijeme proba ili se čak, svojim gugutanjem i glasanjem, pridružuju pjesmi.

Mame na zbor, dodaje, dolaze sa svime što je djeci potrebno, kolicima, njihaljkama, nosiljkama, hranom, pelenama... Ovo je mjesto na kojem djeca ne smetaju, aktivnost je osmišljena i prilagođena upravo tome da  mogu zajednički uživati.

To potvrđuju i ostale mame koje kažu da su bebe na probama "jako dobre" te ih glazba i majčin glas umiruju.

- Osim što uvježbavamo pjesme, i to od klasičnih melodija do hrvatskih pjesama, mame učim i razne glazbene igrice s kojima mogu nastaviti kod kuće. U početku se, dodaje, sve malo srame ispustiti glas, posebno one koje nikada nisu pjevale, no kasnije shvate koliko je pjevanje prirodno i  - zarazno pa to rado čine i kod kuće.

Olgina je želja uskoro pokrenuti radionice za najmlađu djecu (od 0 do 3 godine) koje se temelje na teoriji Edwina Eliasa Gordona. One su, dodaje, u svijetu već vrlo popularne jer su bitne za cjelokupan razvoj djeteta koja do treće godine sve upijaju.

Do tada, mama koje se žele prijaviti na zbor mogu to učiniti na njezin mejl olga@m2voices.com

- Voljela bih zbor pokušati formalizirati kroz rad neke udruge jer znam da je mnogim mladim majkama problem kada bi dolasci koštali i neke si ga ne bi možda mogle priuštiti. Za sada sve, iako je to moja struka i posao, obavljam volonterski, no nadam se da će u budućnosti biti sluha i za ovakav vid edukacije pa će se pronaći sredstva za daljni rad, navodi Olga.

Na kraju zaključuje da se time trenutno ne zamara previše jer ju je život naučio da se, kada se nešto radi s ljubavlju, karte na kraju uvijek poslože.

Učini nešto glazbeno za sebe

Profesor Edwin Elias Gordon, vrsni američki jazz glazbenik, pedagog i glazbeni psiholog, nakon brojnih je istraživanja zaključio kako je za djetetov glazbeni razvoj najvažnije da djeca slušaju roditelje ili druge ukućane kako pjevaju ili ritmiziraju glasom. Prema profesorovim riječima, to je važna investicija u budućnost: za glazbeni razvoj djeteta najpresudnije je prvih 18 mjeseci života – najvrijednije razdoblje koje, ako se propusti, teško da će se kasnije nadoknaditi.

Drugo je važno razdoblje od 18. mjeseca do pete godine života kad okolina značajno utječe na daljnji razvoj glazbenog talenta. Treće je važno razdoblje od pete do devete godine života, a u devetoj godini života već govorimo o stabiliziranim sposobnostima.

Preostaje samo raditi na razvoju vještina. A to je, ustvari, razdoblje kada i mame mogu poboljšati svoje glasovne sposobnosti. Zato vrijedi učiniti nešto "glazbeno" i za sebe! 


Nastavite čitati

Pula
 

ORA I DOCUMENTI SONO ORIGINALI E LE FOTO PIÙ GRANDI: Inaugurato oggi il nuovo allestimento della Sala memoriale di Antonio Smareglia

A favorire il rinnovamento dell'allestimento, i cui autori sono la musicologa Nuša Hauser e il designer Matko Plovanić, sono stati la Biblioteca universitaria dell'Università Juraj Dobrila e l'associazione Smaregliana, con il sostegno del Comune di Pola, della Regione Istriana e della Regione Veneto. * La responsabile del Dipartimento per la Cultura del Comune di Pola, Emina Popović Sterpin, ha menzionato che la Strategia di sviluppo del Comune di Pola prevede anche l'apertura di un futuro museo dedicato ad Antonio Smareglia

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.