Na OPG-u "Skink", proteklog su vikenda održani dvodnevni Dani smokava u Rovinju. Prvu feštu od smokava organizirala je obitelj Prgomet, odnosno treća generacija poljoprivrednika kojoj je logističku, edukativnu i znanstvenu ruku i podršku dao najpoznatiji smokvar u Hrvata, Željko Prgomet, prvi doktor smokvarstva u zemlji.
Foto N.O.R.
Kolekcijski nasad s 55 sorti smokava
- Cilj ove prezentacije bio je predstaviti rujansku caricu (Ficus carica L.) voća, odnosno sve sorte koje smo uzgojili u našem rasadniku, kaže dr. agronomije Iva Prgomet.
Naime, u našem rasadniku "Skink", između ostalog, nalazi se banka gena, odnosno kolekcijski nasad s pedeset i pet različitih sorti smokava. Za ovu prigodu uspjeli smo prezentirati njih trideset i sedam, odnosno sve one koje smo u ovom trenutku uspjeli nabrati, objašnjava Iva Prgomet.
Iva i Andrija Prgomet Foto: N.O.R.
Smokva nije samo smokva
U čitavoj Hrvatskoj je najpoznatija Petrovača, a na Poluotoku istarska Bjelica, Crnica, Fico della Madonna i Miljska figa, razlike su vizualne i organoleptičke, pojašnjava Iva Prgomet.
- Kada je riječ o na oku vidljivoj razlikujemo okruglu, plosnatu i duguljastu; po boji crnu, žućkastu, roze i pedeset nijansi zelene. Naravno, razlikuju se i po svojoj mesnoj konzistenciji i okusu. Upravo zbog svih tih različitosti svaka smokva je predodređena za neku namjenu, veli nam Iva, dodajući i da prije same sadnje rujanske kraljice voća, valja znati što se od nje traži- hoće li se konzumirati svježa, suha ili kao glavni sastojak marmelade, džema, kolača, senfa... Osim toga, dodaje Iva, valja znati i da se od lišća radi soda, odnosno čaj koji smanjuje razinu šećera u krvi.
Njeno visočanstvo smokva
Na pitanje je li je iznimno sušna sezona kakva je bila ove godine utjecala na kvalitetu i količinu smokava, dr. Željko Prgomet kaže da je godina izvanredna.
- U dubokim tlima gdje čovjek brine o smokviku i ima navodnjavanje, godina puna sunca, za ovu je voćku bila izvanredna, odgovara doktor smokvarstva, koji nam je opovrgnuo stereotip prema kojem smokva ne zahtijeva pažnju i raste gdje i kako stigne.
- Ne, to nije istina osim ako govorimo o divljoj smokvi koja raste u plitkim (kamenitim) tlima, i koja u pravilu ne daje ploda. Ako želimo uzgojiti voćku koja će obilovati plodovima, za nju se valja pomučiti, i ponajprije osigurati navodnjavanje, pojašnjava Željko Prgomet, napomenuvši da su niske zimske temperature, odnosno mraz daleko veći neprijatelji smokviku, nego suša.
Foto N.O.R.
Sve to, a i mnogo više od toga moglo se čuti, vidjeti i naravno kušati u rasadniku "Skink" tijekom dvodnevne manifestacije "Dani smokava u Rovinju".
No, za sve one koji nisu znali za novu manifestaciju, a razmišljaju o podizanju smokvika ili sadnji nekoliko stabala valja istaknuti kako u najstarijem i najpoznatijem rasadniku u Rovinju i dalje djeluju tradicijska pravila koja svakom kupcu osiguravaju punu i otvorenu savjetničku liniju na relaciji kupac- rasadnik "Skink".