Labinski vodovod gubi 28 posto vode u svojoj vodovodnoj mreži, objavljeno je u Izvješću o financijskoj reviziji Državnog ureda za reviziju za 2020. godinu.
Zbog tih velikih gubitaka vode koja ide u nepovrat, Državni ured za reviziju dao je Vodovodu Labin uvjetno mišljenje o usklađenju poslovanja.
Dakle, čak 28 posto vode (683.683 kubičnih metara) u Labinu i općinama Raši, Svetoj Nedelji, Kršanu i Pićnu ne stiže do korisnika. Tako je, prema izvješću, bilo u 2020. i u 2021. godini.
Uspoređujući s prethodnim godinama vidljivo je povećanje gubitaka vode. Naime, 2019. je to bilo 24,5 posto, a 2018. 24,6. posto.
Za Europsku uniju prihvatljivi gubici su od 15 do 18 posto, dok Hrvatska ima 'prag tolerancije' do 20 posto, osam posto manje nego što gubi labinski Vodovod.
Postupci revizije provedeni su od listopada 2021. do 17. ožujka ove godine.
Društvo Vodovod Labin nije se složilo s uvjetnim mišljenjem Ureda državne revizije. Doduše, prihvatilo je preporuku te obrazložilo da će i nadalje „poduzimati aktivnosti za smanjenje gubitka vode“.
Tvrtka u očitovanju navodi da se aktivno provode mjere kojima bi se smanjili gubici na vodovodnoj mreži te da „gubitak vode ovisi o količini isporučene vode koja je u 2020. zbog pandemije bolesti COVID-19 niža u odnosu na razdoblje prije pojave pandemije“.
Labinski Vodovod je u svojem obrazloženju naveo da su izvršena dodatna investicijska ulaganja u dijelove vodovodne mreže na kojima se događaju češća puknuća te da je u sklopu projekta aglomeracije Labin-Raša-Rabac predviđena zamjena 27 kilometara vodovodnih cijevi i spojni cjevovod Fonte Gaja-vodosprema Brdo.
Spomenimo i da se voda na Labinštini crpi iz izvorišta Fonte Gaja-Kokoti, Sveti Anton, Plomin, Kožljak i Mutvica, a zahvaća se s tri izvora - Fonte Gaja-Kokoti, Kožljak i Plomin.
Za financijske izvještaje, Državni ured za reviziju dao je labinskom Vodovodu bezuvjetno mišljenje.