Tijekom noćašnjeg snažnog nevremena, na Velikom Brijunu su stradala dva broda u vlasništvu Nacionalnog parka "Brijuni". Brod za prijevoz posjetitelja "Brijunka", uslijed oštećenja pramca je potonuo, dok je "Supin", koji se nalazio na susjednom vezu, pretrpio manja oštećenja.
Od direktora Nacionanog parka "Brijuni", Eduarda Kolića, saznali smo što se točno dogodilo.
- Noćas, negdje između 3:30 i 4:00 sati, veliko nevrijeme je otkinulo kompletnu provu broda "Brijunka" i brod je sjeo na dno. Praktično je potonuo i od jutros se čisti luka od komada olupine. Drugi brod "Supin" je u redu, samo mu je ograda oštećena zato što je "Brijunka", nakon što se prelomila, udarala u njega, rekao je Kolić.
Izlijevanja nafte i onečišćenja nema, rekao nam je, ali se poduzimaju preventivne mjere.
- Bez obzira na sve, mi smo pripremili branu za preventivu od onečišćenja. Već je spremna i upravo se postavlja, za svaki slučaj. Lučka kapetanija je na terenu i pripremamo izviješće, a tu su i ronioci koji pregledavaju trup trajekta i uvjeravaju se da je sve u redu, objasnio je Kolić.
Kako će se organizirati vađenje, za sada nije poznato. Direktor Kolić nam nije mogao reći koja je točno vrijednost potopljenog broda, ali bi šteta mogla biti i više od 150.000 eura. Ono što je sigurno, potvrdio je Kolić, jest da se radi o totalnoj šteti, a postupak izvlačenja bit će poznat u dogovoru s osiguravajućom kućom, koja će u potpunosti pokriti trošak.
- To je sve osigurano i onda će se u sklopu osiguranja vidjeti na koji način i kojom metodom će se brod izvlačiti. Šteta će se namiriti iz osiguranja, objasnio je Eduard Kolić kojeg smo pitali i kako će se Nacionalni park prilagoditi sezoni koja je pred vratima, s obzirom na gubitak broda "Brijunka".
- Morat ćemo se dobro organizirati za prihvat svih gostiju i izletnika u narednom periodu, pogotovo sada kada dolazi Uskrs, zaključio je Kolić i potvrdio da će se Nacionalni park organizirati i napraviti sve da osigura redovno funkcioniranje, bez obzira na štetu.

Potopljeni brod "Brijunka" (u pozadini)