Još je krajem kolovoza prošle godine u Puli održan radni sastanak ministra regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlića i pulskog gradonačelnika Filipa Zoričića sa suradnicima.
Novinarima je tada rečeno da su ministru budući Pulski inovacijski centar na Vallelungi prezentirali kao prostor trećeg gradskog centra (uz sam Centar i Verudu, op.n.), a za koji Grad razvija studiju cijelog prostora s 35 građevina koje planiraju fazno obnavljati.
U međuvremenu, za ovo je bivše područje jedne od najvećih vojarni u Puli, Grad u prosincu prošle godine kroz Sporazum o provedbi ITU mehanizma, osigurao sufinanciranje Pulskog inovacijskog centra u iznosu od dva milijuna eura bespovratnih sredstava.
Za čitavo ITU urbano područje Pula - u periodu od 2021. do 2027. godine - predviđena su 33 milijuna eura bespovratnih sredstava, od čega gotovo 20 milijuna eura pripada projektima Grada Pule, izvijestili su nas prilikom obilaska terena pomoćnice pročelnice pulskog Upravnog odjela za urbanizam, investicije i razvojne projekte Samante Barić; Karmela Maren i Ivana Džombić, te viši savjetnik za strateško planiranje, Luka Buić.
Idejno rješenje povjereno zagrebačkom Arhitektonskom fakultetu
Početkom veljače pokrenut je postupak jednostavne nabave za izradu urbanističkog koncepta cijele zone Vallelunga, te za idejno rješenje Pulskog inovacijskog centra (PIC), a odabran je i izrađivač idejnog rješenja. To će biti zagrebački Arhitektonski fakultet.
- Valja razlikovati cijelu zonu Vallelunge kao cjelinu obuhvata 250.000 kvadratnih metara s 35 objekata, od ovog manjeg dijela unutar kojeg ćemo razviti budući Pulski inovacijski centar (PIC) na površini od 85.340 metara kvadratnih, i koji treba biti dovršen do 2027. godine. Za cijelu zonu bit će izrađeno i urbanističko rješenje na način da bude povezana s gradom i građanima, dok će se za budući PIC izraditi idejno rješenje. Nama je sada bitno da imamo projekt za cijelu zonu, a koja će se po dovršetku PIC-a nastaviti raditi po fazama, pojašnjava nam pomoćnica Džombić.
Naime, idejno rješenje predviđa radove na dvije građevine koje su trenutno ujedno i u najboljem stanju, a istim projektom bit će uređen i čitav okolni krajobraz. Objekti su odabrani imajući u vidu njihovu arhitektonsku i baštinsku vrijednost, kao i površinu te raspored prostorija.
Luka Buić
Ugovor s izrađivačem u pripremi
- Preispitivali smo različite varijante odakle bismo krenuli, no ispostavilo se da je ipak najlogičnije da se krene od ove zone koja je najpristupačnija postojećoj prometnoj i ostaloj infrastrukturi. U zonu PIC projekta ulazit će se iz ulice Vallelunga. Provedena je jednostavna nabava, i sad je upravo u pripremi Ugovor s izrađivačem. Nakon potpisa, rok za dostavu idejnog rješenja je 90 dana. Govorimo o cijeloj zoni, kao i o samoj PIC zoni. Pri tom nam je ključna ideja otvoriti Vallelungu sadržajno, ne samo za poduzetnike već i za sve građane, kaže nam pak Luka Buić, viši savjetnik za strateško planiranje u Gradu Puli.
Urbanistički će se tako riješiti cijela zona sa svih 35 zgrada, a detaljnije tek onaj dio koji otpada na PIC. Do kraja godine mora biti riješena sva dokumentacija jer će tada izaći poziv za prijavu. Grad Pula potom će imati 120 dana unutar kojih će se morati prijaviti, a onda slijedi odobrenje od strane Ministarstva, izdavanje potrebnih dozvola, pa tek nakon toga i sam početak radova.
Inkubatori, coworking, restorani, rekreacijski sadržaji…
- Moramo naglasiti da nove gradnje neće biti, samo rekonstrukcije postojećih građevina u svrhu revitalizacije zapuštenih objekata i prostora. Za dvije građevine koje ćemo obnoviti već imamo okvirne smjernice vezane uz njihove sadržaje. Možemo vam reći da će, prema projektnom zadatku za idejno rješenje, na inkubatore otići od 30 do 40 posto prostora, konferencijski prostor odnosno coworking prostor zastupljen je s 20 do 30 posto, kafići i restorani uzeli bi 10 posto, sanitarije isto toliko, rekreacijski prostori također 10 posto, a uprava, podrška i tehnički prostori imat će svojih pet posto. Sprave za vježbanje inkorporirat ćemo i u vanjski zeleni krajobraz, najavljuje nam Buić.
Generalno smo usmjereni na zelena rješenja, postojeće zelene površine će se zadržati te će cijela zona imati zelene koridore, a sve u skladu s nedavno usvojenom Strategijom zelene urbane obnove. Pitanje osiguravanja parkirnih mjesta pokušat ćemo minimizirati unutar zone, a intencija je da se cijela Vallelunga spaja s Park and ride sustavom s Mandrača. Poticat ćemo sugrađane na biciklizam i hodanje. Dakle, što manje automobila unutar zone. I ovdje ćemo se, što više bude moguće, pokušati fokusirati na obnovljive izvore energije odnosno na postavljanje solarnih panela
KARMELA MAREN
- Paralelno se radi i Urbact projekt u kojem smo okupili više od dvadeset dionika iz različitih sfera. Iduće dvije godine kreirat ćemo tako različite zajedničke sadržaje budućeg Inovacijskog centra.
Radimo s Mjesnim odborom Veli Vrh, Zelenom Istrom, Sveučilištem Jurja Dobrile, Udrugom Zoom, Zakladom za poticanje partnerstva i razvoj civilnog društva, Udrugom Metamedij, Udrugom ICT Istra, Infobipom, Lučkom upravom Pula, Društvom arhitekata Istre, Hrvatskom gospodarskom komorom, Istarskom razvojnom agencijom, i drugim subjektima. Svi su pokazali interes. Prvi sastanak održan je 19. prosinca, a imat ćemo ih još osam kroz iduće dvije godine, nakon čega ćemo napraviti jedan elaborat prostorno-programskih sadržaja budućeg Centra, veli Buić.
Valja naglasiti kako ovdje nikakvih turističkih sadržaja neće biti. No svakako će biti digitalnih nomada, poduzetnika i inovatora, a svi zainteresirani i dalje se mogu javiti Gradu.
Zanimanja budućnosti
- Mi ćemo se ovdje baviti zanimanjima budućnosti, pa tako i budućnosti brodogradnje, organske hrane, zelenih tehnologija i njihove primjene. Želimo da se mladi ljudi koji odu na specijalizaciju ili stažiranje u Zagreb imaju gdje vratiti. I ne samo to, već da nam i dođu stvarati nova radna mjesta, visoke vrijednosti i visoke tehnologije. Ne toliko u smjeru industrije, koliko u smjeru projektiranja i kreiranja novih razvojnih rješenja, pojasnila nam je na koncu pomoćnica Džombić.
Cilj budućeg Centra jest podizanje poduzetničke konkurentnosti Grada Pule i okolnih jedinica lokalne samouprave, budući da se radi o strateškom projektu navedenom u Strategiji razvoja urbanog područja Pula, a koji će biti potpuno otvoren svim građanima. PIC je, naime, u suštini zamišljen kao spona između istraživačkih struktura, fakulteta i poslodavaca.