Stanovnik Stoje Vladimir Jurišić jučer je na društvenim mrežama prilično burno reagirao na smrad koji se danima širi iz tvornice cementa Calucem.
-Nisam sklon kukanju, ali ovo je baš nepodnošljivo. Uselio sam se u stan na Stoji prije točno godinu i pol. Suživot s cementarom je konstantan izazov. Na buku, odnosno stalno noćno zujanje i razbijanje kamenja nekako sam se i naviknuo. Ali smrad! Ovo sad je užas. Od sinoć mi stan smrdi na sumpor i paljevinu. Zatvoreni svi prozori i balkonska vrata, roletne spuštene. Imam i filter zraka, ali džabe. Smrdi, opisao je Jurišić svoju situaciju na Facebooku.
Radi provjere jučer popodne izašli smo na teren i uvjerili se da po cijeloj Fiželi, naročito u prostoru između Max Stoje i Tehnomonta, užasno smrdi sumpor.
Nekoliko sugovornika s područja Baraka i Fižele s kojima smo kontaktirali kažu da su buka i smrad posebno izraženi kad puše vjetar, posebice bura, ali i jugo. Dodaju i da je smrad posebno izražen vikendima.
Jurišić je dodatno zabrinut i zbog činjenice što je mjerna stanica na Fiželi u dijelu mjerenja emisija sumpornog dioksida godinama izvan funkcije.
- Na Fiželi imamo mjernu stanicu koja je iz nekog razloga 31.12.2017. godine prestala mjeriti sumporov dioksid. Pitam se zašto, kaže nam Jurišić. Doista, uvidom u podatke o mjerenju na postaji Fižela, vidljivo je da je do kraja 2017. godine na toj postaji mjerena razina sumpora dok u današnjim podacima informacija o sumporu nema.
Osim problematičnog mjerenja emisije potencijalno opasnih tvari u okoliš, Jurišić cementari zamjera i zastarjelu tehnologiju.
- Mislim da u Puli u 2024. godine, 100 metara od naseljenog kvarta, ne bi smio raditi takav zagađivač zraka sa zastarjelom tehnologijom na ugljen. Po njihovom vlastitom izvješću iz 2019. godine, oni godišnje pale 30.000 do 50.000 tona ugljena, kaže Jurišić. Iz izvještaja koji spominje vidljivo je da je, primjerice 2018. godine, cementara spaljivanjem ugljena u okoliš emitirala 275 tona sumpor dioksida.
To je podatak koji zabrinjava sve stanovnike Fižele, Baraka i Stoje. Stručnjaci koji smo kontaktirali, istina anonimno, kažu nam da cementara ima sve elaborate potrebne za prelazak na plin ali su to zasad, najvjerojatnije zbog poskupljenja plina, odgodili. Za komentar iznesenih tvrdnji zamolili smo i cementaru "Calucem" te ćemo ga objaviti čim ga zaprimimo.