Kampanja o vidljivosti samoniklog bilja u gradovima od sada se provodi i na našem jeziku na društvenim mrežama pod hashtagom #nisamkorov. Promovira je i istarski vrtlar i florist Kruno Pekas, o čijim smo idejama o uređenju zelenih površina već pisali.
Buntovnici urbane flore
Kako navodi na svom blogu, samonikle biljke su buntovnici urbane flore i važne su za ekosustav svakog grada.
- Kampanjom #nisamkorov želim pomoći podizanju svijesti ljudi o vrijednosti samoniklih biljaka to jest o njihovoj važnosti za prirodu i čovjeka. U ovoj kampanji mogu svi sudjelovati! Evo kako, jednostavno je:
- Pronađite neku samoniklu biljku koju prepoznajete u gradu, pored pločnika ili na nogostupu i ispišite najobičnijom kredom domaći/narodni naziv te biljke. Ispred imena biljke upišite ljestve (u nastavku teksta: hashtag), dakle ovako #nisamkorov .
- Nakon toga objavite to na društvenim mrežama i u objavi svakako napišite naziv biljke, dodajte lokaciju i obavezno dodajte uz tekst #nisamkorov
Ujedno možete objaviti neke korisne i pozitivne informacije o toj biljci ako znate zašto je biljka korisna ili nešto više što znate o toj biljci, kako ju je vaša baka koristila i slično.
Mnoge zanimljive informacije se mogu naći i na stranicama poput Plantea.com.hr, pojašnjava Kruno.
Kao pomoć u prepoznavanju biljnih rodova i vrsta, možete koristiti neku od mnogih aplikacija za prepoznavanje biljaka poput besplatne Flora Incognita. Ili pak možete koristiti i adekvatne knjige o biljkama i cvijeću.
Sljepoća prema biljkama
Kruno napominje da, uz hrvatski hashtag, u turističkim gradovima i mjestima možete koristiti i njemački #krautschau ili engleski #morethanweeds.
Inače, ova ideja dolazi iz Francuske i nastala je kao odgovor na raširenu pojavu “Plant blindness” (sljepoće prema biljkama) kako bi se povećala svijest o samoniklim divljim biljkama na pločnicima po gradovima.
Naime, francuski botaničar Boris Presseq je još 2019. godine došao na ideju identificirati biljke iz pukotina na zidovima i kredom ispisati njihova imena na ulici. Ideja se vrlo brzo proširila Europom putem društvenih mreža pod hashtagom #Morethanweeds. I u Njemačkoj kao #Krautschau.
Od sada širimo ovu ideju i u Hrvatskoj ali i cijeloj regiji pod hashtagom #nisamkorov
Ovo je, naglašava Pekas, trajna akcija i ovi simpatični ulični grafiti će i druge ljude upozoriti na samoniklu ljepotu uz cestu. Jasno, barem do prve iduće kiše. Ali trajno ostaju na društvenim mrežama, a mogu se jednostavno u bilo kojem trenutku pronaći ako upišete u pretraživaču određene društvene mreže #nisamkorov.
Tako ćete, dodaje, dobiti na jednom mjestu sve objave koje sadrže ovaj hashtag i sve koji su na ovaj način sudjelovali u ovoj kampanji.
- Naravno, tijekom kampanje sigurnost je na prvom mjestu. Stoga molim sve da ne označavaju biljke na jako prometnim cestama. Postoji mnogo drugih mjesta gdje možete pronaći samoniklo bilje, naglašava.
Na ono najvažnije pitanje, zašto uopće ovo radimo, Kruno naglašava da se to čini jer je samoniklo bilje važno za održavanje zdravog urbanog ekosustava, zaštitu kukaca oprašivača i izuzetno je važno za opću bioraznolikost u gradovima, a samim time i raznolikost vrsta unutar flore i faune.
Svugdje gdje su površine nepropusne, biljke žive u ekstremnim uvjetima i rijetko tko to primjećuje. Vegetacija u fugama i pukotinama između betona i asfalta čine grad ljepšim i življim
- Fuge upijaju kišnicu i vežu prašinu
- Svaka biljka važan je dio biološke raznolikosti
- Njihovi cvjetovi daju nektar i pelud kao hranu za kukce
- Korijenje biljke stvara sićušna staništa u kojima žive uši, crvi, gljive, bakterije, pauci, kornjaši i puževi. I milijuni drugih mikroorganizama koje ne vidimo golim okom
- Ova mala stvorenja i insekti izvor su pak hrane pticama i ježevima na primjer.
Stoga, nabavimo kredu i počnimo!
Pixabay