Teško je proći kroz Loboriku, a ne uočiti veliku reklamu na kojoj su prikazani sirevi, a pokraj njih na engleskom jeziku piše kako se radi o drugom najboljem siru na svijetu.
Pomislili biste, kako to baš u jednoj Loboriki drugi najbolji sir na svijetu, mora da se radi o pretjeranom marketinškom pothvatu.
Reklama za drugi najbolji sir na svijetu
Istina je sasvim drugačija, radi se stvarno o drugom najboljem siru na svijetu, koji je to priznanje dobio u konkurenciji više od tri tisuće sireva iz cijelog svijeta na prestižnom natjecanju The World Championship Cheese Contest u Wisconsinu u SAD-u prije malo više od godinu dana o čemu smo pisali na Istra24.
Naime, svake godine međunarodni panel sudaca ocjenjuje uzorke sireva iz cijeloga svijeta baš u Wisconsinu koji je poznat u cijelom svijetu baš po proizvodnji sireva.
Sir koji je osvojio drugo mjesto na natjecanju je tvrdi sir Pegula koji se dobiva od mješavine kozjeg, ovčjeg i kravljeg mlijeka.
Niti tu nije kraj nagradama, na istom natjecanju sir Rici koji je dobio ime po pradjedu obitelji, zaslužnom za prenošenje ove tradicionalne recepture koja datira s početka 1900. godine, osvojio je šesto mjesto u svojoj kategoriji tvrdih kravljih sireva.
I sve to je zasluga obitelji Grubešić iz Loborike, a priča o počecima počinje davne 1985. godine kada je mala Fuma od rođaka za rođendan dobila na poklon kozu koja je bila poticaj za stvaranje obrta za proizvodnju sireva.
Brat Tone sa sirevima i Fuma s rođendanskom kozom - Foto: Vesna Loborika
Obitelj je u početku sireve prodavala od kuće do kuće, a nakon što se je asortiman sireva proširio, otvorili su prodajna mjesta na pulskoj i tržnici Veruda gdje se njihovi proizvodi mogu kupiti svaki dan.
Sirana - Foto: Vesna Loborika
Sirevi se također mogu kupiti i u samoj Loboriki u obiteljskom restoranu u sklopu kojega se nalazi trgovina sa sirevima, vinima, maslinovim uljima, te drugim istarskim domaćim delicijama.
Razgovarali smo s Fumom Grubešić Travaja koja je ispričala kako je obitelj krenula u posao sa sirevima.
- Vesna Loborika je sirana koja se počela baviti proizvodnjom sireva prije više od trideset godina, i baš sam ja kao najstarija kći bila začetnik ideje pokretanja ondašnjeg obiteljskog obrta. Naime, za četvrti rođendan sam dobila na poklon kozu koju smo svi jako zavoljeli. Pošto je mama Vesna u to vrijeme bila nezaposlena, a i moji nonići su se bavili poljoprivredom i imali stoku, ali ne u komercijalne svrhe, mama i tata su odlučili da će se baviti kozarstvom, kasnije su došle i krave. Danas više ne držimo stoku već isključivo radimo s kooperantima, odnosno s dvadesetak farmi u krugu od trideset kilometara od Loborike. Bavimo se s proizvodnjom sireva kojih imamo 18 vrsta, ponosno je Fuma ispričala priču o počecima obiteljskog posla obitelji Grubešić, te ispričala zanimljivost vezanu uz reklamu za sireve:
"Zanimljivo je kada turisti vide našu reklamnu ploču na kojoj predstavljamo drugi najbolji sir na svijetu, pomisle kako smo to mi izmislili. Nasmiju se i traže dokaz, a mi im pokažemo plaketu s prestižnog svjetskog natjecanja koja vjerno potvrđuje kako mi stvarno imamo drugi najbolji sir na svijetu.
Fuma Grubešić Travaja s pobjedničkim sirevima i plaketom
Ponukani činjenicom kako ljudi sve više traže domaću hranu, ovdje u Loboriki smo otvorili restoran koji radi od 2006. godine. Počeli smo proizvoditi i našu domaću paštu, te smo pokrenuli proizvodnju međunarodno nagrađivanog ekstra djevičanskog maslinovog ulja "Ča" tako da u ponudi uz degustacije imamo sirne plate i ostalu domaću hranu, predstavila je Fuma obiteljsku proizvodnju i ponudu."
U obiteljski posao uključeni su svi članovi obitelji, majka Vesna koja je osnovala ovaj obiteljski posao te po kojoj brend nosi ime, otac Nino, kći Fuma, sin Tone i zet Marko.
Svatko od njih je neizostavan dio uspješne poslovne slagalice male obiteljske firme, te je zajedništvo ono što ih pokreće, a uz međusobnu potporu savladavaju sve prepreke. Takav stav su pretočili u moto posla: "Fameja za bankon".