Komunal

NA POMOLU VIŠE CIJENE

ŽUPAN MILETIĆ DOBIO KOŠARICU Ništa od restrukturiranja Kaštijuna. FILIP ZORIČIĆ: "Kaštijun više neće preuzimati viškove i neće snositi trošak zbrinjavanja u ljetnim mjesecima. Više ne može ovako"

Vrhunac licemjerja je govoriti da netko štiti interese građana, a netko ne. Nema nevinih. Problem je što nema nikakve koordinacije s gradovima, nas nitko ništa niti ne pita, kazala je gradonačelnica Pazina Suzana Jašić * "Filip, Boris, pogotovo Filip, ako se ne kapimo, puštite to struki. Treba još novca? Uvijek ste pitali, uvijek ste dobili. Crkne traka, ajmo blokirati Kaštijun. Filip skužaj, dva i pol lita je pasalo, a ako je ovo moment za skupljanje nekih političkih poena, onda ok", poručio je porečki gradonačelnik Loris Peršurić


 
9 min
Danijela Bašić-Palković ⒸFOTO: Manuel Angelini

Vrhunac licemjerja je govoriti da netko štiti interese građana, a netko ne. Nema nevinih. Problem je što nema nikakve koordinacije s gradovima, nas nitko ništa niti ne pita, kazala je gradonačelnica Pazina Suzana Jašić * "Filip, Boris, pogotovo Filip, ako se ne kapimo, puštite to struki. Treba još novca? Uvijek ste pitali, uvijek ste dobili. Crkne traka, ajmo blokirati Kaštijun. Filip skužaj, dva i pol lita je pasalo, a ako je ovo moment za skupljanje nekih političkih poena, onda ok", poručio je porečki gradonačelnik Loris Peršurić

Još jedan u nizu velikih sastanaka o problematici Kaštijuna održan je danas u pulskoj Komunalnoj palači, ovaj put uz prisustvo medija. U fokusu je bilo rješavanje otvorenih pitanja gospodarenja otpadom na području Istarske županije s naglaskom na kronične probleme u kojima se nalazi Županijski centar za gospodarenje otpadom, osobito zbog viškova otpada koji nastaju tijekom ljeta.

Na samom početku, prisutnima se obratio gradonačelnik Filip Zoričić rekavši da su dvije stvari najbitnije.

- To su višak otpada i zdravlje! Populizam će postati laž, ako ne donesemo jasne stavove. Više nećemo obećavati, a da se to ne ispuni i zato je važno da danas pred javnosti budemo jasni. Siguran sam da će Županija preuzeti koordinaciju i da ćemo o detaljima raspravljati jer nam je ovo zajednička tema. Moj moral mi nalaže da zbog građana i pokojnog Bože Benčića riješimo ovaj problem, kazao je Zoričić.

Naglasio je da je nužno izdvojeno prikupljanje biootpada od 1.1.2024. za sve i bez iznimke, što je i zakonska obveza.

Gradonačelnici Buzeta i Vodnjana

- Volio bih ih čuti koji su komunalci, osim Pule, započeli s prikupljanjem biorazgradivog otpada iz restorana, i razmatra li se uopće odvojeno prikupljanje biootpada od građana? Pula Herculanea je uvela 5.500 smeđih kanti i odvezla pet posto manje otpada na Kaštijun, kazao je Zoričić i dodao:

- Komunalci koji su vlasnici pretovarnih stanica trebaju osigurati prihvat ljetnih viškova otpada. Prijedlog je da se „višak“ direktno odvozi negdje drugdje, a ne na Kaštijun i to o trošku komunalaca. Kaštijun neće preuzimati viškove i neće snositi trošak njihovog zbrinjavanja u ljetnim mjesecima. Kaštijun je dužan preuzeti sav otpad i poštivat će tu obavezu, ali na način da će preuzimati samo one količine koje su u skladu s kapacitetom, a preostale količine preuzimat će u periodu godine kada to kapacitet bude dopuštao. Također, predlažem, a u skladu sa zaključcima Nadzornog odbora trgovačkog društva Kaštijun, da se promijeni model definiranja „viškova“ otpada na temelju projektirane tjedne količine obrade u MBO postrojenju, naveo je Zoričić.

Filip Zoričić

Zatražio je i otkaz postojećih ugovora komunalcima, nove opće uvjete za sve i novi cjenik za 2024. godinu koji je u pripremi. Naglasio je da je Kaštijun društvo koje  treba poslovati po Zakonu o trgovačkim društvima i treba osigurati ekonomski održivo poslovanje.

Istarski župan Boris Miletić ponovno je zatražio od Zoričića da kao većinski vlasnik Kaštijuna Urbi et Orbi donese odluku o restrukturiranju. No Zoričić to ni ovaj put nije prihvatio, rekavši da su uvjeti Grada Pule jasni i s tim će se prijedlozima ići na Skupštinu.

Miletić je napomenuo da su bez odluke većinskog vlasnika, Županiji ruke vezane.

