Biznis

Trgovci pozorno prate stanje u Ukrajini

Cijene nafte porasle prema 107 dolara nakon što je Moskva objavila da su pregovori s Ukrajinom zapeli u slijepoj ulici

"Prostor za pad cijena jako je ograničen", rekao je Jeffrey Halley iz OANDA-e, dodavši da ruske izjave o mirovnim pregovorima i optužba koju je američki predsjednik adresirao na Rusiju "potvrđuju da se situacija s Ukrajinom i Rusijom neće tako skoro smiriti"


 
2 min
HINA

"Prostor za pad cijena jako je ograničen", rekao je Jeffrey Halley iz OANDA-e, dodavši da ruske izjave o mirovnim pregovorima i optužba koju je američki predsjednik adresirao na Rusiju "potvrđuju da se situacija s Ukrajinom i Rusijom neće tako skoro smiriti"

Cijene nafte porasle su danas  na međunarodnim tržištima prema 107 dolara nakon što je Moskva objavila da su mirovni pregovori s Ukrajinom zapeli u slijepoj ulici, što je potaknulo zabrinutost za opskrbu ruskom naftom.

Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 2,26 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 106,90 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 2,02 dolara višoj cijeni, od 102,62 dolara.

Trgovci pozorno prate stanje u Ukrajini i mirovne pregovore Kijeva i Moskve.

Ruski predsjednik Vladimir Putin optužio je jučer Ukrajinu da opstruira pregovore, rekavši da Moskva neće prekinuti "specijalnu operaciju" razoružavanja susjedne zemlje, navodi Reuters.

Zapadne zemlje uvele su Rusiji sankcije, a američki predsjednik Joe Biden optužio je u utorak Moskvu za genocid.

"Prostor za pad cijena jako je ograničen", rekao je Jeffrey Halley iz OANDA-e, dodavši da ruske izjave o mirovnim pregovorima i optužba koju je američki predsjednik adresirao na Rusiju "potvrđuju da se situacija s Ukrajinom i Rusijom neće tako skoro smiriti".

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) upozorila je u međuvremenu da nije moguće nadomjestiti rusku naftu, signaliziravši da ne namjerava povećati proizvodnju

Međunarodna agencija za energiju (IEA) procijenila je u utorak da će se ruska proizvodnja u travnju smanjiti u prosjeku za 1,5 milijuna barela dnevno, a od svibnja trebala bi biti manja za gotovo tri milijuna barela dnevno.

Na početku tjedna ruska proizvodnja nafte i plinskih kondenzata pala je ispod 10 milijuna barela nafte dnevno, spustivši se na najnižu razinu od srpnja 2020.

Potporu cijenama pružila su i ovotjedna izvješća o ublažavanju epidemioloških mjera u Kini, što bi trebalo potaknuti potražnju.

OPEC je danas odvojeno objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u utorak stajao 102,41 dolar, što znači da poskupio 2,33 dolara u odnosu na prethodni dan trgovanja.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.