Komunal

zbog odstupanja od dozvole gospodarenja otpadom

Članovi Civilnog nadzora prijavili Kaštijun Državnom inspektoratu

Zanimljiva činjenica je da je Radna grupa sličnu prijavu poslala Državnom inspektoratu točno prije godinu dana. Od tada uz sva nastojanja nema konkretnijih pomaka i rezultata. Povjerenje građana koji trpe posljedice života uz Kaštijun može se postići samo na način da se dokaže da se sve radi u skladu sa zakonima i okolišnom dozvolom, što se ne može reći u ovom slučaju, navela je članica Civilnog nadzora Irena Burba


 
3 min
Danijela Bašić-Palković ⒸFOTO: Manuel Angelini
Ilustracija

Zanimljiva činjenica je da je Radna grupa sličnu prijavu poslala Državnom inspektoratu točno prije godinu dana. Od tada uz sva nastojanja nema konkretnijih pomaka i rezultata. Povjerenje građana koji trpe posljedice života uz Kaštijun može se postići samo na način da se dokaže da se sve radi u skladu sa zakonima i okolišnom dozvolom, što se ne može reći u ovom slučaju, navela je članica Civilnog nadzora Irena Burba

Radna grupa za civilni nadzor prijavila je danas tvrtku Kaštijun d.o.o. Državnom inspektoratu zbog rada postrojenja bez potrebne dozvole za gospodarenje otpadom i kako navode "kontinuiranog nepridržavanja uvjetima istekle dozvole".

Podsjetimo, pitanje ima li Kaštijun važeću dozvolu za gospodarenje otpadom postavio je na zadnjoj sjednici pulskog Gradskog vijeća IDS-ov vijećnik Valter Boljunčić.

Istra 24 proteklog je tjedna pisala o dozvoli gospodarenja otpadom, a društvo Kaštijun tada je tvrdilo da ima sve dozvole za uporabu i rad, no u registru dozvola i potvrda za gospodarenje otpadom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja bilo je navedeno da je zadnja dozvola izdana u ožujku 2018. godine te da je vrijedila do ožujka ove godine.

To bi značilo da Kaštijun trenutno radi bez dozvole, no iz Kaštijuna su nam na pitanje imaju li dozvolu za gospodarenje otpadom odgovorili da su potrebne dozvole ishodovane te da je društvo tražilo - reviziju ranije dobivene dozvole.

Iz Istarske županije potvrdili su Istri24 da Kaštijunu još uvijek nisu izdali dozvolu za gospodarenje otpadom, a nakon što je ona izdana 2018. godine, istekla u ožujku ove godine.

U prijavi upućenoj DIRH-u, predstavnici Civilnog nadzora upozoravaju i na prihvat otpada za obradu u MBO postrojenju napominjući "da se taj proces odvija na način da vrata ostaju duže otvorena, nema vodene zavjese i prilikom toga smrad izlazi u okolinu postrojenja".

U nastavku prijave, članovi Civilnog nadzora naveli su sporne dijelove procesa koji se ne provode prema dozvoli koja je istekla. Tako, među ostalim, upozoravaju da se sve procjedne vode ne odvode sa odlagališta, kako baklja nije u funkciji s obrazloženjem da nema dovoljno plina, što, napominju u Civilnom nadzoru, ne može biti točno budući da se smrad širi.

"Bale SRF-a se odlažu na postrojenju, a količina se povećava s obzirom na novonastalu proizvodnju i izostanak otkupa, dok se željezni i neželjezni metali odlažu na nezaštićenom plohi van pogona", navodi se, među ostalim u prijavi. U djelu dozvole koja se odnosi na faze punjenja plohe, u Civilnom nadzoru ističu da se folija ne koisti. 

- Smatramo da će revizija dozvole ukazati na nedozvoljene procese kao i nepridržavanje tehnikama kontrole i prevencije onečišćenja. Uz to napominjemo da smo upućeni u dosadašnje izmjene u okolišne dozvole od 3. ožujka 2015. godine, u dijelu Knjiga uvjeta okolišne dozvole u točki 2.1. Emisije u zrak gdje je Nemetanski VOC (hlapljivi organski spojevi) s ograničenjem 15 mg/Nm3 izmijenjen u nemetanski HOS (ukupni hlapljivi organski zagađivači) s ograničenjem 50 mh/Nm3. Povećanje od 330% je odobreno po osnovu zahtjeva operatera Kaštijun d.o.o. Pula, bez suvislog obrazloženja koliko će ta izmjena utjecati na zagađenje okoliša i zdravlje stanovništva koji žive u blizini, navode u prijavi članovi Civilnog nadzora.

Željko Ilić i Irena Burba

- Zanimljiva činjenica je da je Radna grupa sličnu prijavu poslala Državnom inspektoratu točno prije godinu dana. Od tada uz sva nastojanja nema konkretnijih pomaka i rezultata. Povjerenje građana koji trpe posljedice života uz Kaštijun može se postići samo na način da se dokaže da se sve radi u skladu sa zakonima i okolišnom dozvolom, što se ne može reći u ovom slučaju, navela je članica Civilnog nadzora Irena Burba. Uz nju, prijavu DIRH-u potpisuju i ostali članovi Civilnog nadzora Helena Lozić Doklestić, Željko Ilić i Ivica Rogulj.


Nastavite čitati

Istra
 

U Poreču djeci na raspolaganju veliki izbor ljetnih kampova - mogu birati između sporta, plesa, zabavnih i edukativnih aktivnosti

Glavni motiv kod organizacije ljetnih kampova i programa je djeci i mladima pružiti vrijeme ispunjeno druženjem, kreativnim i sportskim aktivnostima, timskim radom, edukacijama i prijateljstvom. Svakog ljeta kroz brojne ljetne kampove i programe u Poreču prođe više od tisuću djece, navode iz Grada Poreča * Sve informacije o sportskim kampovima svi zainteresirani mogu dobiti kod Sportske zajednice Grada Poreča ili direktno od klubova

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.