Pobjednice 24. dječjeg festivala "Veseli glasi – Voci allegre" Vita Viljanac i Bella Barbarić
Žiri je ocjenjivao intonaciju, interpretaciju, odnosno vokalnu izvedbu i scenski nastup, a odluku je bilo vrlo teško donijeti
U svojoj će novoj nastambi biti do proljeća, nakon čega ćemo znati kojim će smjerom dalje krenuti. Mi bismo svakako voljeli da, nakon što stasaju za samostalan život, budu vraćeni tamo gdje smo ih pronašli. No, o tome će odlučiti kompetentne osobe i svakako će nam dobrobit naših šumskih ljubimaca svima biti na prvome mjestu, navode u svojoj objavi porečki ljubitelji vjeverica
U svojoj će novoj nastambi biti do proljeća, nakon čega ćemo znati kojim će smjerom dalje krenuti. Mi bismo svakako voljeli da, nakon što stasaju za samostalan život, budu vraćeni tamo gdje smo ih pronašli. No, o tome će odlučiti kompetentne osobe i svakako će nam dobrobit naših šumskih ljubimaca svima biti na prvome mjestu, navode u svojoj objavi porečki ljubitelji vjeverica
Vjeverice Bim, Bam i Bum, koje su spasili porečki ljubitelji ovih životinjica, Conny Peto Đeneš i njezin suprug Dražen premještene su u nastambu u zagrebački zoološki vrt, gdje će u miru i na sigurnom prezimiti.
Ljubitelji vjeverica, od kojih mnogi ove slatke životinjice prate na društevnim mrežama, a o kojima smo i mi na portalu Istra24 već pisali, upitali su se zašto su Bim, Bum i Bam završili u Zagrebu?
Kako u objavi pojašnjavaju njihovi spasitelji, koji su ih othranili, oni su proteklih mjeseci dali sve od sebe da male vjererice othrane i vrate u prirodu gdje im je i mjesto.
No, to im je uvelike otežala činjenica da su vjeverice sada samo tri mjeseca stare i nisu dovoljno razvijene da bi samostalno mogle preživjeti zimu.
Kako pojašnjavaju, anketirali su prolaznike, ranojutarnje i večernje šetače, te ljude koji tamo žive i rade, i svi su im rekli da ih jako rijeko viđaju.
- Osim toga, teško da bismo ih više uopće vidjeli, a trenutno im je naša briga još uvijek potrebna. Zato smo ih, uz savjet veterinara, željeli pustiti u Vjeveršumu (4 kilometra dalje), jer je to, po nama, jedino mjesto na kojem bi imale šansu preživjeti.
Van turističke sezone bile bi donekle zaštićene od gustog prometa i smrtonosnog pretrčavanja ceste, a ni predatora tamo nema u velikom broju. No, najvažniji razlog za odabir te lokacije bila je činjenica da bi se naše bebe lakše socijalizirale uz nekoliko desetaka urbanih vjeverica koje tamo žive i čije smo navike dobro upoznali.
Vrlo su druželjubive jer ih prolaznici, među kojima ima i pravih obožavatelja, već više od 20 godina posjećuju i hrane, navode Conny i Dražen.
- Naše male vjeverice nisu, nažalost, imale priliku od mame naučiti graditi gnijezdo, pa je bilo nužno da im se pri povratku u prirodu postave kućice za gniježdenje, što bi im dalo vremena da zaštićene stječu druge vještine kojima vjeverica mora ovladati.
Sredstvima od donacija nabavili smo i namjeravali vlasniku terena pokloniti 20 kućica, 10 hranilica, 10 pojilica i hrpu materijala za gniježdenje (sisal-juta-kokos-pamuk), izolacijskog materijala kojim smo planirali ispuniti kućice. Obojali smo ih u tamnosmeđu boju, kako se ne bi vidjele visoko u krošnjama. U Hrvatskim šumama dobili smo upute kako ih sigurno postaviti i pronašli smo profesionalnog penjača, specijaliziranog za visinske radove, koji bi ih sigurno i besplatno postavio.
Osim za Bim, Bum i Bam, željeli smo da i „naše stare“ vjeverice u Vjeveršumi dobiju kućice i hranilice, jer je u olujama proteklog ljeta srušeno više stabala na kojima su vjeverice i ptice imale svoja gnijezda. Ovogodišnjim smo bebama željeli osigurati siguran i topao dom za prezimlljavanje, a pomogli bismo i budućima jer stabla tamo često padaju.
Nažalost, nismo naišli na razumijevanje, nismo dobili dozvolu za sve to, navode u objavi te nastavljaju:
- Zbog toga nam je jako žao, i radi Bim, Bum i Bam, ali i radi vjeverica iz Vjeveršume. U međuvremenu je stiglo najavljeno pogoršanje vremena i pad temperature, pa nismo imali kud nego aktivirati alternativno rješenje koje smo imali upravo za slučaj da naše bebe ne budemo mogli smjestiti u Vjeveršumi.
Naš stan, u kojem su vjeverice boravile dva mjeseca, nije prostor adekvatan za prezimljavanje vjeverica jer u njemu jednostavno nema dovoljno mjesta. Kavez i soba postali su im pretijesni.
Vjeverice nisu kućni ljubimci nego divlje životinje i trebaju puno prostora, naveli su u objavi autori stanice Porečke vjeverice.
- U svojoj će novoj nastambi biti do proljeća, nakon čega ćemo znati kojim će smjerom dalje krenuti. Mi bismo svakako voljeli da, nakon što stasaju za samostalan život, budu vraćeni tamo gdje smo ih pronašli. No, o tome će odlučiti kompetentne osobe i svakako će nam dobrobit naših šumskih ljubimaca svima biti na prvome mjestu, zaključuju u svojoj objavi.
Dodaju da kućice, pojilice i hranilice koje su nabavili neće propasti, jer su već u dogovorima s potencijalnim partnerima koji će im pomoći u misiji repopulacije crvene vjeverice na području Poreča, gdje ih je nekad bilo jako puno.
Žiri je ocjenjivao intonaciju, interpretaciju, odnosno vokalnu izvedbu i scenski nastup, a odluku je bilo vrlo teško donijeti
Osumnjičeni je po dovršetku kriminalističkog istraživanja, uz kaznenu prijavu, predan u pritvorsku jedinicu policije
Glavni cilj ovog projekta je brižno čuvati kulinarsku tradiciju naših dragih baka, a kako to radi nona Annamaria Benčić iz Šišana pogledajte u videu
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.