Mjesec dana prije javnog istupa u kojem je najavio rakid ugovora s istarskim komunalnim poduzećima i referendum o budućnosti Kaštijuna, pulski gradonačelnik svim je direktorima posalo pismo upozorenja. U dopisu od 18. srpnja Filip Zoričić je direktno ukazao na aktualnu katastrofičnu problematiku na Kaštijunu koja najviše dolazi do izražaja u špici turističke sezone.
Uvodno ćemo izložiti nekoliko teza Filipa Zoričića a potom i sažetke odgovora svakog od osam komunlanih društava.
Tko će platiti troškove odvoza viškova?
Pulski gradonačelnik Filip Zoričić u samom uvodu ukazuje na neodrživost postojećeg stanja.
- Postupanjem pojedinih jedinica lokalne samouprave te komunalnih trgovačkih društava u potpunosti se krše osnovna načela Zakona o gospodarenju otpadom, uvodno je istaknuo Zoričić i potom taksativno naveo kakve je sve korake poduzeo.
Reakcije nema.
-Međutim, od dosadašnjih upozorenja očito ništa, zaključuje Zoričić. Osim ekološkog i zdravstvenog, problem ima i financijski aspekt.
-Povrh svega toga, odlučili smo da će Kaštijun d.o.o. ovo ljeto prethodno snosi trošak zbrinjavanja viškova miješanog komunalnog otpada kako se ne bi utjecalo na likvidnost komunalnih trgovačkih društava i kako bismo nakon ljetne sezone mogli mirno sagledati novonastalu situaciju (u okolišnom, pravnom i financijskom segmentu) i potom zajednički poduzeli daljnje potrebne korake i donijeti konkretne mjere, odnosno odlučiti hoće li trošak obrade viškova nadoknaditi komunalna trgovačka društva, iznio je Zoričić. Radi se o troškovima od nekoliko milijuna eura.
Građani Pule se omalovažavaju
- Tijekom spomenutog razdoblja jedino na što se konstantno apeliralo, a što je u domeni svakog pojedinog komunalnog trgovačkog društva i jedinica lokalne samouprave jest ulaganje napora u odvajanje otpada, posebice uvođenje smeđe kante (spremnik za biootpad) za sve razine lokalnog gospodarstva (kućanstva i nekućanstva) kojom bi se značajno smanjili neugodni mirisi te istovremeno povećala učinkovitost obrade otpada na CGO Kaštijun. Do značajnog i vidljivog pomaka do današnjeg dana nije došlo, niti postoje naznake da će do toga u skorijoj budućnosti doista i doći. Rezultat takvog, slobodno ću napisati, omalovažavanja građana Pule je doslovno prelijevanje kamiona neugodnim mirisima, nedopuštenim vrstama otpada i tekućinom. Osjećam se prevareno od strane kolegica i kolega koji bi, sukladno funkciji koju obavljaju, trebali biti itekako razumni i susretljivi prema ovoj temi, smatra Zoričić.
Takvo ponašanje, tvrdi, dovodi u pitanje funkcioniranje cijelog centra Kaštijun.
-Tjednima se već na web stranici Kaštijun d.o.o. objavljuju slike onoga što dolazi u postrojenje, a ne bi smjelo. Nažalost, nije se stalo samo na primanju miješanog komunalnog otpada koji je de facto prepun biootpada, već se pod miješani komunalni otpad od strane pojedinih komunalnih trgovačkih društava dostavlja i druga vrsta otpada koja negativno utječe na samo postrojenje (ribarske mreže, kamenja, elektronički otpad, perilice, dvosjed…), što je ispod svake razine poštovanja građana Grada Pulea i nedostojno je funkcije direktora komunalnog trgovačkog društva koja se obavlja - a to je razumijevanje važnosti funkcioniranja sustava gospodarenja otpadom pa čak i ako Kaštijun nije u „Vašem dvorištu“, objašnjava Zoričić.
