Komunal

drastično povećanje cijena usluga pula sporta

Pulski Gradski bazeni dvostruko skuplji od zagrebačkih

"Cijene su se povećale zbog stabilizacije društva nakon akumuliranih 11 milijuna kuna gubitka i usporenog investicijskog održavanja cjelokupne infrastrukture, cijena ulaznih troškova te zbog inflacije. Zagreb nije prigodan model jer pridonosi trećini ukupnog BDP-a, ima veću potražnju od Pule koja ima prirodu nadomak ruke. Neka plivališta u Zagrebu imaju „besplatnu" geotermalnu energiju i jednostavniji oblik subvencioniranja", objasnio je direktor Pula sporta Mario Peruško


 
3 min
Istra24 ⒸFOTO: Manuel Angelini

"Cijene su se povećale zbog stabilizacije društva nakon akumuliranih 11 milijuna kuna gubitka i usporenog investicijskog održavanja cjelokupne infrastrukture, cijena ulaznih troškova te zbog inflacije. Zagreb nije prigodan model jer pridonosi trećini ukupnog BDP-a, ima veću potražnju od Pule koja ima prirodu nadomak ruke. Neka plivališta u Zagrebu imaju „besplatnu" geotermalnu energiju i jednostavniji oblik subvencioniranja", objasnio je direktor Pula sporta Mario Peruško

Piše Matijas Kozić

Puljanima je korištenje gradskih bazena, s jednokratnom ili povlaštenom ulaznicom, dvostruko skuplje u odnosu na 2018. i 2020. godinu, ali i puno skuplje nego Zagrepčanima.

Svugdje se i svemu povećavaju cijene, a to nije zaobišlo niti korisnike bazena. U Puli su nove cijene stupile na snagu već 1.10.2022. godine.

Zavirimo prvo u ne tako davnu prošlost i pogledajmo cijene koje su valjale 14.12.2018. godine. Za jednokratnu ulaznicu izdvajalo se 25 kuna. Povlaštena ulaznica koštala je 15 kuna. Mjesečna ulaznica plaćala se 300 kuna. Povlaštena mjesečna ulaznica stajala je 200 kuna. Iste su cijene vrijedile i 2.1.2020. godine. Za 2021. godinu nismo pronašli cjenik.

Drastična poskupljenja usluga

Danas će građani za jednokratnu ulaznicu izdvojiti 52,74 kune. Na novom cjeniku smo pronašli i jednu novu ulaznicu koja se zove dnevna. Za nju će se morati izdvojiti 75,35 kuna dok će za povlaštene ulaznice platiti 30,14 kuna. Za mjesečnu ulaznicu građani će platiti 361,65 kuna. Mjesečna povlaštena ulaznica građane će koštati 248,64.

Usporedbe radi, za razliku od Pule, građani će u Zagrebu za dnevnu ulaznicu na bazen izdvojiti 30,14 kuna dok će ih povlaštena ulaznica koštati 11,30 kuna. Za dnevnu obiteljsku ulaznicu građani Zagreba moraju izdvojiti 75,35 kuna dok će ih mjesečna ulaznica za odrasle koštati 301,38 kuna. Povlaštenu mjesečnu ulaznicu građanstvo će platiti 165,77 kuna.

Mogu li građani Pule očekivati nova poskupljenja, što je utjecalo na povećanje cijena te ima li zbog toga manje korisnika? Peruško tvrdi da unatoč poskupljenjima nema značajnijih promjena u broju korisnika u usporedbi sa prošlom godinom i da očekuju povećanje posjeta dolaskom hladnijih i kišnih dana.

Peruško: Pula se ne može uspoređivati sa Zagrebom

- Cijene su se povećale zbog stabilizacije društva nakon akumuliranih 11 milijuna kuna gubitka i usporenog investicijskog održavanja cjelokupne infrastrukture, cijena ulaznih troškova te zbog inflacije. Zagreb nije prigodan model jer pridonosi trećini ukupnog BDP-a, ima veću potražnju od Pule koja ima prirodu nadomak ruke. Neka plivališta u Zagrebu imaju „besplatnu" geotermalnu energiju i jednostavniji oblik subvencioniranja, objasnio je direktor Pula sporta Mario Peruško.

Nadalje, nastavlja Peruško, neka plivališta u Zagrebu imaju „besplatnu" geotermalnu energiju kao npr. SC Mladost, bazenima upravlja ustanova koja kao ustrojstveni oblik ima puno jednostavniji oblik subvencioniranja od strane osnivača (koji solidarno i neograničeno odgovara za obveze ustanove), vlasnik bazena je Grad Zagreb, dok smo se mi radi povoljnijih investiranja odlučili da vlasnik nekretnine bude društvo Pula sport. Svi nabrojani razlozi sudjeluju u kompleksnosti poslovanja i formiranja cijene.

Peruško na kraju napominje da je, od svih plivališta u državi, samo pet u vlasništvu ili pod upravljanjem trgovačkih društava i da su sva ostala plivališta u vlasništvu jedinica lokalne samouprave, dok ustanove upravljaju i transferiraju sredstva iz proračuna k isporučiteljima usluga, roba ili radova.

Peruško: Krajnji cilj je neutralno poslovanje

Direktor Mario Peruško smatra da je novo usklađenje cijena dovoljno za neutralno poslovanje društva neovisno o tome ako se trend inflacije nastavi i u slijedećoj godini.

Iz Pula Sporta imaju velika očekivanja od investicije u solarnu elektranu na Domu sportova koja bi trebala pokriti trećinu svih potreba za energijom kompleksa na Verudi u idućih najmanje 20 godina, što smatraju najboljom investicijom u u zadnjih deset godina.

Elektrana će tako imati zadaću amortizirati promjene nabavne cijene energenata. Operativni troškovi u 2022. godini su svedeni na minimum, a broj izvršitelja je smanjen sa 54 na 47. 

- Broj zaposlenika tijekom cijele godine usklađivali smo s potrebama, stoga je došlo do poslovno uvjetovanih otkaza i raskida ugovora sporazumnim putem. S druge strane, povećanje prihoda će se realizirati kroz proračun, fizičke ili pravne osobe ili turizam, rekao je.

Krajnji cilj je neutralno poslovanje društva nakon godina gubitaka i uz što nižu cijenu usluga kao jedini dugoročni model poslovanja.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.