Biznis

SUSTAV FEDERALNIH REZERVI

Dolar raste: Američka središnja banka mogla bi zaoštriti monetarnu politiku agresivnije od očekivanog

Najveći tjedni skok dolarova indeksa od lipnja prošle godine izgleda agresivnijim nego što se očekivalo


 
3 min
HINA

Najveći tjedni skok dolarova indeksa od lipnja prošle godine izgleda agresivnijim nego što se očekivalo

Na svjetskim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla i prošloga tjedna, drugoga zaredom jer bi američka središnja banka mogla zaoštriti monetarnu politiku agresivnije nego što se očekivalo.

Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje vrijednosti američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, skočio je prošloga tjedna 1,7 posto, na 97,25 bodova, pa se po prvi put od srpnja 2020. godine probio iznad razine od 97 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao 1,4 posto, na 115,25 jena.

Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, za 1,7 posto, pa je cijena eura skliznula na 1,1150 dolara.

Najveći tjedni skok dolarova indeksa od lipnja prošle godine izgleda agresivnijim nego što se očekivalo.

- Kako je inflacija znatno iznad 2 posto, a tržište rada snažno, uskoro će trebati povećati ključne kamatne stope, priopćili su u srijedu nakon redovne sjednice čelnici Feda.

Premda Fed nije naveo kada će točno povećati kamate, analitičari smatraju da će to biti u ožujku. Bit će to prvo povećanje cijene novca od prosinca 2018. godine.

U ožujku bi, tumače analitičari poruka Feda, središnja banka mogla okončati program kupnje obveznica, a potom početi i smanjivati svoje bilance.

Planovi Feda agresivniji nego što se na tržištu očekivalo

- Kada su na konferenciji za medije novinari pitali predsjednika Feda Jeromea Powella hoće li Fed na svakoj sjednici razmatrati povećanje kamata, što bi značilo da bi ih ove godine povećao u više od četiri navrata, Powell nije rekao da neće. To upućuje na to da bi kamate, ako bude potrebno, mogle biti povećane više nego što se očekivalo, kaže Chris Zaccarelli, direktor u tvrtki Independent Advisor Alliance.

Potpuno je jasno da Fed mora početi povećavati kamate jer je inflacija dosegnula 7 posto, najvišu razinu u gotovo 40 godina.

No, pitanje je koliko će Fed biti agresivan u suzbijanju inflacije. Analitičari su dosad procjenjivali da će u ožujku povećati kamate za 0,25 postotnih bodova, a potom još u dva ili tri navrata do kraja godine, kada bi kamate mogle iznositi 1 posto.

No, nakon Fedovih poruka, tržišta novca brzo su počela računati s time da bi Fed kamatne stope mogao podići ove godine u čak pet navrata, pa bi na kraju godine mogle biti osjetno iznad 1 posto.

Podršku dolaru pružili su i najnoviji gospodarski pokazatelji iz SAD-a koji su pokazali da je najveće gospodarstvo svijeta lani poraslo najsnažnije u gotovo četiri desetljeća. Bruto domaći proizvod (BDP) SAD-a u posljednjem lanjskom tromjesečju porastao je 6,9 posto na analiziranoj razini, znatno više od očekivanih 5,5 posto.


FOTO: Hina

Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.