Zoričić: Prijeti nam prekid odvoz viškova
Dosad u javnosti nije bila poznata činjenica je da zbog nepropisnog sastava otpada postoji mogućnost da svi viškovi ostanu u Puli. Brdo kraj Kaštijuna mogo bi dodatno narasti.
-Naime, nakon sklapanja Ugovora o preuzimanju i zbrinjavanju miješanog komunalnog otpada (preuzimanje tzv. „viškova“), zajednica ponuditelja jasno i nedvosmisleno je obavijestila Kaštijun d.o.o. da preuzeti miješani komunalni otpad (MKO) ne odgovara ugovorenoj vrsti otpada, odnosno da se preuzima velika količina vode/tekućine koja se cijedi iz prikolice odmah na utovaru. Takvu obavijesti Kaštijun d.o.o. je dobio već u dva navrata, a vrh turističke sezone tek dolazi! Uz obavijest, Kaštijun d.o.o. zaprimio je i upozorenje da će, u slučaju ponavljanja takvih okolnosti, Ugovor o preuzimanju i zbrinjavanju miješanog komunalnog otpada biti raskinut. Dakle, uslijed nepoštivanja zakonskih propisa i obveza o predaji vrste otpada, a osobito uslijed malog ili gotovo nikakvog odvajanja biootpada, Kaštijun d.o.o. se može naći u situaciji da nakon raskida Ugovora o preuzimanju i zbrinjavanju miješanog komunalnog otpada od strane zajednice ponuditelja nema kamo s viškovima te da će sve dolaziti na CGO Kaštijun u Puli. Ovim putem odmah jasno iskazujem da takvo što neću dopustiti jer mi je dužnost i obaveza zaštititi zdravlje građana Pule, najavio je Zoričić.
Slijedi radikalna odluka
- Zaključno, pozivam Vas da mi do 26. srpnja 2024. dostavite podatke o tome koliko ste na području svoje jedinice lokalne samouprave uveli „smeđih kanti“ (spremnik za biootpad), koliko ćete uvesti do kraja 2024. te konkretne brojke o uvođenju istih za 2025. te 2026. godinu. U suprotnom ću, protekom navedenog datuma, jasno prema javnosti komunicirati o posljedicama ne poštivanja zakonskih propisa što će osobito uključivati fotografije i video materijal onoga što dolazi u CGO Kaštijun, kao i točne podatke o količini otpada i to za svako komunalno trgovačko društvo i jedinicu lokalne samouprave. Odmah nakon toga uslijedit će i radikalna odluka Skupštine društva u dijelu obveze primanja miješanog komunalnog otpada te cijeni obrade istoga. Nadam se suradnji u rješavanju ovog egzistencijalnog problema za sve građane Istarske županije, zaključio je Zoričić i praktički prije mjesec dana najavio odluke o raskidu ugovora o primanju otpada.
U nastavku donosimo odgovore direktora istarskih komunalnih poduzeća ili nadležnih načelnika i gradonačelnika. Dojam je da se ne osjećaju odgovornima.
Kirac: Medulin podržava Pulu
Medulinski načelnik Ivan Kirac uvodno je objasnio da općina prikuplja bio otpad kamionom- dizalicom koji prazni smeđe kanti i kompostere. Na taj je način ove godine prikupljeno oko 250 tona biootpada. Do kraja godine općina Medulin će kroz fondove nabaviti još tisuću spremnika i kompostera tako da će ih sveukupno do konca godine biti oko 4.000 što pokriva 31 posto općine, najavio je Kirac.
Navodi i da su vijećnici posjetili Kaštijun kako bi se upoznali s problematikom.
-Medulin podržava Grad Pulu u nastojanjima da se restrukturira pogon i poboljša sustav gospodarenja otpadom. Podržavamo pojačane kontrole i penalizaciju nepoštovanja ugovora, napisao je Kirac.
- Svi negativni utjecaji gospodarenja otpadom u najvećoj mjeri odražavaju se na zdravlje mještana Medulina ali i na kvalitetu I poželjnost cijele destinacije. Svi dosadašnji napori, usprkos odvozu viškova izvan Istre nisu dovoljni. Neugodni mirisi i dalje se šire po pojedinim naseljima općine Medulin, zaključio je Kirac iz čijeg je očitovanja jasno da je pozicija Pule i Medulina prilično slična.
