“Pseudoznanost je lažna znanost, odnosno djelatnost koja se predstavlja kao znanost, no nije znanost jer koristi metode koje su apsolutno nekompatibilne sa znanošću, a sva istraživanja su bazirana na težnji da se potvrde inicijalne hipoteze koje su dane, a ako ih ne potvrđuju, odbacuju se. Pseudoznanosti nisu bitna mjerenja i eksperimenti, već svjedočanstva i drevne mudrosti”, citirala je Tijana Barbić-Domazet iz Sveučilišne knjižnice u Puli mladog istarskog znanstvenika Ivana Lorencina (koji je doktorirao na umjetnoj inteligenciji) danas ujutro u kampusu vodnjanskog Infobipa, gdje je s kolegicama predstavila predstojeće četvrto izdanje 'Tjedna istarskih knjižnica' koji se održava idućeg tjedna od ponedjeljak do petka.
Pod sloganom 'Pravi rub znanosti', ovogodišnja tema posvećena je znanosti, odnosno razlici između pseudoznanosti i znanosti.
"Ljudi su izjednačili svoj gnjev prema politici s gnjevom prema znanosti koja tu nije ništa skrivala, osim što se ponašala onako kako se znanost ponaša, a to je da je prikupljala podatke i mijenjala mišljenja s obzirom na te podatke, umjesto da je od početka napravila ono što je pseudoznanost napravila - zauzela određen stav i odbacivala podatke koji ne podržavaju taj stav", citiran je, u svezi pandemije koronavirusa, i istaknuti fizičar Anton Perkov, koji će, kao i Ivan Lorencin, održati predavanje idućeg petka u knjižnici Arheološkog muzeja Istre.
Tijana Barbić-Domazet
U ponedjeljak u 18 sati u Gradskoj knjižnici u Umagu Korado Korlević će tako (na svoj rođendan) održati predavanje "Razlikovanje pseudoznanosti od znanosti".
Popust od čak 50 popusta na upis u sve istarske knjižnice!
Kako je rekla Nadia Bužleta, ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice Pula, već četvrtu godinu Društvo bibliotekara Istre organizira Tjedan istarskih knjižnica (TIK) te kroz aktualne teme, svake godine drugu, želi opet privući korisnike i pokazati im da je i u ovim "drugačijim" vremenima knjižnica važno mjesto susreta, informiranja i učenja. Različitim aktivnostima, Društvo bibliotekara Istre želi pomoći svojim korisnicima da nauče razmišljati kreativno a trezveno, oslanjajući se na svoje knjižnice s punim povjerenjem.
Adriana Gri Štorga, voditeljica Knjižničnog odjela Arheološkog muzeja Istre kazala je da je pulski autor kreirao Vibor Juhas kreirao duhovitu, vedru jednominutnu video animaciju za ovogodišnje izdanje TIK-koja će uskoro biti poslans medijima.
Ivana Martinčić iz Gradske knjižnice u Umagu istaknula je da se tradicionalno u Tjednu istarskih knjižnica, dakle cijeli idući tjedan, svi zainteresirani mogu upisati godišnju članarinu u sve istarske knjižnice uz popust od 50 popusta.
Organizatori TIK-a istaknuli su i ovo: "Mnogo je literature o mogućoj novoj znanosti, knjiga od kojih neke pišu stručnjaci, koji argumentirano predviđaju razvoj znanosti, a neke površno informirani pojedinci koji zalaze u područja koja dovoljno niti poznaju niti razumiju. Ovi drugi govore o pseudoznanosti i često su motivirani zaradom. Svjesni smo velikog interesa čitatelja za ove teme te istovremeno nedovoljne kritičnosti prema takvoj vrsti literature. Ako sami nisu stručnjaci u nekom području, čitatelji teško mogu razlikovati pseudo i pravu znanosti u zametku. Teze koje se ponekad sreću u takvim tekstovima zvuče privlačno i utemeljeno jer se koriste znanstvenom terminologijom, tvrdnje su ispravno logički konstruirane, ali nemaju veze s pravom znanošću".
Sudionici/predavači (gdje i tko):
Gradska knjižnica Buzet: Saša Ceci je viši znanstveni suradnik na Zavod za eksperimentalnu fiziku Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu. Voditelj je znanstvene emisije Treći element s HRT-a i autor znanstvenopopularnog bloga Blesimetar na portalu Jutarnjeg i na facebooku
Gradska knjižnica Pazin: Dario Hrupec docent je fizike na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, gdje predaje Znanost u svakodnevnom životu, Linux za fizičare, Uvod u astročestičnu fiziku, Fiziku, Računalnu fiziku, Specijalnu i opću teoriju relativnosti te Uvod u astronomiju i astrofiziku.
Gradske knjižnice Umag, Poreč, Buje, Novigrad: Korado Korlević poznati i svestrani hrvatski učitelj i astronom iz Višnjana u Istri, najproduktivniji tragač za asteroidima svih vremena.
SKPU, Knjižnica AMI, Gradska Pula, u AMI: Ivan Lorencin završio Elektrotehniku na Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, doktorski studij iz tehničkih znanosti , a radi na Tehničkom fakultetu u Rijeci na Zavodu za automatiku i elektroniku, gdje se bavi istraživanjima na području primjene umjetne inteligencije u medicini, energetskim sustavima i robotici.
Gradska knjižnica Pula, ogranak Vodnjan: Docent Siniša Miličić, prodekan na Fakultetu informatike u Puli, predaje matematičke i informatičke predmete. Dugo radio kao asistent na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu
SKPU, Knjižnica AMI, Gradska Pula, u AMI: Anton Perkov, asistent na Zavodu za teorijsku fiziku čestica i polja na PMF-u u Zagrebu. Područje njegovog istraživanja je fenomenologija kvantne kromodinamike, tj. teorije jake nuklearne sile, poglavito procesi na visokim energijama. Bavi se i popularizacijom znanosti, te je održao desetke prezentacija u Puli i Zagrebu.
Knjižnica DAPA Pazin: Udruga Profesor Baltazar bavi se vaninstitucionalnim odgojem i obrazovanjem, a osnovana je s ciljem očuvanja lika i djela profesora Baltazara, te svevremenskih vrijednosti kojima nas profesor uči i promiče inovativnost, kreativnost, popularizaciju znanosti.
Gradska knjižnica Labin: Prof.dr.sc. Mario Viscovich, diplomirao je i magistrirao strojarstvo na City University of New York te doktorirao Inženjering okoliša. Predavao je na New York University, University of Phoenix, Western International University, Bromson Ort College, Decker College, radio u farmaceutskoj industriji te posjeduje nekoliko patenata.