„Republika Hrvatska mora čim prije učiniti nešto da se umjesto sadašnjeg groblja nekretnina u samom središtu Pule, dobije prostor koji će biti strateški gospodarski resurs i motor razvoja Grada Pule, kao što je bio Uljanik preko 150 godina“, poručio je saborski zastupnik IDS-a Dalibor Paus, danas tijekom sudjelovanja u raspravi o upravljanju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske.
U priopćenju koje je poslano medijima, ukazao je da CERP, odnosno – Centar za restrukturiranje i prodaju u ime Republike Hrvatske, među brojnim tvrtkama, upravlja i tvrtkom Uljanik Brodogradnja 1856.
Podsjetio je da je Vlada svojom Odlukom iz 2020. godine, a u cilju revitalizacije brodogradnje u Puli, omogućila prijenos koncesije s Uljanika d.d. u stečaju, na novog ovlaštenika Uljanik Brodogradnju 1856, što je u tom trenutku bilo nužno kako bi se što prije omogućilo poslovanje na pomorskom dobru za novu tvrtku, ali je nažalost tu, u rješavanju imovinsko pravnih odnosa na prostoru bivšeg Uljanika, i stala.
Naglasio je kako Uljanik Brodogradnja 1856 ima koncesiju nad pomorskim dobrom, više manje u krugu čitavog bivšeg brodogradilišta Uljanik i to sve do 2041. godine, iako manji dio pomorskog dobra pod koncesijom Uljanik Brodogradnja 1856 koristi za svoju djelatnost, a veći dio prostora se ne koristi i propada ili se daje u zakup drugim tvrtkama.
„I tu je problem“, napomenuo je Paus te dodao kako „ugovor i zakup Uljanik brodogradnja tim tvrtkama produžuje svakih šest mjeseci, a upravo takva neizvjesnost i nesigurnost značajno opterećuje uspješne tvrtke koje posluju u zakupu te ujedno onemogućava daljnji razvoj i njihova daljnja ulaganja u prostor i opremu te zbog toga gube unosne poslove.“
Ukazao je na činjenicu da ukoliko dođe do prodaje Uljanik Brodogradnje 1856, a to je deklarirani Vladin cilj, kupac će preuzeti i koncesiju te će status tih tvrtki biti još u većoj neizvjesnosti i potencijalno se dodatno pogoršati, pritom spomenuvši i 40000 metara kvadratnih pomorskog dobra na prostoru bivšeg Uljanika koje nije niti u koncesiji, iako na njemu ima poslovnih subjekata koji „niti ikome išta plaćaju, niti znaju što ih čeka.“
„S obzirom na to da je Republika Hrvatska vlasnik 97,14% Uljanik Brodogradnje 1856, tražim da se pokrene postupak redefiniranja područja koncesije na prostoru bivšeg brodogradilišta Uljanik temeljen na stvarnom stanju korištenja prostora kako od strane Uljanik Brodogradnje 1856, tako i od strane ostalih tvrtki, kako bi se omogućilo njihovo normalno poslovanje te kako bi se omogućilo da se neiskorišten prostor kojeg ima najviše, stavi u funkciju razvoja poduzetništva“, zaključio je Paus.