Loris Peršurić: Kaštijun bi morao unaprijediti sustav koji više nije isplativ
U ime porečkog komunalnog društva Usluga odgovorio je gradonačelnik Loris Peršurić. On je najprije kratko predstavio dosad poduzete mjere zbog kojih je godišnja masa mješovitog komunalnog otpada sa 18.000 tona u 2018. godini pala na 14.600 tona u prošloj godini. U istom razdoblju masa odvojeno skupljenog otpada porasla je s 4.200 tona na 7.400 tona.
Problem biootpada u Poreču se djelomično rješava podjelom 700 spremnika te skupljanjem otpada restorana, kuhinja i kantina. Peršurić kaže da je postotak odvajanja otpad u Poreču u zadnjih dvije godine narastao s 39 na 44 posto.
Nadalje, Peršurić navodi da na području Poreča djeluju tri velike turističke kuće čiji miješani komunalni otpad čini 35 posto ukupnog porečkog otpada.
Porečki gradonačelnik posebno ističe da odvojeno skupljanje otpada komunalcima stvara velike troškove, kako zbog dodatnog ljudstva, prijevoza, tako i zbog troškova daljnjeg zbrinjvanja.
-Nameće se pitanje same isplativosti takvog sustava i potrebe unaprijeđenja sustava gospodarenja otpada a na čijem razvoju bi Županijski centar za gospodarenje otpada treba raditi, smatra. Peršurić.
Dakle, za njega je Kaštijun institucija koja bi treba osmisliti i unaprijediti cijeli sustav.
Reuf Šerbečić: Naš se otpad propisno otprema
Ispred komunalnog poduzeća 6. maj koje pokriva područje Bujštine, odnosno Umag, Novigrad, Buje, Brtoniglu, Grožnjan i Oprtalj, očitovao se Reuf Šerbečić. On se uvodno osvrnuo na poduzete i planirane mjere.
Ukratko, koncem 2023. godine upoznali su sve tvrtke i institucije s novom zakonskom obavezom odvajanja i predaje bio otpada ovlaštenim sakupljačima sa kojima trebaju sklapati ugovore.
- Prije pretovara otpada na pretovarnoj stanici Donji Picudo u Umagu, sa naših kamiona na pretovarne prikolice koje voze prema Kaštijunu ili danas Varaždinu, sva naša vozila imaju obvezu prije pretovara otpada ići na naš prostor za održavanje i pranje kamiona i ispuste, u za to namijenjeni kanal, otpadne vode svu količinu vode koja se stvorila na terenu prilikom davanja usluge i prihvata otpada od korisnika. Tek po tome otpad se prekrcava na kamione koji idu prema RC Kaštijun ili danas Varaždinu, tako da je neupitno i nesporno da se sa kamiona-poluprikolica koji voze prema Varaždinu iz od nas preuzetog otpada ne cijedi voda. To su nam u razgovoru prilikom posjeta našem poduzeću potvrdili zaposlenici Metisa, davaoca usluge prijevoza otpada prema Varaždinu, odgovorio je Šerbečić na Zoričićevu zamjerku o curenju tekućine iz kamina.
- Ponovno ćemo u toku druge polovice 2024. godine poslati obavijest i obići sve privredne subjekte, značajne proizvođače bio otpada i ukazati im na potrebu i značaj odvojene predaje bio otpada, a kako bi se smanjili problemi u radu Kaštijuna, kao i smanjila emisija neugodnih mirisa u okolici Kaštijuna, najavio je Šerbečić.
Nadalje, tijekom 2023. nabavili su 600 spremnika i gastro kanti za restorene, te 500 kanti od 1.290 litara u sklopu pilot projekta za kućanstva. Aplicirali su za 750 bio kompostera volumena 350 litara koje će dijeliti vlasnicima kuća sa okućnicama.
