Nekad velebni hotel Riviera, danas konačište s jednom zvjezdicom, uskoro će vratiti svoj stari sjaj. Dok su sva svjetla reflektora ovih dana bila uperena u otvaranje luksuzno obnovljenog Grand hotela Brioni na pulskoj Verudeli, ja sam svom silom željela zaviriti upravo u Rivieru, hotel u Splitskoj ulici, u kojem sam davnih dana odradila mjesec dana prakse.
Još se i danas sjećam domaćice hotela koja me naučila kako na najlakši način staviti jastučnicu na jastuk ili krenuti u čišćenja sobe. No, ući u ovaj hotel, otvoren davne 1909. godine, nije bilo lako, budući da je on zatvoren već treću sezonu.
No, upornost se isplatila i, uz malo sreće, Manuela Kraljević, članica uprave i direktorica marketinga Arena Hospitality Groupe, u čijem je vlasništvu sada ova secesijska ljepotica, ipak je meni i fotoreporteru dopustila da zavirimo u zatvoreni hotel.
Namještaj pod bijelim plahtama, zatvorena recepcija, dotrajala unutrašnjost - baš ništa od toga ovom hotelu ne može oduzeti draž. Hotel je to s dušom, karakterom, kako vam je draže.
Izgrađena prema projektu bečkog arhitekta Carla Seidla dugo je vremena bila najveći i najluksuzniji pulski hotel. Samu zgradu izgradilo je austrijsko društvo Riviera, na čijem je čelu bio građevinski poduzetnik Jakob Ludwig Münz, poznat po vilama koje se nalaze uz hotel.
Masivno neobarokno zdanje, s bogatom secesijskom dekoracijom i velikim balkonom na glavnom pročelju, danas skriveno među krošnjama ladonje, dugo je godina bio glavno okupljalište filmaša tijekom Festivala igranoga filma u Puli.
I danas, dok stojite u impresivnom, štukaturama bogato ukrašenom holu ili prolazite restoranom prema terasi kao da čujete zveckanje srebrnog posuđa iz bečke kuhinje, taktove klavire iz koncertne dvorane ili pak žamor kasnih zabava nakon festivalskih projekcija.
U ovakvom stanju hotel možete ili voljeti ili ne, no svakako ne možete ostati ravnodušni. Oni koji ga vole svjesni su njegove bogate povijesti, a oni koji su ga na recenzijama, dok je još radio, kudili radi skromnosti, gosti su koji traže samo puku udobnost bez karaktera.
Riviera, restoran 1910.
Njegova obnova treba bi, ma koliko moderna bila, zadržati stari šarm, no sobe će gostu, doznajemo, ipak morati ponuditi udobnost modernog doba.
Cijela preobrazba iz kukuljice u leptira, radit će se u bliskom dogovoru s konzervatorima, pa su u hotelu - od njegove fasade do unutrašnjosti - trenutno vidljiva sondiranja kojima se želi otkriti prvotan izgled hotela. Pod brojnim slojevima boja, na ulaznim vratima ispod crne tako izviruje tamno zelena, u holu ispod žute zlatna...
- Zadovoljstvo nam je napomenuti kako je usprkos proteklim izazovnim godinama koje su utjecale na turistički sektor, Arena Hospitality Group zbog odgovornog upravljanja i prilagodbe potrebama tržišta nastavila s planiranim projektima i ulaganjima te je trenutno aktivno više projekata koji su u različitim fazama.
Završena je obnova Grand Hotela Brioni koji je, u novom i luksuznom izdanju otvorio vrata prvim gostima. Paralelno s time, u samom središtu Zagreba krenula je realizacija drugog projekta, a radi se o obnovi povijesne zgrade u Amruševoj ulici gdje se otvara još jedan ekskluzivni hotel. Arena Hospitality Group već nekoliko godina upravlja hotelima u Njemačkoj i Mađarskoj koji su pod brendom art`otel, čija je specifičnost naglasak na umjetnost. Takav će biti i hotel u Zagrebu, a planirano otvorenje je krajem tekuće godine, navodi nam Kraljević.
