Pet mjeseci od dramatične ostavke kompletnog Nadzornog odbora tvrtke Kaštijun, tek nedavno je više-manje kompletiran Nadzorni odbor ove gradsko-županijske tvrtke. Naime, u Nadzornom odboru i dalje nema predstavnika zaposlenika, ali ni drugog predstavnika Istarske županije.
No nedavno je za predsjednika Nadzornog odbora izabran dr. sc Neven Iveša koji je diplomirao ekologiju na Biološkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu. Široj javnosti Iveša je poznatiji i kao nekadašnji ravnatelj Javne ustanove Kamenjak.
Uz njega, u Nadzornom odboru je na prijedlog Grada Pule imenovan Dragan Sokolović dok se Istarska županija, nakon dužeg mučenja s odabirom, na kraju odlučila za IDS-ovog porečkog vijećnika Rolanda Kosinožića ujedno i šefa stranačke podružnice u Poreču. Kosinožiću je pripala funkcija zamjenika predsjednika Nadzornog odbora.
Iako je u Društvenom ugovoru Kaštijuna navedeno da to tijelo čini pet članova, očito je da se matični ugovor neće poštivati te Nadzorni trenutno ima svega tri člana. I na službenim stranicama Društva jasno je navedeno kako se Nadzorni odbor sastoji od pet članova. Po dva člana su predstavnici Grada Pula i Istarske županije te jedan je predstavnik radnika Društva. Županija očito nije uspjela naći drugog člana, a ni Radničko vijeće još se nije izjasnilo o svom predstavniku.
Neven Iveša najavljuje određene promjene koje očito mogu očekivati istarske komunalne tvrtke koje dovoze otpad u centar, no ni on zasad ne otkriva detalje. Pulski gradonačelnik Filip Zoričić kao predstavnik većinskog vlasnika tog trgovačkog društva, najavio je određene izmjene ugovora za komunalna društva, a o tome je obećao više reći idućeg tjedna.
Iveša ističe da najveći problem na Kaštijunu predstavlja biootpad koji pristiže iz ugostiteljskih objekata i hotela, dodajući da zbog tog otpada dolazi do smrada.
- Nedavno smo detaljno obišli centar i sam sam se uvjerio na koji način stiže otpad iz raznih krajeva Istre. Iz kamiona curi tekuća frakcija i to je najveći problem jer to generira smrad. Tu su odgovorni gradovi i općine koji to moraju riješiti sa svojim komunalnim društvima i direktorima. Ne može se dogoditi da tekućina od pedoča iz restorana curi iz kamiona. Moramo revidirati ugovore s komunalcima, kaže Iveša.
Za očekivat je da će se ići u novo podizanje cijena.
Iveša je na kraju ustanovio da je dugogodišnja edukacija građana o problemu zbrinjavanja otpada jako zakazala. Dalo bi se iščitati- bačen novac.