Kultura

Šesnaesta knjiga slikara, kipara i grafičara

Dimitrije Popović predstavio knjigu "Slikarstvo i mržnja"

Akademik Krešimir Nemec istaknuo je da se Popović u knjizi studiozno bavi temom jedne od najjačih ljudskih emocija, mržnje, koja je antropološka konstanta, bitna sastavnica ljudskoga, te je kao takva oduvijek privlačila i umjetnike


 
2 min
HINA

Akademik Krešimir Nemec istaknuo je da se Popović u knjizi studiozno bavi temom jedne od najjačih ljudskih emocija, mržnje, koja je antropološka konstanta, bitna sastavnica ljudskoga, te je kao takva oduvijek privlačila i umjetnike

Cijenjeni slikar, kipar i grafičar Dimitrije Popović predstavio je danas u Zagrebu svoju knjigu "Slikarstvo i mržnja", u kojoj istražuje fenomen mržnje u slikarstvu, pokazujući bliskost umjetnosti s negativnim emocijama od renesanse naovamo.

Knjiga je objavljena u izdanju Naklade Ljevak. Na predstavljanju u Galeriji Klovićevi dvori, recenzent, akademik Krešimir Nemec istaknuo je kako se u njoj Popović studiozno bavi temom jedne od najjačih ljudskih emocija, mržnje, koja je "antropološka konstanta, bitna sastavnica ljudskoga, te je kao takva oduvijek privlačila i umjetnike".

"Štoviše, može se reći da je veći estetski kapital bio s negativnim emocijama, s tragičnim temama, mržnjom i zlom nego s dobrotom i vrlinom", rekao je Nemec.

U knjizi se Popović na nizu odabranih primjera kreće kroz likovnu povijest i tumači kreacije koje najbolje ilustriraju temu 'ljepote užasa' i 'estetiku ružnoga', od mitova o Meduzi i Medeji, preko arhetipske priče o Kristovoj muci, pa do povijesnih avangardi početka 20. stoljeća, praveći "jednu malu povijest slikarstva, od renesanse do 20. stoljeća, promatrajući artikulaciju teme mržnje".

Paralelno se osvrće i na svoje radove na istu temu, zaključno s 2014. godinom. Sva analizirana djela reproducirana su u knjizi.

Govoreći o simbiozi likovnog i književnog u stvaralaštvu Dimitrija Popovića, povjesničarka umjetnosti Mikica Maštrović ocijenila je kako je on u svojoj "znalačkoj analizi sadržaja čak bliže analitičkoj filozofiji u pisanju nego što je on slikar u pisanju".

Knjiga je podijeljena na više poglavlja, od kojih je Popović posebno izdvojio ono o kršćanskoj sakralnoj umjetnosti, gdje "osobito dolazi do izražaja nedokučiva ljudska potreba da se gleda i uživa u scenama mučenja".

"Slikati se ne može mržnjom, mržnja je nešto što je potpuno suprotno samom činu stvaranja, koji je nešto pozitivno, nešto što angažira umjetnika i njegovo biće", rekao je autor. Ljepota slike - izraza, forme - pak omogućuje da se kroz mračnu temu "dotakne i potakne ono plemenito, duhovno, što čini ljepotu ljudskog bića", poručio je.

Slikar, kipar, grafičar i pisac Dimitrije Popović (1951.) dosad je priredio 70-ak samostalnih izložbi u zemlji i inozemstvu te sudjelovao na više od tristo grupnih. Dobitnik je tridesetak domaćih i međunarodnih nagrada za likovnu umjetnost i književnost. "Slikarstvo i mržnja" njegova je 16. objavljena knjiga.

U sklopu promocije, kojoj su nazočile brojne osobe iz hrvatskog kulturnog, političkog i javnog života, Ivana Majstorović izvela je performans "Juditino svitanje" inspiriran mitom o starozavjetnoj heroini Juditi.


Nastavite čitati

Državna tajnica o susretu Kekina i Jelavića: Policija nema elemenata za postupanje

''Da bilo tko nekoga pozove na kavu SMS-om ili mobitelom, osoba svojevoljno odlučuje hoće li otići na tu kavu ili neće. Ja osobno, da me nepoznati broj zove, sigurno sam da ne bi otišla na tu kavu", kazala je državna tajnica * "Drugo, činjenica je da se sastanak dogodio, a gospodin Kekin, kad je vidio da je u zabludi, nije otišao nego je ostao više od 15 minuta i razgovarali su o nečemu o čemu mi ne znamo", rekla je Petrijevčanin Vuksanović

Kekin (Možemo): Prošli smo prljave kampanje, ali ovakve se stvari nikada nisu događale

'Njegov se posao odvija u birtiji, kako mi je sam rekao. Nađe se s predstavnikom neke firme koja razmatra da uzme njegovu pjesmu, onda se nađe s nekim iz Gornjih Drenovaca koji bi radio svirku za kirbaj, pa se nađe s kim tko hoće da mu se napiše pjesma, itd. Meni to u sto godina ne bi palo na pamet da je to klopka pravog Nikice Jelavića, a vi možete tvrditi da sam ja naivna'', kazala je

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.