Nakon iskustva naše čitateljice o prevarama kod iznajmljivanja stanova na području Pule, upitali smo Policijsku upravu istarsku, koliko su ovaki slučajevi česti.
Kako navode, u 2024. godini na području PU istarske evidentirana su ukupno 202 kaznena djela prijevare i 145 kaznenih djela računalne prijevare.
- Ne vodimo zasebne statističke pokazatelje prema vrstama prijevare u smislu radi li se o prijevari prilikom najma stana ili nekom drugu oblike prijevare, no praćenjem rada policijskih postaja utvrđeno je kako su prošle godine na području Istre evidentirani i takvi događaji, navode iz policije.
Pojašnjavaju da je, kada je riječ o prijevarama prilikom najma stana, modus operandi takav da počinitelji putem društvenih mreža ili oglasnih internetskih stranica objavljuju povoljne oglase za najam stana, a najčešće se radi o stanovima koji se iznajmljuju tijekom cijele godine.
Traži se predujam
- Vlasnici navode da su izvan Hrvatske te traže uplatu predujma ili prve rate najma putem međunarodne poštanske uplatnice, a kada oštećene osobe dođu na adresu, shvate da taj stan ne postoji ili stan postoji, ali se ne iznajmljuje. S počiniteljem više ne mogu stupiti u kontakt jer ih blokira, a oglas o najmu stana je izbrisan, pojašnjavaju.
Policijska uprava istarska stoga upozorava građane da budu oprezni te da pripaze putem kojih oglasa i internetskih stranica pronalaze stanove ili drugi smještaj.
Dobro je provjeriti putem otvorenih izvora tko je vlasnik stana i je li to osoba koja ga oglašava.
Ako ste u mogućnosti, osobno ili putem osobe od povjerenja, probajte provjeriti na samoj adresi iznajmljuje li se stan koji vas zanima.
Preporuka je da ne šaljete novac nikome koga ne poznajete i razmislite biste li taj isti iznos novca dali nepoznatoj osobi koju sretnete na ulici.
U slučaju da ste oštećeni kaznenim djelom ili posumnjate u mogućnost počinjenja kaznenog djela, obavijestite policiju na broj 192.
Na upit da su na čitatelji upozorili na mogućnost lažne stranice koja nudi Istranima učenje stranih jezika uz velike popuste, navode kako je pojava lažnih web stranica putem kojih se građani žele prevariti nije rijetkost te pozivaju građane da budu oprezni i da dobro provjere je li riječ o pravoj ili lažnoj stranici.
Čuvajete se lažnih stranica
Iz policije naglašavaju nekoliko lakih koraka koje valja slijediti da bi bili sigurniji na Intenetu:
- Dobro je provjeriti kontakte koji se navode na web stranici i provjeriti ih putem otvorenih izvora podataka.
- Kada pregledavate internet s mobilnog uređaja, pazite da je vaša veza sigurna zahvaljujući HTTPS protokolu
- Uvijek provjerite nalazi li se na početku URL adresa
- Budite oprezni ako završite na internetskoj stranici na kojoj su vidljivi loša gramatika, pravopis ili niska razlučivost.
Za građane je, savjetuju, svakako korisna informacija da je CARNET-ov Nacionalni CERT u rad pustio novi servis CERT iffy koji korisnicima, prije ili prilikom online kupovine, omogućuje provjeru ima li internetska trgovina obilježja lažnog weba.
Korištenje servisa je jednostavno, a sve što korisnici trebaju napraviti kako bi provjerili internetsku trgovinu je da na stranici https://iffy.cert.hr upišu ili zalijepe URL adresu trgovine koju žele provjeriti te pritisnuti gumb za provjeru, navode iz Ureda načelnika PU istarske.
Više savjeta o različitim oblicima računalnih prijevara, kao i mogućnostima zaštite od kibernetičkog kriminaliteta, građani mogu saznati na web stranici https://webheroj.hr/.