Predavanje “Histri, arheologija, amfiteatar i rimski teatar: Arheološki muzej Istre” posljednje je u nizu popratnih događanja uz izložbu “Histri u Istri”. Posvećeno je, kako što se naslućuje iz samog naslova, Arheološkom muzeju Istre u Puli, partnerskoj ustanovi Hrvatske zajednice u Trstu / Comunità Croata di Trieste u osmišljavanju ove vrijedne izložbe postavljene u Muzeju Winckelmann. Izložba je organizirana u suradnji s Općinom Trst (otvorena je sve do 01. travnja 2024., od 10.00 do 17.00 sati) uz potporu Regije Furlanije – Julijske krajine/Regione Friuli Venezia Giulia i zaklade CRTrieste.
Predavanje “Histri, arheologija, amfiteatar i rimski teatar: Arheološki muzej Istre” održat će se sutra u 17.30 sati, u dvorani Bobi Bazlen Palače Gopcevich, a u ulozi predavača biti će ravnatelj Arheološkog muzeja Istre/Museo archeologico dell'Istria u Puli/Pola, Darko Komšo.
Nazočiti će i gradonačelnik Pule, Filip Zoričić kao predstavnik Grada Pule i Turističke zajednice grada Pule, pokrovitelja izložbe. Moderirat će predsjednik Hrvatske zajednice u Trstu, Damir Murkovic.
Ravnatelj Arheološkog muzeja Istre, Darko Komšo, na predavanju će (uz predviđeni simultani prijevod na talijanski) predstaviti ne samo povijest muzeja i najvažnijih spomenika o kojima skrbi, već i prikazati izazove upravljanja ovom složenom ustanovom, rad na novom stalnom muzejskom postavu te programe planirane u skoroj budućnosti.
Arheološki muzej Istre
Arheološki muzej Istre najposjećeniji je muzej u Hrvatskoj i jedna od najvažnijih ustanova u Istri. Osnovan je prije 122 godine, na izravan povod brojnih nalaza pronađenih na prostoru nekadašnje prijestolnice Histra, Nezakcija. Prvi je muzejski lapidarij bio smješten u jednom od monumentalnih antičkih spomenika Pule, Augustovom hramu na nekadašnjem rimskom Forumu, sa zbirkom nalaza započetom već u doba francuskog prosvjetiteljstva.
Nekoliko godina kasnije, lapidarij se proširuje i na amfiteatar. Arena, pulski amfiteatar, najveći je antički spomenik na području Hrvatske, po veličini šesti rimski amfiteatar u svijetu i sa svoje četiri kule pripada amfiteatarskim građevinama s najbolje očuvanim vanjskim plaštem.
U svojoj više od stoljeća dugoj povijesti, Arheološki je muzej Istre, zajedno s iznimno bogatom baštinom kojom upravlja, promijenio četiri države i preživio tri rata, transformirajući se u vodeći znanstveni i kulturni centar u regiji. Uz muzejsku djelatnost, arheologiju i skrb o spomenicima, bavi se organizacijom i produkcijom kulturnih događaja poput izložbi i koncerata te izdavaštvom, kao jedan od ključnih nositelja kulturne ponude Pule i Istre. Među nedavno ostvarenim značajnim projektima ističe se revitalizacija Malog rimskog kazališta, jedinog očuvanog rimskog teatra u Hrvatskoj. Sa svojih 2000 sjedećih mjesta, ono se svakog ljeta pretvara u jednu od najspektakularnijih pozornica za dramu, balet, operu te koncerte alternativne glazbe u ovom dijelu Europe.
Darko Komšo
Darko Komšo rođen je 1972. u Puli, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Diplomirao je jednopredmetnu arheologiju 1999. na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Od 1996. radi u Arheološkom muzeju Istre u Puli, u zvanju muzejskog savjetnika, a od 15. siječnja 2009. na položaju ravnatelja. Član je Hrvatskog muzejskog vijeća od 2016., te njegov predsjednik od 2018. godine. Od 2018. godine član je i Hrvatskog vijeća za kulturna dobra.
Sudjelovao je na više od 100 stručnih i znanstvenih skupova u Hrvatskoj i inozemstvu. Autor je 135 znanstvenih i stručnih radova, objavljenih u domaćim i stranim časopisima. Sudjelovao je na više od 50 arheoloških istraživanja, većinom kao voditelj. Samostalni je autor tri izložbe te koautor nekoliko zajedničkih izložbi i prezentacija eksperimentalne arheologije.
Darko Komšo upisao se u anale hrvatske arheologije otkrićem prapovijesnih slikarija u Romualdovoj pećini u Istri, jedinih do sada pronađenih na području Hrvatske. Za to je otkriće dobio nagradu Hrvatskog arheološkog društva za promicanje hrvatske arheologije u zemlji i svijetu.
Član je Koordinacije za zavičajnu nastavu Istarske županije, Partnerskog vijeća urbanog područja Pule te Povjerenstva za kulturne manifestacije u spomenicima kulture grada Pule. Bio je članom Upravnog vijeća Arheološkog muzeja Osijeka te predsjednikom Muzejskog vijeća Arheološkog muzeja u Zadru. Od 2005. do 2009. bio je predstavnik Istarske i Primorsko-goranske županije u Središnjem odboru Hrvatskog arheološkog društva te je obavljao funkciju muzejskog matičara druge razine.