U Šibeniku je održano svečano potpisivanje i uručivanje Sporazuma o provedbi integriranih teritorijalnih ulaganja za novo financijsko razdoblje, koji je u ime Urbanog područja Pula potpisao i primio gradonačelnik Filip Zoričić kao čelnik grada središta Urbanog područja Pula, priopćeno je danas.
- Izuzetno sam zadovoljan što sam u sklopu novog ITU razdoblja, a nakon detaljne pripreme ove dvije godine, potpisao 33 milijuna eura za Puljštinu, od čega gotovo 20 milijuna eura za Pulu, za obnovu kupališta Stoja, Inovacijski centar na Valelungi, novi park Pragrande, obnovu Rojca i biciklističke staze, rekao je tom prilikom Zoričić.
Temeljem potpisanog Sporazuma koji su uručili premijer Andrej Plenković i ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić, Urbanom području Pula namijenjeno je 33 milijuna eura za sljedeće projekte:
- Uređenje kupališta Stoja (Grad Pula)
- Rekonstrukcija i dogradnja konjičkog centra sportsko – rekreacijske namjene (Općina Barban)
- Društveni centar Rojc (Grad Pula)
- Uvođenje Park & Ride sustava u Puli (Pulapromet d.o.o. i Pula parking d.o.o.)
- Uspostava multifunkcijskog centra (Općina Ližnjan)
- Izgradnja zgrade poduzetničkog inkubatora u Marčani (Općina Marčana)
- Sport point - Integrirani projekt ulaganja u sportsku infrastrukturu Urbanog područja Pula (Općine: Svetvinčenat, Fažana i Marčana)
- Obnova povijesnog centra naselja (Općina Barban)
- Rekonstrukcija i dogradnja Kapucinskog samostana u Vodnjanu (Grad Vodnjan)
- MMC Cave Romane (Općina Medulin)
- Razvoj biciklističke infrastrukture Pula, Medulin, Premantura (Grad Pula i Općina Medulin)
- Pulski inovacijski centar - PIC (Grad Pula)
- Uređenje zelene zone Pragrande (Grad Pula)
- Osim ITU projekta, u ime Grada Pule, trenutno je prijavljeno 13 projekata na nacionalna ili EU sredstva, u ukupnom iznosu od oko 11.4 milijuna eura, od čega se očekuju nepovratna sredstva u iznosu od skoro 8.3 milijuna eura. Grad Pula-Pola u provedbi, osim ITU projekata, trenutno ima 15 projekata u ukupnoj vrijednosti projekata 5.4 milijuna eura, sufinancirano iz bespovratnih sredstava (nacionalna i EU sredstva) u iznosu od oko 4.4 eura, što predstavlja preko 80 posto sufinanciranja.
Ukupno gledajući, trenutno je u provedbi niz projekata sufinanciranih bespovratnim sredstvima u vrijednosti preko 60 milijuna eura (EU i nacionalna sredstva), a očekivanja provedbe u skorijoj budućnosti su privlačenja preko 150 milijuna eura, izvijestili su iz Grada Pule.
Projekt „Konzervacija i rekonstrukcija Malog rimskog kazališta“ osvojio je 3. mjesto u izboru za najvažnije projekte iz prethodnog programskog razdoblja bez kojih ne možemo zamisliti Hrvatsku.
Izbor je rezultat ankete građana koju je provela Središnja agencija za financiranje i ugovaranje projekata EU u sklopu svoje kampanje „Bez kojeg EU projekta ne možete zamisliti Hrvatsku?“. U proteklom razdoblju u Hrvatskoj je provedeno preko 1.200 projekata iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, od kojih svaki na svoj način doprinosi lokalnom i regionalnom razvitku.
Priznanje za projekt „Konzervacija i rekonstrukcija Malog rimskog kazališta“ preuzeo je također gradonačelnik Pule, Filip Zoričić.
- Projekt Malog rimskog kazališta je, zahvaljujući ravnatelju Arheološkog muzeja Darku Komši i timu, proglašen trećim EU projektom u Hrvatskoj, nakon Pelješkog mosta i obnove voznog parka HŽ-a, kao projekt „Bez kojeg je Hrvatsku teško zamisliti“, rekao je Zoričić podsjetivši kako je u Malom rimskom kazalištu ujedno počelo i ovogodišnje Pulsko kulturno ljeto.