- Neka gradovi postaju suvlasnici i imaju sva jednaka prava i obveze kako bi napokon svi shvatili da su dio sustava i da Kaštijun nije strano tijelo. A što se tiče tehnologije, ona je bila propisana kao i izgradnja županijskog centra. Predlažem da sve jedinice lokalne samouprave, sukladno udjelima u otplati kredita, aktivno participiraju u vlasništvu. Bez tog zajedništva, kruha biti neće. Kaštijun se ne može zatvoriti ili možda hoće, ali gdje ćemo onda s otpadom - u Austriju, koliko će nas to onda koštati? Bez zajedništva i fige u džepu, problem nećemo riješiti. Lokaciju Kaštijuna nje odabrao Miletić niti neki drugi ljudi. S time se složila i tadašnja vlast u Medulinu, kazao je Miletić.

Boris Miletić i Tulio Demetlika

Direktor Kaštijuna Dražen Stilinović održao je prezentaciju o zbrinjavanju otpada na Kaštijunu, a nakon toga pustio je i kratak video s kamionima punim otpada iz čitave Istre iz kojih curi voda, što pokazuju nekvalitetan sastav otpada punog vlage. 

Naveo je da je do 30. rujna zbrinuto 10.255 tona baliranog SRF-a, dok je u rasutom obliku zbrinuto 136 tona. Do kraja ove godine, dodao je, u sklopu centra će biti uskladišteno 15 tisuća tona SRF-a.

- Istra je na 30 posto odvojenog sakupljanja otpada, a povećanje odvajanja ćemo najlakše povećati odvajanjem biootpada. U srpnju i kolovozu svi parametri su preko 30 i 50 posto i u takvim uvjetima Kaštijun nije je u mogućnosti kvalitetno obraditi otpad, kazao je Stilinović.

Dražen Stilinović

Predsjednik Nadzornog odbora Kaštijuna Marino Drandić jasno je poručio da je situacija neodrživa u financijskom i tehničkom smislu.

- Postrojenje nije održavano i potreban je kompletan remont. Kaštijun u svom procesu ne može više od dvije tisuće tona tjedno kvalitetno obraditi. Jeste li svjesni da s otpadom nećemo imati gdje i da treba hitno uvesti kante za biootpad u cijeloj Istri. Nadzorni odbor je jednoglasno usvojio zaključak o davanju suglasnosti Upravi Kaštijuna za otkaz ugovora o prijevozu i obradi s isporučiteljima javne usluge, ali i suglasnost za nove opće i nove uvjete za sve, kao i za novi cjenik. Sve što komunalno poduzeće donese van maksimalnih količina, smatra se viškovima. Ti viškovi ne smiju biti trošak Kaštjuna, a ukoliko budu, Kaštijun će ih naplaćivati. S obzirom na postojeće cijene, nove će biti prilagođene održivosti poslovanja, kazao je Drandić, dodajući da se do kraja ove godine očekuje da će ukupni trošak za sanaciju Kaštjuna iznositi 9,3 milijuna eura.

- Ovakvo poslovanje je apsolutno neodrživo. Povećanjem cijene ono bi moglo bi postati održivo. Kaštijun nema vremena i treba djelovati odmah. Apsolutno je opravdano nezadovoljstvo građana, kazao je Marino Drandić.

Predsjednik Nadzornog odbora Kaštijuna Marino Drandić

Načelnik Medulina Ivan Kirac rekao je da on kao načelnik mora zaštiti mještane Općine Medulin koji se s pravom boje za svoje zdravlje i guše u smradu.

- Ovako u iduću sezonu ne možemo ući. Sram me je kada vidim što  sve dovozi kamionima iz kojih curi voda. Zrak je loše kvalitete, naši mještani ovako više ne mogu, kazao je Kirac. 

Potom se prisutnima obratio predstavnik Civilnog nadzora Ivica Rogulj koji se već 15 godina bori protiv Kaštijuna.

- Gdje su bili ljudi iz Istarske županije kada su nam zabili nož u leđa i izabrali Kaštijun za centralnu lokaciju zbrinjavanja otpada? I prije korone smo morali stavljati maske, oči su nas pekle, nismo mogli disati, tjeralo nas je na povraćanje. Tako je i danas. Nije u redu da jug Istre trpi zbog otpada koji stiže iz svih gradova. Gradonačelnici zapadne Istre su se pobrinuli za svoje mještane i zaštitili ih, a sav otpad se dovodi k nama, na jug Istre, tko će nas zaštiti?, kazao je Rogulj, na kojeg se nadovezao Željko Ilić iz Civilnog nadzora rekavši da je Kaštijun prevara građana.

Gradonačelnica Pazina Suzana Jašić svjesna je agonije koju prolazi južna Istra. Pitala je načelnika Medulina Ivana Kirca je li Općina počela plaćati kredit zbog čega je na koncu i ključan problem s financijama. Zanimalo ju je i kakav otpad stiže iz kamiona iz Medulina, curi li i iz njih voda?

