Kultura

Tri dana kreative za djecu i mladež u rojcu

(FOTO, VIDEO) GEL, LEGO, LINOREZ ILI KOLAŽI "Mene su 60-godišnjaka stavili u grupu mladih do 35 godina"

Smisao radionica je upoznavanje s tehnikama, eventualno iniciranje neke kreativne iskre i, jednako važno, osjećaja zajedništva, kolektivnog doživljaja stvaranja


 
8 min
Dražen Majić
Foto: Teodor Korodi

Smisao radionica je upoznavanje s tehnikama, eventualno iniciranje neke kreativne iskre i, jednako važno, osjećaja zajedništva, kolektivnog doživljaja stvaranja

Ovo je izvještaj u kojem je potpisani novinar u ulozi izvjestitelja, ali i sudionika. Dakle, sasvim subjektivni insajderski doživljaj jedne trodnevne umjetničke radionice za izradu raznih grafika.

Za radionicu sam doznao slušajući Bebeovu jutarnju emisiju na Radio Rojcu.

Prošle subote u Rojc magazinu gostovali su Oleg Morović i Raul Marini te na vrlo zanimljiv i opušten način najavili tri dana raznih radionica za djecu i mlade.

Ukratko, najavili su da udruga Prostor urbane kulture u suradnji sa Studentskom udrugom Pula i tiskarskim kolektivom Škart organizira trodnevnu manifestaciju "Y U NO DIY?" (Zašto to ne učiniš sam?), edukativni program osmišljen kao serija kreativnih radionica za djecu i mlade.

Sudionicima su ponudili da kroz različite eksperimentalne i inovativne "uradi sam" načine tiskaju vlastite grafike. Riječ je o tehnikama lego printa, gel printa, linoreza ili kolaža.

S obzirom da su me nakon tri godine proučavanja lika i djela Slavka Kopača i, posredno, art bruta, počele zanimati sve vrste kreativnih ekshibicija, prijavio sam se na tri radionice.

Morović me stavio u grupu mladi (do 35 godina).

Foto: Petra Tadić Majetić

Dan prvi: GEL PRINTING

Dok su mlađa djeca u potpuno ispunjenoj radionici za lego print čekali početak svoje školice, mi smo se uputili u duboke podrume Rojca gdje je za 12-tak sudionika Louis Abdelghani organizirao radionicu gel printa.

Radi se o tehnici gdje se na žele podlogu, koju je ranije skuhao Louis, najprije namaže boja a zatim pritišće neka fotografija ili ranije izrađeni dizajn.

Potom se na taj gel pritišće čisti papir na kojem se pojavljuje otisak nanesenog motiva.

Foto: Teodor Korodi

Najprije smo svi opalili po jedan krug printanja i vrlo brzo počelo je međusobno komentiranje, pohvale i upoznavanje.

Sudionici su raznoliki: od emo cura koje su nedavno završile osnovnu školu, preko srednjoškolske omladine iz ŠPUD-a, pa do dvije apsolventice prava iz Poreča.

Foto: Teodor Korodi
Foto: Teodor Korodi

Motivi su isto raznorodni. Prije radionice organizatori su tražili da priložimo crno-bijele fotografije s jakim kontrastima.

Ja sam dvaput gelprintao fotku svoje majke iz mladosti i jednu svoju, također iz mladosti.

Foto: Teodor Korodi
Foto: Teodor Korodi

Ostali su tiskali neke svoje fotografije, motive ili nacrtane dizajne. Printovi se odmah vješaju po zidovima, šire po stolovima i suše.

U drugom krugu printanja svi već pričaju kao da se poznaju godinama.

Upravo ta komunikacija je jedna od vrijednosti ovakvih radionica. Neke od sudionica pohađaju ih često.

- Ove zime bile smo u radionici fanzina kod Olega i bilo je stvarno super. Stvaraš nešto, družiš se, upoznaješ ljude, kaže Karla Žužić iz Poreča.

Radionice voli jer naučeno onda primjenjuje u svom osobnom stvaralaštvu.

Karla Žužić (desno) Foto: Teodor Korodi

- Slikam, pišem, stvaram, kaže Karla koja je donedavno bila IDS-ova gradska vijećnica u Poreču.

Njena kolegica Ema kaže da je zanimaju razne tehnike printanja.

