Povodom Svjetskog dana ptica selica Javna ustanova Natura Histrica organizira promatranje ptica na ušću Mirne (Antenal), u subotu, 12. listopada od 10 do 14 sati.
Ptice će se promatrati durbinima i dalekozorima koje osigurava Javna ustanova, a tko posjeduje, može ponijeti i svoje. Nije potrebno predznanje o ptičjim vrstama, već samo želja da vidite ptice izbliza i naučite nešto novo o njima.
Najava na promatranje nije obavezna, a mjesto sastanka je Antenal.
Selidba ptica jedan je od fascinantijih prirodnih fenomena. Neke vrste, poput rđastog žalara, koji je veličine svega oko 25 centimetara, u jednoj godini dva puta prelete udaljenost od 16 tisuća kilometara. Najdužu zabilježenu migraciju svakako ima arktička čigra koja tijekom godine može preletjeti i do 90 tisuća kilometara. Mnoge vrste gotovo ni ne slijeću tijekom selidbe, dok su drugima potrebna povoljna mjesta za odmor i hranjenje tijekom iscrpljujućeg puta.
Svjetski dan ptica selica obilježava se dvaput godišnje – druge subote u svibnju i listopadu. To je prilika da se javnost upozna s pticama selicama, ali i s prijetnjama s kojima se susreću tijekom svog puta, nekad dugog i više tisuća kilometara.
Ove godina glavna tema Svjetskog dana ptica selica su insekti i zabrinutost u vezi smanjenja populacija kukaca. Insekti su ključni izvori energije za mnoge migratorne vrste ptica, ne samo tijekom sezone razmnožavanja, već i tijekom njihovih dugih putovanja i uvelike utječu na vrijeme, trajanje i ukupni uspjeh ptičjih migracija.
Duž svojih migracijskih ruta, ptice aktivno traže kukce u poljima, šumama, močvarama i raznim staništima tijekom zaustavljanja. Vrijeme migracije ptica često se poklapa s vrhuncem brojnosti insekata na mjestima zaustavljanja, opskrbljujući ptice hranom kojom pune svoje rezerve energije prije nego što nastave putovanje.
Gubitak i uznemiravanje populacija insekata na mjestima razmnožavanja i duž migracijskih ruta ptica prijeti opstanku i dobrobiti ptica. Prirodni prostori poput šuma i travnjaka koji su transformirani ili ugroženi intenzivnom poljoprivredom i urbanim razvojem i njegovim učincima poput svjetlosnog onečišćenja mogu dovesti do smanjena populacije insekata. Pesticidi i herbicidi korišteni u poljoprivredi štete kukcima kojima se ptice hrane. Nedostatak insekata bogatih energijom i bjelančevinama može spriječiti migraciju i razmnožavanje ptica, što dovodi do oslabljenog imunološkog sustava, smanjenog reproduktivnog uspjeha i povećane stope smrtnosti za odrasle ptice i njihovo potomstvo.
Kampanja Svjetskog dana ptica selica 2024. godine naglašava potrebu za proaktivnim mjerama očuvanja ekosustava. To uključuje smanjenje upotrebe pesticida i gnojiva te, gdje je to moguće, prelazak na organski uzgoj. Ostale mjere uključuju održavanje i povezivanje područja prirodne vegetacije koja pružaju hranu i sklonište pticama i drugim vrstama u poljoprivrednim krajolicima.