'Novi' Uljanik ide na još jednu dražbu, ovog puta će se njegovi poslovni udjeli nuditi po početnoj cijeni od 13.823.080 eura, odnosno 50 posto od utvrđene vrijednosti. Odlučila je tako Skupština vjerovnika Uljanik Brodogradilišta u stečaju, gdje odlučujuću riječ ima država, a uz protivljenje vjerovnika i direktora Uljanik brodogradnje 1856 Samira Hadžića te vjerovnika Borisa Cerovca i Nevena Radolovića.
Na Skupštini je nastala 'prepirka' oko toga je li za Uljanik bilo obvezujućih ponuda ili nije.
Nakon što je Radolović, referirajući se raniju ponudu češke tvrtke CE Industries, kazao da je Uljanik imao ponudu koja zadovoljava radnička potraživanja, a da „sada nemamo ništa“, zamjenik pulskog županijskog državnog odvjetnika Željko Perčinlić kazao je da to nije istina i da za pulsko brodogradilište nikada nije bilo obvezujuće ponude.
- Molio bih da se s time ne manipulira. To je bila uvjetna, a ne obvezujuća ponuda. Nakon financijskog snimanja društva (dubinske analize, op.n.) nije bilo ponuda, poručio je Perčinlić.
Stečajni upravitelj Loris Rak je pak rekao da je CE Industries još uvijek zainteresiran za kupnju.
Stečajni upravitelj Loris Rak
- Vrše pregovore izravno s ministarstvom (financija, op.n.), ali nema obvezujuće ponude, otkrio je.
Kada će se točno raspisati dražba, Rak nije znao reći. Poručio je tek da će kontaktirati zainteresirane strane, u koje ne spada samo CE Industries, te da će se ponovno provoditi dubinska analiza, a da njega i 'ekipu' iz Uljanika čeka radno ljeto.
Samir Hadžić i Boris Cerovac bili su protiv odluke o 50 posto manjoj cijeni
Boris Cerovac, inače i voditelj je poručio da današnja najniža utvrđena cijena nije dovoljna da bi se zadovoljila sva radnička potraživanja.
- Gledao sam kriminalističke filmove u kojima su se uništavali poslovni subjekti, gdje nije bilo logike da se to radi. Tada nisam vjerovao da se tako nešto može raditi. Nažalost, danas sam se uvjerio da nema logike, nema pravde, odlučuje netko tko ima veću snagu, kako mu padne na pamet i zbog toga se nalazimo u jako teškoj situaciji. Radnička potraživanja su u visini od otprilike 150 milijuna kuna, rekao je Cerovac i poručio da je ponuda CE Industries bila obvezujuća.
- Neka si pročitaju dokumente pa će vidjeti da je bila obvezujuća. Sada smo došli na dvije trećine od onoga što je bilo ponuđeno i pitanje je hoće li netko biti zainteresiran, zaključio je.
Samir Hadžić nije htio komentirati današnju odluku Skupštine, kao ni na novinarsko pitanje tko je kriv za situaciju u kojoj se Uljanik našao. Otkrio je da Uljanik radi, ali usporeno, te da je u društvu trenutno zaposleno 260 radnika i još 30 kooperanata.
Podsjetimo, većinski udjel od 54,77 posto udjela u Uljanik Brodogradnji 1856 prodavao se u prvom krugu po početnoj cijeni od 27,64 milijuna eura, a poznato je da je Češki CE Industries ranije ponudio cijenu od 20,57 milijuna.
Na dražbi koja je za prodaju Uljanik Brodogradnje 1856 održana 8. svibnja ove godine nije bilo zainteresiranih kupaca.