Grad je već pun turista koji, i ove godine, imaju isti problem - gdje kad ih "stisne"?
Upozoravaju na to i turistički vodiči koji svoje skupine turista najčešće savjetuju da sjednu u kafić, plate kavu i obave što trebaju. To im je , priznaje nam jedna od njih, realno najelegantnija, ali i najpovoljnija opcija jer za cijenu od 1,70 eura dobiju - i kavu i zahod.
Problem turističkih vodiča
- Kada primjerice obilazimo Arenu, onda im savjetujem da odu ovdje u zahod, jer je besplatan i uredan i da onda nastavimo turu, veli nam vodičkinja Saša Radoš Jagešić, napominjući da je realno u Puli nedostatak javnih zahoda veliki problem.
Problem je to, zasigurno i domaćima jer se Puležani bune da grad smrdi i da se, piša iza raznoraznih ćoškova, ograda, zidova, pa do nevjerojatnog olakšavanja u fontanu usred grada.
O zahodu na rivi već se godinama brine ista gospođa
Problematika nedostatka javnih zahoda u Puli nije od jučer. Dio smo zidanih zahoda - od onog kod Veslačkog preko onog kod Katedrale na rivi pa do "S krivine" baštinili. I dobro da jesmo.
Baštinjeni zahodi
Sagrađeni '30-tih prošlog stoljeća, u doba Kraljivine Italije, dan danas su rijetki u kojima možete legalno olakšati mjehur.
Javni zahod na rivi, kod palmi, i dalje je u upotrebi, a njegovo korištenje košta 50 centi za muškarce i 70 za žene, iako je donedavno bio jeftiniji te koštao "samo" 30 centi.
Onaj kod katedrale je besplatan, tek se povremeno očisti i u njih mogu samo oni koji to "obavljaju stojećki".
Zahod kod Katedrale
Jedini zahod novijeg datuma je onaj u sklopu
parkirališta na Karolini. Ovdje se turisti izmjenjuju "kao na traci".
Parkirate automobil, olakšate se i možete krenuti u razgled grada. Korištenje košta 70 centi. Dobra je stvar što je ovdje uređen i toalet za osobe s invaliditetom, no loša što zahodi imaju radno vrijeme te rade od 9 do 15:40 sati. Nedjeljom i praznikom - zahod je zatvoren.
Dakle, turisti ga u popodnevnim satima ne mogu koristiti. Direktor Pula Parkinga Branislav Bojanić nije nam danas bio dostupan kako bi ga upitali hoće li se radno vrijeme zahoda možda produljiti.
Zahodi rade samo do 15.40 sati
Sličan je problem i sa
zahodom na gradskoj tržnici koji radi do 15 sati.
Ovdje je problem još izraženiji jer upravo ovaj toalet koriste, po cijeni od 50 centi, i brojni gosti kafića koji rade u zgradi tržnice. Zakon im to, naime, dopušta - da nemaju vlastiti već koriste zahod zakupca od kojeg iznajmljuju prostor.
Grad - nema odgovora
No kada su radna vremena objekta i zahoda neusklađena kao što je ovdje slučaj, urinira se po štandovima na tržnici, o čemu smo već pisali.
Je li se iznašlo rješenje ne znamo, jer smo upit o ovoj problematici poslali Gradu Puli, ali i Tržnici još 11. svibnja, dakle prije više od mjesec dana, no odgovore nismo dobili.
I na kraju, posebna je priča oko
zahoda na Giardinima - onom malom ispod stepeništa koji je zatvoren već više od dvije godine. Odgovor zašto, pogađate - nemamo.
Nema obnove niti za milijun kuna?
Grad je u nekoliko navrata raspiso natječaj za obnovu, ali se nitko na njega nije javio.
Kako je lani u rujnu tadašnji pročelnik Damir Prhat kazao za RTL, WC na Korzu zatvoren od prošle godine, negdje od proljeća jer je, prema uvjetima konzervatora, prije obnove bilo potrebno odraditi kompletne arheološke radove. U 15-ak kvadrata trebali su se smjestit muški, ženski i zahod za osobe s invaliditetom, kao i previjalište za bebe.
- Sad, kad su istraživanja gotova, kreće obnova i rekonstrukcija za gotovo milijun kuna. Ne znam hoće li biti najskuplji, ali u svakom slučaju se nadam da će biti funkcionalan s obzirom na to da je riječ o javnom WC-u u središtu grada Pule i nadam se da ćemo konačno moći isti i koristiti. Početna cijena bila je gotovo upola niža, ali nitko se na dva provedena natječaja nije javio pa je grad morao dublje posegnuti u džep, kazao je tada Prhat.
Izgleda da niti zlatni milijun nije bio dovoljan da obnova krene.