IZFREZANA OBALA NALAZI SE U HIDROARHEOLOŠKOJ ZONI
DRŽAVNI INSPEKTORAT: Provjerit ćemo zakonitost radova prilikom nasipavanja plaže u Vabrigi
Načelnik Tar Vabrige Nivio Stojnić građevinskom mehanizacijom poravnao je obalu u zoni koja je označena kao kulturno dobro. Prema našim saznanjima za te radove nije imao dozvole nadležnih konzervatorskih institucija. Ovih dana na teren izlaze inspektori zaštite okoliša.
Načelnik Tar Vabrige Nivio Stojnić građevinskom mehanizacijom poravnao je obalu u zoni koja je označena kao kulturno dobro. Prema našim saznanjima za te radove nije imao dozvole nadležnih konzervatorskih institucija. Ovih dana na teren izlaze inspektori zaštite okoliša.
Inspekcija zaštite okoliša Državnog inspektorata nakon objave našeg članka izaći će na teren i utvrditi zakonitost radova na nasipavanju plaže u Santa Marini kraj Vabrige.
- Temeljem vašeg upita obavit će se inspekcijski nadzor te po utvrđenim činjenicama pravovremeno ćemo vas izvijestiti o navedenom, odgovorili su nam iz državnog inspektorata.
Podsjetimo, temeljem fotodokumentacije koju su nam dostavili čitatelji evidentno je da je prošlog mjeseca načelnik Općine Tar Vabriga Nivio Stojnić naredio frezanje stotinu dužnih metara plaže.
Nastavljajući istraživanje otkrili smo i da je frezanje i nasipavanje tisuću kvadrata plaže u Santa Marini izvedeno unatoč tome što se plaža nalazi u području koje je u Prostornom planu Tar-Vabrige opisano kao zaštićena hidroarheološka zona.
-Unutar ove zone nalaze se rimska naselja i zanatska središta i to rimsko naselje u uvali Marina, carska grnčarska radionica i radionica amfora i opeka u podnožju brda Loron, čitamo iz rješenja koje je 1966. potpisala ravnateljica riječkog konzervatorskog zavoda Iva Perčić.
Kao što smo nedavno pisali, Loron-Santa Marina je vrlo važan arheološki lokalitet od nacionalnog pa i šireg interesa, a čini ga sklop velike figline za proizvodnju uljnih amfora i maritimne vile u kojoj su bili smješteni voditelji imanja.
Za bilo kakav zahtvat u tom području Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara predviđa ishođenje suglasnosti nadležnih konzervatorskih institucija. Još uvijek čekamo službeni odgovor pročelnice Konzervatorskog odjela u Puli Lorelle Limoncin Toth, dok je iz dopisa koji su nam dostavili iz Općine Tar Vabriga očito je da takve suglasnosti nemaju.
Dodatno, u Urbanističkom planu uređenja Luke Santa Marina vidljivo je da taj dio ne spada pod klasu UO (uređenu obalu).
Lučku upravu Poreč, investitora u susjednu "Luku otvorenu za javni promet Santa Marina" pitali smo je li točna informacija da se otpadni materijal koji je nastao pri njihovim iskopima koristi za nasipavanje plaže. Naime, na te radnje su nas upozorili čitatelji s područja Vabrige.
-Lučka uprava Poreč nije odobrila niti izdala dozvolu za korištenje materijala nastalih iskopnim radovima te nema saznanja o načinu korištenja materijala, a koji ne bi bio u skladu sa aktom o gradnji ili drugim pozitivnim propisima, odgovorila nam je Erika Mikulić, voditeljica međunarodnih projekata i administrativno-tehničkih poslova.
Usporedbom fotografija koje smo nedavno snimili na lokaciji sa starijim fotografijama vidljivo je da je plaža proširena za nekoliko metara te da su za to proširenje korištene ogromne količine građevinskog materijala.
Stručnjaci poput Ljiljane Iveše iz rovinjskog Centra za istraživanje mora smatraju da se na zapadnoj obali Istre plaže pretjerano nasipavaju što ima pogubne posljedice po floru i fauni, kako na oabli, tako i u podmorju. Kako smo nedavno pisali, znanstvenica Iveša tvrdi da nasipavanjem obalu pretvaramo u beživotnu pustinju.