 - Vrhunac licemjerja je govoriti da netko štiti interese građana, a netko ne. Nema nevinih. Problem je što nema nikakve koordinacije s gradovima, nas nitko ništa niti ne pita. Nemam blage veze što se događa s Planom gospodarenja otpadom Istarske županije. Problem središnje Istre je što građani plaćaju najskuplju uslugu. Predlažem da se oformi tijelo i da svi zajedno odemo u Fond za zaštitu okoliša. Bitna je bolja suradnja Kaštijuna ne samo s komunalcima, već i s općinama i gradovima, jer i mi plaćamo kredit i valjda se nešto i nas pita. Do sada o tome nije bilo ozbiljnih razgovora. Suosjećam s građanima južne Istre, ali i ostatak Istre itekako pati jer smo dio sustava koji ne funkcionira, kazala je Suzana Jašić.

Suzana Jašić

"Filip, dvije i pol godine su prošle. Boris, 49 posto plus 51 posto čine sto posto. Suzi (Suzana Jašić op.a) ima pravo. Treba i nas nešto pitati. Filipe, Borise, direktore….Vi ste plaćeni da radite. Suzi ima pravo, mi smo neformalni suvlasnici. Koji je rezultat današnjeg sastanka, da se malo izjadamo, niš tako ćemo napraviti", poručio je gradonačelnik Poreča Loris Peršurić i opet ponovio:

- Filip, Boris, pogotovo Filip, ako se ne kapimo, puštite to struki. Treba još novaca? Uvijek ste pitali, uvijek ste dobili. Crkne traka, ajmo blokirati Kaštijun. Filip skužaj, dva i pol lita je pasalo, a ako je ovo moment za skupljanje nekih političkih poena onda ok, poučio je Peršurić.

Loris Peršurić

Gradonačelik Rovinja Marko Paliaga kazao je da je logično da je Kaštijun na ovoj lokaciji s obzirom da se ovdje proizvodi najviše otpada.

- Ako ćemo surađivati, ne želim da se centralna Istra stalno proziva i spominje da je za nešto kriva. To nije fer. Nije fer da su za sve viškove krivi Umag, Rovinj, Poreč…, kazao je Paliaga.

Dožupan Tulio Demetlika prozvao je pojedine sudionike da su krenuli u krivom smjeru.

- Ne znam je li to zbog kamera i novinara jer ova bi rasprava trebala voditi k tome da se problemi riješe. Prva koordinacija oko Kaštijuna bila je odmah nakon izbora 2021. godine, a vi ste Suzana (Suzana Jašić op.a) izašli. Nismo napravili ništa, jer iz kamiona nam i dalje curi. Ako se situacija ne smiri i sustav ne dovede u red, Europa ima pravo tražiti povrat novca. Nadam se da ste toga svi svjesni. Ako riješimo vlagu u otpadu, riješili smo problem koji nastaje u kritičnim ljetnim mjesecima, kazao je Demetlika, dodajući da se do kraja ove godine očekuje usvajanje novog županijskog Plana za gospodarenje otpadom ali da predstavnici gradova i općina trebaju reći gdje će biti kompostane, sortinice…

Osjećajući se prozvan, Filip Zoričić je na kraju rekao da ovaj sastanak nije sazvao da se nečim hvali.

- Mene ne zanimaju izbori. Podržavam inicijativu da zajedno idemo prema nadležnom Ministarstvu i Fondu. Grad je svoje stavove rekao i mi od toga nećemo odstupati. To je pravac kojim idemo, zaključio je Zoričić.

Nažalost, nije bilo konkretnog govora o realizaciji novog kredita za nabavku postrojenja nužnog za rad stroja za obradu metalne frakcije koji je skupo plaćen ali već godinama „konzerviran“ i van funkcije. Iako je ne tako davno direktor Kaštijuna Dražen Stilinović najavio da je cilj da se prestane s proizvodnjom goriva iz otpada (SRF), a ponajviše kako bi se zaustavio trend „zatrpavanja“ centra balama punim SRF-a, o tome danas nije bilo riječi.

S obzirom na ranije najave da bi se napokon mogla realizirati suradnja s tvornicom cementa Holcim u Koromačnu, u kojoj bi se barem djelomično trebao riješiti dugogodišnji problem zbrinjavanja SRF-a s Kaštijuna, od Uprave  Kaštjuna, konkretno direktora Stilinovića, očekivalo se da o tom modelu iznese detalje, ali ni to nije bila tema.


Nastavite čitati

Istra
 

LABIN Raspisana javna nabava za gradnju vrtića

Radi se o suvremenom objektu koji će imati četiri grupe, dvije jasličke i dvije vrtićke skupine ukupne neto površine 975,50 m2. Objekt je projektiran modularno, kako bi se u budućnosti mogao i dodatno nadograđivati sukladno potrebama

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.