Iz Veterinarske ambulante Rovinj upozoravaju vlasnike kućnih ljubimca da je u Istri sve veća pojavnost opasnog srčanog crva (Dirofilaria immitis) kojeg prenose komarci.
Kako nam veli veterinar Hrvoje Labura rezervoar ovog crva je Italija, posebno močvarna područja i nama obližnja regija Friuli-Venezia Giulia.
- Talijani već desetak godina redovito cijepe svoje pse protiv srčanog crva i tako su zarazu sveli na minimum i drže ju pod kontrolom. Tužna je vijest ta da je on sada stigao i kod nas i to, kako izgleda, u velikom broju. Naime, u kratkom vremenskom razdoblju od testiranih desetak pasa u našoj ambulanti čak ih je pet bilo pozitivno na srčanog crva, veli nam Labura.
Dodaje da su životinje testirane jer su vlasnici primjetili da im se psi u šetnji jako zapušu, da nemaju energije, a jedan je pas testiran radi kontakta sa zaraženim psom.
- U najvećem riziku od zaraze su lovački psi koji love u unutrašnjosti Istre, po šumama, oko rijeka i močvarnim područjima. No problem je što oni, ukoliko se zaraze, parazita nose doma, šire po cijeloj Istri jer zaraženog psa ubode komarac i on crva prenosi dalje, pojašnjava nam ovaj veterinar.
Stoga su ugroženi svi psi, ne samo lovni ili tartufari.
Brže umaranje, kašalj...
Na upit koji su simptomi bolesti Labura navodi da manji broj odraslih parazita ne uzrokuje nikakve kliničke simptome, no problem nastaje kad se oni namnože.
Kod zaraženih životinja ličinke sazrijevaju u odrasle crve, što dovodi do stanja kao što je dirofilarioza, što može rezultirati začepljenjem arterija ili infekcijama organa te uginućem.
- Blaži slučajevi invazije očituju se brzim umaranjem psa tijekom fizičkih aktivnosti. No kod uznapredovalog oblika bolesti javlja se dugotrajni kašalj praćen različitim stupnjevima otežanog disanja, općom slabošću, a ponekad i gubitkom svijesti, navodi.
Pixabay
Pixabay
Dirofilarioza - bolest uzrokovana oblićima roda Dirofilaria osim što je bolest pasa i rijeđe mačaka te drugih mesoždera, ima zoonotski potencijal odnosno može se prenijeti i na čovjeka.
Mogu se zaraziti i ljudi
U Hrvatskoj je, kako se da iščitati iz medija, dokazana u nekoliko oboljelih osoba. Posebno je intrigantan medijski natpis o nalazu srčanog crva dugog 10 centimetara kojeg je pronašao liječnički tim pod vodstvom dr. Zrinke Požgain iz Osijeka tijekom postupka revaskularizacije srčanog mišića 61 godišnjaka s ozbiljnim srčanim tegobama.
Od srčanog, u Hrvatskoj su kod ljudi ipak češći nalazi potkožnog crva (Dirofilaria repens). Postoji zabilježeni i slučaj jedne Puljanke koja je imala sreće da joj je opasni parazit detektiran još dok je bio u oku.
Srčani crv, pojašnjava nadalje veterinar Labura, parazitira u srcu, plućnim arterijama te stražnjoj šupljoj veni, a vrlo se lako može dokazati brzim testovima iz krvi, takozvanim SNAP testovima. Testovi su vrlo osjetljivi odnosno pokazat će pozitivan rezultat čak i ako je invazija dirofilarijama niska.
Rezultati se očitavaju iz krvi u samo desetak minuta.
- Pse testiramo kada vlasnici primjete poteškoće u disanju, da se pas zadiše u šetnji, čudno kašlje, no u zadnje vrijeme test nam je postao i dio redovitih sistematskih pregleda za starije pse, veli nam Labura.
Dodaje kako smatra da zaraženih pasa ima više nego što se to trenutno mislilo i to na cijelom području Istre, no donedavno nije bilo jednokratnih testova koji bi bolest lako dokazali.
Pixabay
Pozitivan test
- Od kolega doznajem da slučajeva ima po cijeloj Istri, a bojim se da ćemo testiranjem dokazati veći broj oboljelih nego što smo dosad mislili, navodi nam napominjući da je liječenje, kada se uznapredovala bolest dokaže, dugotrajno i složeno.
Najvažnija je preventiva
Na pitanje kako se onda boriti protiv ove bolest navodi da je najvažnija - preventiva.
- Ove je godine u Hrvatsku uvezeno cjepivo koje životinje štiti godinu dana. Također, na raspolaganju su i ektoparaziti u obliku tableta koji u svom sastavu sadrže djelatnu tvar koja ce djelovati i na pojavu srčanog crva ili pak ampule koje štite naše ljubimca na način da tjeraju komarce.
Što je manje komaraca to je i mogućnost zaraze manja, zaključuje naš sugovornik.
U Hrvatskoj je “srčani crv” za sada dokazan u Istri i Južnoj Dalmaciji, no to ne isključuje i ostala područja Hrvatske s obzirom da još nisu provedena detaljnija istraživanja. “Potkožni crv” je dokazan u gotovo svim područjima unutarnje Hrvatske. Osobito je učestao u Slavoniji.