Problem sa smradom koji se tijekom ljetnih mjeseci nesnosno širio s Županijskog centra za gospodarenje otpadom Kaštijun, Uprava planira riješiti zbrinjavanjem viška otpada koji pristiže u centar.
Zbog turističkog karaktera, najviše viškova imaju gradovi i općine poput Poreča, Medulina, Rovinja, Pule i Umaga. U tablici koju je objavila tvrtka Kaštijun, jasno se vidi tko su rekorderi.
Plan je da se sve količine koje u ljetnim mjesecima dolaze iz svih dijelova Istre, a premašuju kapacitete centra, više ne obrađuju na Kaštijunu.
ŽCGO je dužan otpad preuzeti, no svi viškovi odvozit će se na zbrinjavanje negdje drugdje.
Bilo je govora da bi se otpad vozio u Italiju ili Soveniju, no u jednom od zadnjih razgovora, direktor Kaštijuna Fabio Giacometti rekao je da u Hrvatskoj ipak postoji opcija za zbrinjavanje.
No, na zadnjoj sjednici Općinskog vijeća Medulin, već se mogla čuti informacija da će se otpad odvoziti u Jastrebarsko, iako natječaj još nije bio ni raspisan.
To pak demantira direktor Kaštijuna Fabio Giacometti. Kaže da je u tijeku javno savjetovanje, a nakon toga se planira raspisivanje natječaja na koji će se javljati zainteresirane tvrtke za preuzimanje otpada.
- Plan je da se tijekom ljetnih mjeseci preuzima 6 tisuća tona otpada. Postupak prethodnog savjetovanja u otvorenom postupku javne nabave velike vrijednosti je pokrenut i javno objavljen u Elektroničkom oglasniku javne nabave 7. travnja. Procijenjena vrijednost nabave je 6 milijuna kuna bez PDV-a. Očekujemo da će postupak nabave biti dovršen prije 15. lipnja, kaže Giacometti, dodajući da se nakon nakon toga s Kaštijuna više neće širiti nesnosan smrad.
Direktor Kaštijuna danas se i na ovu temu sastaje s pulskim gradonačelnikom Filipom Zoričićem i direktorom Fonda za zaštitu okoliša Sinišom Kukićem.
Kaštijun su prije dva dana obišli i gradonačelnici i načelnici Puljštine.
Tom su prigodom razgovarali o aktualnim temama koje se tiču rada centra Kaštijun, kao i o aktivnostima koje se provode vezano uz smanjenje ukupnih količina komunalnog miješanog otpada.