IT & Tech

MLADE INFORMATIČKE NADE

Maturanti pulske gimnazije Martina Licul i Alan Burić osmislili VIRTUALNU KNJIGU

Ovo sam polugodište virtualnu knjigu dovela do funkcionalne razine. Riječ je zapravo o knjizi s praznim listovima koji su numerirani, te kako kamera očitava brojeve stranice, tako se na praznim stranicama prikazuje određeni videozapis, pojašnjava nam mlada informatička nada


 
3 min
Borka Petrović ⒸFOTO: Manuel Angelini

Ovo sam polugodište virtualnu knjigu dovela do funkcionalne razine. Riječ je zapravo o knjizi s praznim listovima koji su numerirani, te kako kamera očitava brojeve stranice, tako se na praznim stranicama prikazuje određeni videozapis, pojašnjava nam mlada informatička nada

U sklopu ICT konferencije Lets Grow!  koja se  prošli mjesec održala u Domu hrvatskih branitelja pulska gimnazija predstavila je svoj projekt - Virtualnu knjigu. Iza ovog zanimljivog projekta stoje Martina Licul, učenica 4.g razrada i Alan Burić, maturant 4.d razreda.

Kako nam je ispričao Alan, projekt je zapravo krenuo još lani kada je profesor Nikola Vujačić, sadašnji ravnatelj, došao na ideju da osmisle projekt s kojim bi se mogli natjecali na Infokupu  - u kategoriji razvoja softvera. Sudionik tog projekta bio je tada i Mate Marjanović iz 3.g razreda.

Prezentacija na ICT sajmu

 Obuka o programskim jezicima

- Cijelo smo prvo polugodište s mentorom imali satove obuke o programskim jezicima, a drugo polugodište krenuli s realizacijom. Nažalost, kako su tada već krenule pripreme za maturu imali smo premalo vremena kako bi ga završili. Prezentirali smo ga na školskoj razini, a kako je za županijsku bilo potrebno još puno toga pripremiti morali smo odustati od natjecanja. No, s projektom nismo stali, preuzela ga je kolegica Martina, priča nam Alan.

Martini završiti ovaj projekt nije predstavljao nikakav problem jer već od osnovne škole uspješno osvaja brojna informatička natjecanja redom.

Martina Licul

Nabrojimo samo neka: lani je kao učenica trećeg razreda na prvi puta održanoj Europskoj informatičkoj olimpijadi za djevojke (EGOI - European Girl's Olympiad in Informatics) osvojila respektabilnu drugu nagradu među 157 natjecateljica iz 40 država Europske unije, ali i SAD-a, Japana, Brazila i Kanade.

Svake godine na državnim natjecanjima

Od petog razreda osnovne škole pa sve do četvrtog razreda srednje škole, svake je godine pozivana na državnu razinu natjecanja iz informatike u kategoriji Algoritama, a kao svoj najbolji rezultat navodi treće mjesto u sedmom razredu. Osim u programerskoj kategoriji, natjecala se i u Osnovama informatike, iz kojih je dvaput izborila pravo sudjelovanja na državnoj razini.

Ovu je mladu djevojku informatika zainteresirala još u osnovnoj školi i to zahvaljujući profesorici Aleksandri Žufić i Informatičkim štafetama koje su u ovoj školi organizirane.

Na pitanje je li se našla u "muškom" svijetu smije se kako nije. Iako priznaje da na STEM natjecanjima ima više učenika, veli da njezin razred ruši stereotipe pa je u njemu više cura, iako se radi o matematičkoj gimnaziji.

- Ovo sam polugodište virtualnu knjigu dovela do funkcionalne razine. Riječ je zapravo o knjizi s praznim listovima koji su numerirani, te kako kamera očitava brojeve stranice, tako se na praznim stranicama prikazuje određeni videozapis, pojašnjava nam mlada informatička nada.

Dodaje da uz knjigu, naravno, idu projektor i računalo.

- Dovršiti sam projekt nije mi oduzelo previše vremena budući da je Alan već bio odradio dobar dio posla pa su meni ostale samo finese i nekoliko poboljšanja za odraditi, dodaje skromno.

 Knjiga odlična za prezentacije

- Knjiga je prezentirana na sajmu ICT, a sada je na našim učenicima i profesorima da je primjenjuju. Mi odlazimo na fakultete, a na njima je da je koriste dalje, vele nam Martina i Alan dodajući da je ona odlično sredstvo za prezentacije ili projekcije različitih projekata.

Na upit gdje odlazi na studij Martina kao svoj izbor navodi matematiku na PMF-u ili računarstvo na FER-u, a to je izbor i njezinog kolege Alana, s tim da on osim Zagreba kao opciju vidi i Pulu.

Obzirom na dosadašnje rezultate ne sumnjamo da će ovi mladi informatičari imati blistavu karijeru u kojem god području zažele. Jer, informatika je, danas uobičajeni dio naše svakodnevice i raznih sfera naših života, a posebice njihovog.


Nastavite čitati

Pula
 

Nek' nam živi, živi Jazzbina: kakav groove Sex Moba!

Ovaj koncert nije bio samo glazbeni događaj, već i susret kozmopolitskog duha, tolikom potrebnog ovom gradu koji u tom smislu pamti bitno bolje dane * Vrhunac večeri dogodio se u obradi Princeove "Sign O’ The Times", u sedmominutnoj funky groove 'bombi', mantričnoj i plesnoj. Nagli prekid u sredini pjesme, nakon kojeg se suptilna mantra vratila u razuzdanijoj formi, izazvala je oduševljenje publike kao na rave partyju

Pula
 

INTERVJU Miodrag Flego: "Nagradu posvećujem pokojnom tati koji me naučio magiji tona u filmskoj Areni"

Mama me prvi put dovela u Arenu na film. Sjedili smo dolje u parteru desetak metara udaljeni od kućice u kojoj je tata radio kao majstor tona. Uvijek kad bi u svečanu ložu dolazio Tito, gledao sam ga iz velike blizine... Ali mene je najviše zanimalo što moj tata radi. I tako je krenulo s  tehnikom. Tata je radio sve, od igle do lokomotive * Bilo je 4.15 ujutro, sviće zora i kolega je na projektoru poštimao zadnju sliku za 3D. Sa svih pozicija u Areni se mogao vidjeti 3D efekt. Baš smo bili na svjetskoj razini. Usput, nećeš vjerovati, tada sam pogledao u nebo i vidio svemirsku stanicu u Zemaljskoj orbiti

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.