- Volim jako ići na radionice. Ova mi se sviđa tako da sam se prijavila i na linorez u subotu, kaže Ema.

Ema iz Poreča Foto: Teodor Korodi

Lara Usainović iz Fažane završila je treći razred umjetničke škole, preko dana radi u trgovini a navečer, unatoč vrućini, ne propušta radionice.

- Ovaj način printa mi je jako zanimljiv. Sama sam doma isprobavala tehniku gela, ali svejedno sam došla na radionicu jer uvijek nešto naučiš i upoznaš nove ljude, kaže Lara.

Voditelj radionice Louis Abdelghani u svom je radu prilično opušten i poticajan.

Na pitanje kako je došlo do radionice baš na ovoj sasvim underground lokaciji kaže: "Otkrili smo ovu prostoriju i pomalo je sredili. Jedan od kolega, Raul Marini, grafičar koji je završio akademiju u Veneciji, potaknuo nas je da napravimo radionicu za tisak". 

Louis Abdelghani (Foto Petra Tadić Majetić)

- Uskoro smo dobili karusel i pomalo počeli. Gel tehniku je na akademiji učio Raul, a onda smo, zajedno s Hasanom, odradili jedan projekt gdje sam se bolje upoznao s tom tehnikom. Jako sam zadovoljan s današnjom radionicom. Iznenadio mi broj polaznika i čini mi se da su svi zadovoljni, zaključuje Lui.

Dan drugi: LEGO PRINTING

Iako nikad u životu nisam slagao lego kockice, radionica legoprinta pokazala se izrazito zanimljiva.

Opet nas je bilo desetak, dovoljno da mentor Oleg svakom posveti optimalni dio vremena.

Nekolicina nas je odabralo ispisivanje riječi i fraza, drugi su osmislili dizajne fotoaparata, pizze ili nekih leptira, cvjetića...

Foto: Petra Tadić Majetić

Svi zajedno sjedimo za stolom i od prve minute žustro komuniciramo.

Radionica je, ustvari, mali kolektiv u kojem sudjeluju osobe različitih pogleda na svijet, različitih godišta i različitih talenata.

Ispunjava to što si svi međusobno pomažemo.

Legoprinting je tehnika u kojoj se najprije od raznih lego detalja složi dizajn u naopakom, zrcalnom obliku.

Zatim se preko tih legića nanosi boja na koju se potom stavlja papir preko kojeg se onda oklagijom vrši pritisak.

Foto: Teodor Korodi

Pored mene sjedi mlada cura sa slušalicama na glavi, radi neke čudne forme.

Kad vidi da nisam siguran jesam li sva slova dobro napravio, vadi mobitel, fotka moj rad i radi inverziju.

Pokazuje se da sam umjesto Berge Vanga napisao Berge Istra. S obzirom da imamo vremena za dva pokušaja prvu seriju radim kao Berge Istra.

Na printanju je gužva, svatko najprije valjkom razmazuje boju, zatim se s nestrpljenjem čeka ishod. Svi se međusobno hvale i ohrabruju.

Kod mene su s druge strane stola tri vesele djevojke.

Petra, Mara i Monika

Mara studira u Švedskoj, ovih dana ide u Tasmaniju na razmjenu.

- Pozvala me prijateljica Petra s kojom sam još odmalena radila ovakve stvari. Došla sam jer nisam dugo radila rukama pa sam poželjela malo pokrenuti kreativnost u sebi, kaže Mara.

Petra, inače studentica dizajna, kaže da u stvaralaštvu nikad nisi previše obrazovan.

- Prijavila sam se jer još nisam probala ovu tehniku i htjela sam je iskusiti. Radionica je jako zabavna, upoznala sam super ljude, slušala super glazbu, zadovoljna sam i preporučujem svima da probaju, rekla je Petra.

Tu je i Monika koja vanredno studira marketing.

- Prijavila sam se jer uvijek želim naučiti nešto novo. Isključim mozak i onda se indirektno izražavam. Volim taj vajb, družimo se, pričamo i uvijek mi prebrzo prođe vrijeme. Petra i ja bi bile tu do jutra da možemo. Bavim se digitalnim dizajnom i na ovaj način obogaćujem svoj izričaj, zaključila je Monika.

Zanimljivo je da sudionici nakon radionice koja je dosta 'prljava' ostaju nakon završetka počistiti učionicu, dojam je da nikom ništa nije teško.

