Na Skupštini društva društva Kaštijun koja će se održati 12. rujna gradonačelnik Pule Filip Zoričić najavio je otkazivanje ugovora istarskim komunalnim tvrtkama. Ključni razlog su velike količine neprikladnog otpada koji osobito ove sezone stiže u županijski Centar za gospodarenje otpadom.
Stav je Grada Pule da se sva komunalna društva moraju usuglasiti s prijedlogom drastičnog smanjenja biootpada, količina miješanog komunalnog otpada te modela obračuna cijene. Ukoliko takvo što ne prihvate jednoglasno, ugovori se zasigurno otkazuju na idućoj Skupštini.
Svi aktivno sudjeluju u upravljanju društvom Kaštijun?
No već se dugo vremena čeka i restrukturiranja ovog trgovačkog društva. Tvrtka Kaštijun za gospodarenje otpadom osnovana je 31. siječnja 2007. godine, a njeni osnivači su Grad Pula s učešćem od 51 posto i Istarska županija s učešćem od 49 posto. Vlasničko restrukturiranje planiralo se provesti ovisno o udjelu otplate samog kredita dignutog za izgradnju ŽCGO Kaštijun, na način da bi svaka jedinica lokalne samouprave stekla udio u vlasništvu. No većinski vlasnik, odnosno Grad Pula na samom početaku nije bio za takav model.
- Restrukturiranje Kaštijuna je veoma kompleksan postupak koji prije samog pokretanja zahtjeva detaljnu analizu stanja a sve kako bi utvrdili krucijalne probleme koji bi mogli biti riješeni i koja će biti njegova dodana vrijednost, izjavljivao je Filip Zoričić.
Stav župan Borisa Miletića glede vlasničkog restrukturiranja je poznat. On smatra da je restrukturiranje potrebno provesti, te da ga mora pokrenuti većinski vlasnik, dakle Grad Pula. Miletićev stav temelji se i na Sporazumu iz 2011. godine prema kojem bi sve jedinice lokalne samouprave stekle upravljačka prava sukladno svom učešću u otplati kredita za izgradnju ŽCGO Kaštijun. Osnovni cilj je da svi aktivno sudjeluju u upravljanju društvom Kaštijun.
Kirac demantira Zoričića
Sredinom prošlog mjeseca pitali smo gradonačelnika Pule gdje je zapelo oko najavljenog restrukturiranja. Tada je potvrdio da je Grad Pula prije nekoliko mjeseci pripremio cjelokupnu dokumentaciju potrebnu za restrukturiranje te ju dostavio Istarskoj županiji.
No čini se, pojavio se novi moment.
- Zapelo je između Medulina i Istarske županije. Prilikom osnivanja Kaštijun d.o.o., Istarska županija je dala umjesto Medulina nekih 20 milijuna kuna. Županija prije restrukturiranja traži da Medulin taj dio vrati ili da počne vraćati. Ta rasprava traje već 7-8 mjeseci. Pritom treba uzeti u obzir da su Medulin i Pula ključni. Dakle, do nas uopće nije, izjavio je Zoričić sredinom kolovoza.
Nakon toga pitali smo načelnika Medulina Ivana Kirca što s kreditom koji, po tvrdnjama gradonačelnika Pule, koči model restrukturiranja.
Zanimalo nas je planira li Općina Medulin vratiti iznos koji je umjesto Općine dala Istarska županija i u kojem roku s obzirom da to, kako tvrdi Zoričić, utječe na novi model restrukturiranja?
No Kirac demantira Zoričića. Tvrdi da nije točna informacija da je Istarska županija prilikom osnivanja Kaštijun d.o.o. dala za Općinu Medulin 20 milijuna kuna, kao što, ističe, nije ni istina da je zapelo između Općine Medulin i Istarske županije.
- Općina Medulin je promptno po dobivanju informacija od Grada Pule i Istarske županije sazvala radni sastanak svih općinskih vijećnika kao i obilazak postrojenja ŽCGO Kaštijun upravo kako bi donijela zajedničke stavove svih općinskih vijećnika i stručnih službi po pitanju plaćanja kredita te po pitanju restrukturiranja. Obzirom da je jednoglasni stav sastanka bio da je nesporno kako Općina Medulin mora nastaviti plaćati kredit koji je za nas do sada plaćala Istarska županija, svi prisutni složili su se oko istoga, a poslali smo i službeni stav kako ćemo sredstva osigurati novim rebalansom. Što smo i učinili. Također, obavijestili smo vlasnike kako ćemo isto učiniti na prvom sljedećem rebalansu te kako smo stava ukoliko započnemo plaćati kredit, a i dalje smo najpogođeniji štetnim učincima i neugodnim mirisima, smatramo da u budućem restrukturiranju moramo imati puno veća upravljačka prava nego li su osnivači predložili, smatra Kirac.
Tvrdi da ih nakon ovog prijedloga iz Grada Pule više nas nisu kontaktirali.