Upravo bi takav hotel trebala postati i Riviera.
- Nastavak ulaganja u Puli je renovacija kultnog hotela Riviera za koji vjerujemo da će uvelike doprinijeti imidžu našeg grada kao turističke destinacije.
Obzirom da je zbog bogate povijesti i impresivne gradnje zgrada hotela zaštićena, usko surađujemo s konzervatorima koji su bili u početnim obilascima.
Nakon obnove, Hotel Riviera biti će visoko kategoriziran i krasit će ga brend art`otel. Posebnu pažnju želimo pritom posvetiti očuvanju upečatljivog secesijskog stila koji će se ispreplitati s modernim trendovima u hotelijerstvu, pojašnjava Kraljević.
Na pitanje kada bi hotel trebao biti gotov, navodi da se zbog specifičnosti samog objekta, u ovom trenutku ne može procijeniti koliko će vremena biti potrebno za njegovu kompletnu obnovu, jer im je krajnji cilj da Hotel Riviera nakon njihove investicije ponovno zablista u svom pravom, impozantno zasluženom sjaju.
Neslužbeno, obnova bi trebala krenuti u prvoj polovici iduće godine, uz procjenu ulaganja od 75 milijuna kuna.
Obzirom da je zbog bogate povijesti i impresivne gradnje zgrada hotela zaštićena, usko surađujemo s konzervatorima koji su bili u početnim obilascima. Nakon obnove, Hotel Riviera biti će visoko kategoriziran i krasiti će ga brend art`otel. Posebnu pažnju želimo posvetiti očuvanju upečatljivog secesijskog stila koji će se ispreplitati s modernim trendovima u hotelijerstvu
Manuela Kraljević
Sudbina je htjela da pred hotelom, dok smo čekali dopuštenje za ulazak, naletimo ni manje ni više nego na Arenaturistovu konobaricu koja je ovdje radila 70-ih, Mariju Ljilju.
- Odradila sam ovdje toliko festivala. Hotel je uvijek bio pun zvijezda iz cijele bivše Jugoslavije, ali i svijeta. Sve sam tadašnje glumce upoznala. Bilo je predivno ovdje raditi, do 16 sati radila sam u kampu Stoja, a onda u vrijeme festivala od 20 sati do 4 sata ujutro služili večeru i bankete, ništa mi nije bilo teško, priča nam Ljilja.
Marija Ljilja
- Puno se radilo, za male šolde ali svi su bili kuntetni. Na delo smo išli kao da idemo na pir, prisjetila se s očitom nostalgijom Lilja, dodajući da je ovdje upoznala veliku Milenu Dravić, Čkalju, sve važne glumce tadašnje države. Jednom je, priča nam, otvorila toliko boca vina u jednoj noći da je dobila žuljeve, no sutra je ponovo s veseljem išla na posao.
Za nadati se da će i Riviera uskoro ponovo otvoriti svoja vrata novim zaposlenicima koji će svoj posao raditi s jednakim žarom kao oni 60-ih, kada je nakon austrougarskog doba, doživjela svoj drugi vrhunac.
U prvim dekadama 20. stoljeća hotel je ugošćavao tadašnja svjetski poznata imena iz kulturnog i političkog života: bečkog komičara Josepfa Stedlera, humoriste Waltera Maiera, Paula Jacquesa i Paula Förstera, violinisticu Bertu Schülle, te književnike Karla Kreusa i Hermana Bahra i dr. U njemu su odsjedali i ruski general Vladimir Vladimirov, bečki barun Egon Maratt Stummer, princ Alfred Wündisch Grätz - princ od Lichtensteina, grofica Bathyany te mnogi drugi. Pulski dnevni list Polaer Tagblatt imao je čak posebnu rubriku u kojoj bi izvještavao o uglednim gostima hotela, piše Istrapedia.