Komunal

bale s gorivom iz otpada se i dalje gomilaju

ZA POSAO VRIJEDAN 4 MILIJUNA KUNA na Kaštijunu javila se i tvrtka „kralja otpada“ Petra Pripuza

Ovim zadnjim natječajem planira se zbrinjavanje 3.398 tona baliranog otpada koji se gomila u centru. Od samog otvaranja centra, samo za preuzimanje SRF-a potrošeno je nevjerojatnih 23,4 milijuna kuna bez PDV- a, a kao što smo ranije pisali, poslove je mahom dobivala jedna te ista tvrtka, odnosno Kemokop sa sjedištem u Dugom Selu


 
3 min
Danijela Bašić-Palković ⒸFOTO: Manuel Angelini

Ovim zadnjim natječajem planira se zbrinjavanje 3.398 tona baliranog otpada koji se gomila u centru. Od samog otvaranja centra, samo za preuzimanje SRF-a potrošeno je nevjerojatnih 23,4 milijuna kuna bez PDV- a, a kao što smo ranije pisali, poslove je mahom dobivala jedna te ista tvrtka, odnosno Kemokop sa sjedištem u Dugom Selu

Na javni natječaj kojeg je raspisalo društvo Kaštijun, a odnosio se na preuzimanje goriva iz otpada (SRF) koji nastaje u Županijskom centru za gospodarenje otpadom Kaštijun, stigle su tri ponude.

Radi se o poslu vrijednom 4 milijuna kuna bez PDV-a kojim se uprava Kaštijuna pokušava riješiti ogromnih količina SRF-a (gorivo iz otpada) koji nastaje u mehaničko-biološkom postrojenju na Kaštijunu.

Ovim zadnjim natječajem planira se zbrinjavanje 3.398 tona baliranog otpada koji se gomila u centru. Od samog otvaranja centra, samo za preuzimanje SRF-a potrošeno je nevjerojatnih 23,4 milijuna kuna bez PDV- a, a kao što smo ranije pisali, poslove je mahom dobivala jedna te ista tvrtka, odnosno Kemokop sa sjedištem u Dugom Selu.

Foto ŽCGO Kaštijun

Od kada je krenulo preuzimanje goriva iz otpada, ta je tvrtka u većini slučajeva odabrana kao najpovoljniji ponuditelj te je svoje usluge dosad naplatila 23,2 milijuna kuna.

Vidjet će se uskoro hoće li i na novom natječaju ponovno biti odabran Kemokop čija ponuda s PDV-om iznosi 5,4 milijuna kuna te je ujedno najniža. Uz njih, za posao se po prvi put javljaju i neke druge tvrtke.

Radi se o tvrtki CE-ZA-R najvećoj članici C.I.O.S. grupacije u vlasništvu kontroverznog poduzetnika i u medijima prozvanog kralja otpada Petra Pripuza. On se u studenom 2020. godine povukao s pozicije predsjednika Uprave C.I.O.S. grupe i osnovao Nadzorni odbor kojem je i danas na čelu.

Predsjednica Uprave C.I.O.S. grupe je Pripuzova kćer Iva Pripuz Špekuljuk, a članica Uprave Tajana Tomašević, inače sestra ministra zdravstva Vilija Beroša. U Upravi centra za reciklažu CE-ZA-R koja se javila na posao s Kaštijunim, nalazi se Jure Vukić.

Zagrebački CE-ZA-R javio se s najvećom ponudom koja iznosi 8 milijuna kuna u što je uključen PDV, a slovenska tvrtka Kostak komunalno in gradbeno podjetje iz Krškog, dalo je ponudu u iznosu od 5,5 milijuna kuna.

Osim ovog posla, kojim se Uprava Kaštijuna rješava viškova baliranog otpada koji su od samog početka rada Kaštijuna preplavili centar, sutra se očekuje otvaranje ponuda za posao preuzimanja viškova komunalnog otpada koji stižu u županijski centar, čime se planira riješiti problem neugodnih mirisa tijekom turističke sezone.

Upravo se zadnjih dana moglo osjetiti da iz smjera Kaštijuna ponovno dopiru neki poznati "mirisi". Uprava tvrdi da se neugodan miris osjećao zbog sanacije starog odlagališta kojeg vodi Grad Pula.

Kako nam potvrđuje direktor Kaštijuna Fabio Giacometti, od 1. srpnja, Kaštijun više ne bi trebao preuzimati viškove koji stižu u županijski centar, a samim time i smrad s županijskog centra trebao bi postati prošlost.

Ovaj je posao pak vrijedna 6 milijuna kuna bez PDV-a, a planira se zbrinjavanje 6.000 tona otpada.

- Nakon završetka tog natječaja, očekujemo da će sve biti gotovo između 15. i 20. lipnja kako bi odvoz tog viška otpada s Kaštijuna započeti. Zasad se još ne zna koliko će biti veća cijena odvoza otpada, a idući tjedan se po tom pitanju sastajemo i s predstavnicima komunalnih tvrtki. Do 10. lipnja bit će gotova i sanacija boksa koji je stradao u eksploziji, a dodatni kapacitet centra će nakon toga biti 200 tona otpada, kaže Giacometti.


Nastavite čitati

Istra
 

S vama smo više od 1.000 dana, hvala što nas pratite

Česi se vraćaju u Fažanu ali ovaj put kao gazde. Praški fond Investika dobio je lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel s pet zvjezdica tik uz fažansku rivu. Ali to nije sve, Česi na fažanskom priobalju planiraju uložiti najmanje 150.000.000 eura

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.