- Sredstva smo osigurali u rebalansu u srpnju ove godine. Moram napomenuti, kako sigurno nećemo pristati plaćati kredit za neugodne mirise i štetne učinke dok god ne ostvarimo veća upravljačka prava u samom Kaštijunu te mogućnost većeg predlaganja rješenja. Ne zaboravimo, da se sada sva krivica svaljuje na Općinu Medulin, a naši mještani trpe najveće posljedice samog Kaštijuna. Spremni smo preuzeti svoj dio kredita, no očekujemo i daljnje odgovore oko restrukturiranja, a konačno i rješavanja problema s neugodnim mirisima, koji su se ovih dana ponovno jako osjetili, ističe medulinski načelnik.
Dug Medulina 605 tisuća eura
Komentirajući dug od 20 milijuna kuna što je gradonačelnik Pule spomenuo da je Istarska županija dala u ime Općine Medulin, Kirac kaže da isto nije istina, obzirom da "dug" iznosi znatno manje, odnosno 605.000 eura.
- Odnosi između Općine Medulin i Istarske županije po pitanju kredita koje je Županija do sada za nas otplaćivala nisu problem, obzirom da su ponavljam, sredstva osigurana te smo u dogovoru s Istarskom županijom i na temelju njihovog otplatnog plana dogovorili način otplate kredita, dodao je medulinski načelnik.
Vezano uz navode novog predsjednika Nadzornog odbora Nevena Iveše u vezi neprikladnog otpada koji na Kaštijun dovodi medulinski Med Eko servis, Kirac kaže da mu je žao što ih Iveša nije kontaktirao kako bi zajedno prokomentirali stanje na Kaštijunu, tim više jer je i sam mještanin Premanture.
- Ovakve izjave u medijima nakon svega nekoliko tjedana u Kaštijunu ne pridonose rješavanju problematike. Možemo pozvati sve mještane i građane Istarske županije da pogledaju na stranicama Kaštijuna kakav otpad dolazi te koliko puta smo do sada mi donijeli neprikladan otpad, a koliko svi ostali. Istina je da je naše komunalno poduzeće jednom prilikom dovezlo zeleni otpad na Kaštijun te sam odmah po dobivanju saznanja o tome obavijestio direktora komunalnog poduzeća kako se takve situacije više ne smiju događati. Vezano uz tzv. vlažan otpad koji nastaje u miješanom otpadu od ostataka kuhane hrane – termički obrađene hrane, ne kora od povrća i slično, obzirom da imamo kompostere u svim naseljima i kućanstvima, ponosno mogu reći da smo do sada uveli 200 smeđih kanti te upravo prošli tjedan potpisali Ugovor za još 700 smeđih kanti, naglašava.
Podsjeća da u smeđe kante inače ne ide termički obrađena hrana već je smeđa kanta zamjena za komposter, što mještani Medulina odavno imaju.
- Uvesti ćemo novitet te u njih zaprimati termički obrađenu hranu te istu predavati ovlaštenom preuzimatelju, a ne odvoziti na Kaštijun. Ovim putem pohvalio bih Labin i Poreč koji su na istom natječaju pribavili sredstva za smeđe kante, no žalosti činjenica da smo taj natječaj iskoristili samo Poreč, Labin i Medulin. Što je sa svim drugim jedinicama lokalne samouprave i komunalcima u Istri? Zašto nisu iskoristili natječaj Fonda za zaštitu okoliša i pomogli si u nabavljanju smeđih kanti? Kamo završava njihov otpad te kakve je kvalitete?, pita se Kirac i slaže se s činjenicom da sustav gospodarenja otpadom ne funkcionira.
Smatra da sustav kažnjavanja ne postoji, kao ni zajednički stav u Istarskoj županiji, a posljedice ŽCGO Kaštijun imaju mještani Općine Medulin te djelomično Grada Pule.
- Rješenje nećemo naći prepucavanjem u medijima već donošenjem konkretnih mjera, odluka i konsenzusa, što do sada nije bio slučaj, naglasio je.
Sav otpad iz istarskih vrtića završava na Kaštijunu
Općina Medulin je 2022. godine uvela prikupljanje otpada iz kuhinja i kantina (termički obrađene hrane) iz poslovnih subjekata, a sada to uvodi i za kućanstva. Također, u 2025. godini uvode odvojeno prikupljanje otpada od pelena za djecu i odrasle upravo kako bi spriječili da i taj otpad dolazi na Kaštijun.
- Ovo je također vrlo važno pitanje iz razloga što sav otpad Dječjih vrtića iz Istarske županije završava na Kaštijunu, jer druge opcije jedinice lokalne samouprave do sada nisu uvele. Treba početi donositi konkretne korake u rješavanju smanjenja otpada i neugodnih mirisa, a manje populistički pristupati problemu. Mještani Općine Medulin zasigurno nisu krivi za situaciju na Kaštijunu niti jedini tamo odlažu otpad, a nažalost sve posljedice trpe upravo oni, zaključio je Ivan Kirac.