Dorijano Bažon: U županiji nema potrebne infrastrukture
Direktor 1. maja Dorijano Bažon uvodno je objasnio da su na području Grada Labina osigurali spremišta za razne vrste otpada.
-Vezano za odvojeno prikupljanje bio otpada Grad Labin je podijelio 200 kompostera obitelskim kućama. U tijeku je i pilot projekt podjele spremnika od 120 litara za bio otpoad u nekoliko ulica u Labinu. Kućanstva tako odvajaju kuhinjski otpad, zeleni i vrtni otpoad, ostatke termički obrađene hrane i ostali bio otpad, objasnio je Dorijano Bažon.
-Osigurali smo 45.000 eura od Fonda za zaštitu okoliša za nabavu 250 spremnika volumena 120 litara, 20 spremnika od 240 litara, te tri spremnika od 3 kubika. To će se isporučiti u tijekom kolovoza, najavio je Bažon.
- S obzirom da u našoj županiji nema potrebne infrastrukture za obradu biootpada u kompostanama ili bioplinskim postrojenjima, njegov odvoz na udaljenije lokacije stvoriti će dodatne troškove i veću cijenu javne usluge za krajnje korinsike, zaključio je Bažon.
Daniela Cetina: Nabavljamo uređaj za preradu biootpada
Direktorica vodnjanske Contrade Daniela Cetina izvijestila je da je na području Grada Vodnjana podijeljeno gotovo 1.000 kućnih kompostera od 350 litara, te 300 spremnika od 120 litara.
-Na današnji dan 21 posto korisnika pokriveno je smeđim spremnikom i komposterom. Planira se još 500 spremnika čime bi se broj povećao na 31 posto. Kao važno ističemo da je Grad Vodnjan u procesu nabave uređaja za obradu biootpada kapaciteta 100 tona godišnje, najavila je Cetina i ustvrdila da će to smanjiti probleme s biotpadaom.
Cetina tvrde da problemi s postocima biootpada na Kaštijunu sigurno nisu vezani za Vodnjan.
Ervina Kisiček: Gradimo kompostanu
Grad Buzet, tvrdi direktorica tvrtke Park Ervina Kisiček, još od 2008. pokriva kućanstva komposterima. Privrednim subjektima više ne pružaju uslugu preuzimanja velikih kontejnera od 5 kubika, sve u nastojanju da se što veće odvajanje dogodi na mjestu nastanka. To je dovelo do povećanih troškova.
-Grad Buzet upravo gradi kompostanu za koju je 2023. ishodovana građevinska dozvola, naglasila je Kisiček.
-U svezi količina miješanog komunalnog otpada koje su uvođenjem smeđih kanti trebale početi padati, to se evidentno nije dogodilo kako smo očekivali, kaže Kisiček. Naime, pokazalo se da su oni građani koji su biootpad zbrinjavali u svojim kompostanama sad počeli koristiti besplatnu gradsku uslugu tako da su ukupne količine otpada sada veće, napisala je Kisiček u očitovanju Zoričiću.
Ipak, u srpnju bilježe pad odvoza otpada na Kaštijun za dvije tone, točnije 18 tona, nasuprot 16 tona u srpnju prošle godine. Kisiček ističe da Buzet sigurno nije kriv za probleme Kaštijuna te upotorava da su ,zbog dodatnih obaveza, suočeni s velikim financijskim i kadrovskim problemima.
Ante Ćus: Kaštijun nam nije kvalitetna potpora
Ispred pazinske Usluge Zoričiću je odgovorio direktor Ante Ćus.
-Naše područje obuhvata specifično je po tome što je pretežito ruralno, reljefno podosta zahtjevno, sa raštrkanim selima i prostire se na 528 km2 površine na kojoj je raspoređeno 7.616 korisnika, uključujući i poslovne subjekte. Pružanje usluge na takvom području izazovno je iz operativnog i iz ekonomskog razloga, nastoji se postići kvalitetna usluga uz maksimalne uštede za korisnike, a s nastojanjem ostvarenja zakonom postavljenih ciljeva u gospodarenju otpadom i naravno, maksimalnim nastojanjima očuvanja okoliša kao životne sredina i resursa radi kojeg nam dolaze toliki gosti na područje Istarske županije, načelno je započeo Ćus. On je jedini koji priznaje da ponekad na Kaštijun stigne nepropisni otpad.
