Biznis

NAKON PROPALE PRODAJE

Boris Cerovac o odluci da Uljanik ide na javni natječaj: "Država je ovime razočarala 2.300 radnika. U čuda smo davno prestali vjerovati"

"Nemam komentara. Znam da imate masu pitanja. Vjerojatno su ista kao i moja. Postavite ih nadležnim ministarstvima. I ja bih volio dobiti odgovor na mnoga pitanja, počeo je Samir Hadžić, direktor Uljanik Brodogradnje 1856, pa je na novinarski upit može li brodogradilište raditi, odnosno preživjeti do kraja javnog natječaja, odgovorio da nemaju milijarde i da ih niti nisu mogli napraviti te da ponuda za novih poslova ima, ali da svi čekaju novog vlasnika i njegovu poslovnu politiku


 
3 min
Chiara Bilić ⒸFOTO: Manuel Angelini

"Nemam komentara. Znam da imate masu pitanja. Vjerojatno su ista kao i moja. Postavite ih nadležnim ministarstvima. I ja bih volio dobiti odgovor na mnoga pitanja, počeo je Samir Hadžić, direktor Uljanik Brodogradnje 1856, pa je na novinarski upit može li brodogradilište raditi, odnosno preživjeti do kraja javnog natječaja, odgovorio da nemaju milijarde i da ih niti nisu mogli napraviti te da ponuda za novih poslova ima, ali da svi čekaju novog vlasnika i njegovu poslovnu politiku

S današnje skupštine vjerovnika Uljanik brodogradilišta u stečaju, na kojoj je odlučeno da se Uljanik Brodogradnja 1856 (danas) neće prodati češkoj CE Industries, već da će se raspisati javni međunarodni natječaj, vidno su razočarani izašli vjerovnik, Voditelj pulskog ureda Nezavisnog sindikata radnika Hrvatske Boris Cerovac, koji je još za vrijeme rasprave odluku komentirao sa „tko živ, tko mrtav“, i direktor Uljanik Brodogradnje 1856 Samir Hadžić.

- Ako su željeli (država, op.n.) odbiti ovu ponudu to su mogli napraviti u 12. mjesecu, a ne prolongirati za 30 dana. Novoj firmi je jako bitno rješenje, rješenje koje je trebalo biti jučer, ne sutra. Ali nekome je svejedno što će s tom firmom biti, komentirao je Cerovac.

Transparentno, ali neizvjesno

Na Skupštini je stečajni upravitelj Loris Rak pojasnio da je prodaja preko javnog natječaja, a po početnoj cijeni od 208 milijuna kuna, transparentniji, ali neizvjesniji oblik prodaje. Prvi krug javnog natječaja trebao bi biti završen do sredine ožujka. U svakom slijedećem krugu cijena će padati za 10 posto.

Podsjetimo, u Skupštini vjerovnika Brodogradilišta u stečaju, koji je većinski vlasnik 'novog' Uljanika, država ima glavnu riječ, a još je ljetos donijela odluku da će se taj udio (54,77 posto) prodavati na javnom međunarodnom natječaju po početnoj cijeni od 208,3 milijuna kuna. Već se krenulo u raspisivanje, no onda je sve stalo upravo zbog ponude CE Industries koja je, dakle, danas po drugi put odbijena.

Zamjenica županijskog državnog odvjetnika Nevenka Kovčalija je u ime države naglasila da se raspisivanjem javnog natječaja pruža prilika i ostalim zainteresiranim ulagačima. Kazala je i da država od potencijalnih kupaca traži da potpišu izjavu da će u Uljaniku zadržati brodograđevna djelatnost, na što je Rak rekao da je to nepotrebno zato što je to već utvrđeno prostornim planom.

Cerovac je naglasio da, a isto je rekao i za vrijeme rasprave, veliki vjerovnici, time aludirajući na državu, ne smiju raditi na štetu malih vjerovnika, radnika.

Hadžić: "Čekanje nam ne odgovara"

- Većina radnika je očekivala da će država prihvatiti odluku češke CE Industries i da će konačno dobiti svoja potraživanja. Ovime se razočaralo 2.300 radnika koji imaju potraživanja. Ova odluka je na štetu radnika, poručio je Cerovac podsjetivši da su sveukupna potraživanja visoka 155 milijuna kuna.

Tko garantira, upitao se Cerovac pred novinarima, da će netko sutra doći i ponoviti taj iznos. Ne postoji, rekao je, jamstvo. Radnici, zaključio je, mogu izgubiti svoja potraživanja.

„Može se dogoditi čudo, ali u čuda smo davno prestali vjerovati“, kazao je.

Britak je bio Samir Hadžić.

Samir Hadžić

- Nemam komentara. Znam da imate masu pitanja. Vjerojatno su ista kao i moja. Postavite ih nadležnim ministarstvima. I ja bih volio dobiti odgovor na mnoga pitanja, počeo je Hadžić, pa je na novinarski upit može li brodogradilište raditi, odnosno preživjeti do kraja javnog natječaja, odgovorio da nemaju milijarde i da ih niti nisu mogli napraviti: „S obzirom na to da čekamo novog većinskog vlasnika ili strateškog partnera, svi ugovaratelji čekaju i novu poslovnu politiku tog nekog novog vlasnika. Mi se moramo snalaziti s onim što imamo. Likvidnost. Čekanje nam ne odgovara, ali kao što sam već rekao, i do sad smo preživljavali i išli dalje, pa ćemo tako i ubuduće“.

Hadžić je potvrdio da su plaće stabilne, ne kasne i nisu se smanjile.

Oko ugovaranja novih poslova, direktor je istaknuo da ponuda na tjednoj bazi ima desetak, ali da svi čekaju da prođe procedura kupoprodaje.


Nastavite čitati

Hrstić: Ministarstvo zdravstva ne smanjuje kontrolu nad javnim nabavama

"Apsolutno je nemoguće da prođe ispod radara neka nabava. Sva nabava koja ide iz državnog proračuna mora dobiti suglasnost u Ministarstvu prije pokretanja samog procesa nabave", izjavila je u četvrtak ministrica Hrstić Hini, u osvrtu na medijske navode u kojima se donošenje novog pravilnika karakterizira kao "zeleno svjetlo za muljaže" te tvrdi da će ustanove bez suglasnosti Ministarstva moći nabavljati opremu za deset puta veće iznose nego do sada

Uoči 33. obljetnice HRZ-a u Hrvatsku stigao osmi moćni Rafale

Osmi od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale, sletio je u vojarnu “Pukovnik Marko Živković”na Plesu rano popodne, a do kraja travnja 2025. godine u Hrvatskoj biti svih 12 aviona Rafale (deset jednosjeda i dva dvosjeda) te će Eskadrila lovačkih aviona biti kompletna

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.