Tri mjeseca nakon objave javnog natječaja, nova Uprava Kaštijuna na čelu s pročelnicom Grada Pule Anjom Ademi odabarala je tvrtku Kemokop sa sjedištem u Dugom Selu za zbrinjavanje 3.398 tona baliranog goriva iz otpada koji nastaje u postrojenju za mehaničko-biološku obradu otpada na Kaštijunu.
Odabir Kemokopa nije iznenađenje s obzirom na to da je upravo ta tvrtka mahom i dosad dobivala poslove zbrinjavanja goriva iz otpada s Kaštijuna.
Zadnju javnu nabava vezanu uz preuzimanje SRF-a, Kaštijun je procijenio na 4 milijuna kuna bez PDV-a, no ponuda koju je dostavio Kemokop i koja je na kraju prihvaćena kao najpovoljnija, je za gotovo 400 tisuću kuna viša nego što je za tu uslugu tražio Županijski centar za gospodarenje otpadom.
Kaštijun će nakon sklapanja ugovora za zbrinjavanje SRF-a, Kemokopu u konačnici platiti čak 5,4 milijuna kuna, koliko iznosi ukupna vrijednost ovog posla kada se uračuna i PDV.
U obrazloženju odabira Kemokopa i znatno veće ponude koju je Kaštijun prihvatio, navodi se "da je cijena najpovoljnije ponude veća od procijenjene nabave".
Kaštijun se ovdje pak poziva na zakonske odredbe iz javne nabave, navodeći "da kao naručitelj nisu obavezni poništiti postupak te da se može odabrati i ponuda koja je veća od procijenjene vrijednosti nabave ako ima ili će imati osigurana sredstva za izvršenje ugovora".
U nastavku dodaju da će Kaštijun kao naručitelj imati osigurana sredstva za izvršenje ovog ugovora u svom financijskom planu.
Od početka rada novog županijskog centra za gospodarenje otpadom, samo na preuzimanje i zbrinjavanje goriva iz otpada, dosad je potrošeno oko 23, 4 milijuna kuna bez PDV-a. Od tog je iznosa, posao ukupno vrijedan 23,2 milijuna kuna ranije dobila tvrtka Kemokop.
Prema zadnjim informacijama, na Kaštijunu zbrinjavaje čeka 16.218 tona bala sa SRF-om.
Na natječaj za preuzimanje SRF-a javilo se i komunalno poduzeće Kostak iz Slovenije s ponudom od 5,5 milijuna kuna s PDV-om om i tvrtka CE-SA-R čija je ponuda iznosila 8 milijuna kuna.
Još se čeka i odabir tvrtke za preuzimanje viškova otpada koji tijekom ljetnih mjeseci stiže u Istru.
Za taj se pak posao javio samo CE-ZA-R koji za tu uslugu traži čak 13 milijuna kuna s PDV-om. Kaštijun je javni natječaj za preuzimanje viškova raspisao za iznos od 6 milijuna kuna (bez PDV-a).