Foto Kampanja.net
- Svakako se ulažu napori da se u ŽCGO Kaštijun preda što manje otpada i da taj otpad bude što „čišći“, ali tijekom prikupljanja i pretovara miješanog komunalnog otpada može se dogoditi da dođe do previda i da u poluprikolici završi otpad koji nije primjeren, svakako se ne radi o namjernom propustu i ne radi se o velikim količinama. Pretpostavljamo da se upravo radi toga u Ugovoru o prijevozu, obradi i zbrinjavanju komunalnog otpada iz 2019. godine predvidjelo da se neće moći postići stopostotna „čistoća“ miješanog komunalnog otpada. Tako je u stavku 2., članka 7. Ugovora, navedeno, da se u ukupnoj masi otpada tolerira odstupanje do 20% otpada koji nije miješani komunalni otpad, a stavkom 3. istog članka, propisano je da ukoliko drugi otpad koji nije predmet Ugovora prelazi 20%, pružatelj usluge (ŽCGO Kaštijun) biti će dužan takav otpad izdvojiti, preuzeti i zbrinuti na odgovarajući način te Korisniku (pružatelju javne usluge) uračunati naknadu. Osim toga količine komunalnog otpada koje ŽCGO Kaštijun preuzima od trgovačkog društva Usluga d.o.o. Pazin, ne prelaze niti dnevne niti tjedne limite koji su određeni da naš komunalac može dovesti na Kaštijun, a sukladno udjelu u kreditu. Godišnje količine koje Usluga d.o.o. doveze u Kaštijun su ukupno 7 dana rada Kaštijuna (ukoliko gledamo dnevnu količinu od 390 tona). Praćenjem količina predanog miješanog komunalnog otpada u ŽCGO Kaštijun od njegovog otvaranja do danas, smanjena je količina predanog komunalnog otpada za oko 900 tona godišnje, tvrdi Ćus.
-Promatrajući suradnju s ŽCGO Kaštijun u prethodnom razdoblju, umjesto da se Centar za gospodarenje otpadom razvija u smjeru da preuzima gospodarenje sa što više vrsta otpada ono postupa upravo suprotno, a ne nudeći nikakve alternative koje bi pomogle davateljima javne usluge da što kvalitetnije i naravno jeftinije pruže javnu uslugu krajnjim korisnicima. Umjesto toga stalno smo izloženi visokim troškovima zbrinjavanja ostalih vrsta otpada koje nam nameću ovlašteni oporabitelji jer nam naš Centar za gospodarenje komunalnim otpadom, nije kvalitetna i proaktivna potpora, zaključio je Ćus.
Želimir Laginja: Prošle godine izrekli smo 83 kazne
Ispred rovinjskog Komunalnog servisa odgovor Zoričiću poslao je predsjednik uprave Želimir Laginja. On uvodno naglašava da će grad do konca 2024. godine Rovinj osigurati 800 smeđih spremnika. Do konca 2026. planiraju obuhvatiti sve korisnike s ovom vrstom usluge. Laginja kaže da je od 2020. do 2024. broj tona biotpada porastao sa 9 na 700.
-Tijekom 2023. provedni su brojni nadzori i izrečene 83 kazne zbog nepropisnao odvajanja otpada, tvrdi Laginja i naglašava da pomaže i odvojeno prikupljanje zelenog vrtnog otpada koje osigurava servis.
I svih odgovora jasno je da nitko ne priznaje da na Kaštijun šalje nepropisni otpad zbog čega je jasno da je Zoričić shvatio da se u postojećim okolnostima ništa neće promijeniti. Istarski župan Boris Miletić, jedan od najzaslužnijh za nefunkcioniranje istarskog sustava gospodarenja otpadom, zasad se nije oglasio.