Foto: Teodor Korodi

Dan treći KOLAŽ I LINOREZ

Zadnja radionica izrazito je zanimljiva.

Stolovi su puni jer su djeca i mladi ovaj put zajedno. Dio izrađuje linorez, dio se bavi kolažima. Svi smo isti.

Linorez mentorira Raul Marini, kolaž Leana Štasny Kernjus.

Raul Marini (Foto Teodor Korodi)

Odlučio sam se za kolaž koji se sastoji od spajanja radova s prve dvije radionice.

Nakon što je saslušala moju ideju mentorica Leana iz Poreča odlazi u auto po printer.

Skeniramo dosadašnje radove, smanjujemo ih i odjednom se otvara svijet milijun opcija i kombinacija.

Ideja je puno, vremena malo, radim tri različita kolaža, režem, lijepim, povremeno bacim oko po prostoriji... Svi su nabrijani, fokusirani, posvećeni.

Vizualni izričaj je duboko u svima nama. Posebno kod najmlađih. Goethe je rekao, čovjek previše priča, trebao bi više slikati.

Pored mene svoje linorez grafike suši Lara iz Fažane, koja je poput mene, bila na sve tri radionice.

Predlaže mi da u jedan kolaž dodamo njene linorez dijelove i za 20 minuta gotov je i četvrti kolaž.

Mentorica Leana Štasny Kernjus jako je zadovoljna radionicom i proizvedenim kolažima.

-  Ovo mi je prvi put da sam imala i djecu i odrasle. Zanimljivo je da se svi podjednako angažirani. Upravo sam završila sedmodnevnu radionice kolaža u Poreču, ali samo s djecom, kaže Leana koja završava modni dizajn u Ljubljani.

Leana Štasny Kernjus (Foto: Teodor Korodi)

Smisao radionica je upoznavanje s tehnikama, eventualno iniciranje neke kreativne iskre i, jednako važno, zajedništvo, kolektivni doživljaj stvaranja.

Oleg Morović: 'Veseli me miks raznih uzrasta'

Oleg iz udruge Prostor urbane kulture ključni je čovjek svih radionica.

- Iznimno sam zadovoljan. Odaziv je bio veliki, posebno ako uzmemo ove vrućine. Rekao bih da je bilo oko 40 polaznika. Neki su bili na svim radionicama. Veseli me miks raznih uzrasta, kaže Morović koji se radionicama bavi još od srednje škole.

Oleg Morović (desno) Foto: Petra Tadić Majetić

- Volim te interakcije i istraživanje novih tehnika. Kolega Oleg Šuran i ja najprije smo radili radionice za učenike umjetničke škole, a onda smo uključili i širu javnost. Osnovna ideja je da potaknemo mlađe osobe da koriste svoje ruke za neku kreativu, neki art, sve u nadi da će se netko od njih i sam kasnije time baviti, odnosno možda baciti u vode kreative, kaže Oleg Morović.

Uz sve navedeno bitan mu je i kolektivni duh na radionicama.

Foto: Teodor Korodi

- Jako sam sretan da se vrlo brzo na radionicama uspostavila komunikacija unatoč različitim uzrastima. Nestaju zidovi među polaznicima, kaže Morović.

Želja mu je u budućnosti organizirati festival radionica.

- Volio bih da napravimo događaj koji bi objedinjavao više radionica, potom izložbe radova, kao i sajam nezavisnih print izdavača. Očito je da postoji publika. Volio bih to nadograditi i s nekom glazbenom komponentom, tipa popodne radionica, predvečer izložba i onda svirka, rekao je Oleg Morović.

Foto: Teodor Korodi

Bitno je naglasiti i da su sve njegove radionice besplatne.

Za ovu je trošak pokrio Grad Pula, a tijekom ovog mjeseca očekuje se i zajednička izložba nastalih radova.


Nastavite čitati

Pula
 

Tko je gledao kultni film "Dim"?

Inspiraciju je, kaže spiritus movens Šikuta Darko Pekica, "ukreja iz kultnega filma Dim, kadi je Harvey Keitel svako jutro sprid svoje tabakerije slikiva isti kadar lit i lit.  Duh tih Pekinih i Keitelovih litrati bi triba biti deboto isti, aš ka diferenca je mriž njujorške kružere i savičentinske?"

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.