NEVJEROJATNA SUDBINA PJESME "NO ROOM FOR YOU" Proslavili su je KUD Idijoti, a prvi snimili engleski punkeri iz benda Demob. Da je postala hit u bivšoj Jugoslaviji saznali su tek 30 godina kasnije!
Barryju Phillipsu početkom '80.-ih učinilo se da, tek što je sa svojom pjesmom' zagrebao' britanske glazbene ljestvice, ona je već otišla u zaborav. Ali, nekoliko desetljeća kasnije primit će poruku koja će ga ostaviti bez teksta - pjesma je svo vrijeme bila hit na drugom kraju Europe, u zemlji o kojoj ništa nije znao i koja više i ne postoji! Iz ove je priče nastala knjiga, a knjigu je ovih dana predstavio Puli, uz podršku Saleta Verude * Može se slobodno reći da je ovdašnja glazbena scena imala sreće da je otkrije Barry Philips i pokloni joj ovako iznimnu knjigu
8 min
Maja Jokanović
Sale Veruda i Barry Phillips u Puli
Barryju Phillipsu početkom '80.-ih učinilo se da, tek što je sa svojom pjesmom' zagrebao' britanske glazbene ljestvice, ona je već otišla u zaborav. Ali, nekoliko desetljeća kasnije primit će poruku koja će ga ostaviti bez teksta - pjesma je svo vrijeme bila hit na drugom kraju Europe, u zemlji o kojoj ništa nije znao i koja više i ne postoji! Iz ove je priče nastala knjiga, a knjigu je ovih dana predstavio Puli, uz podršku Saleta Verude * Može se slobodno reći da je ovdašnja glazbena scena imala sreće da je otkrije Barry Philips i pokloni joj ovako iznimnu knjigu
Bila je 1981. godina kada je mladi provincijski street punk band Demob iz Velike Britanije snimio tri minute i petnaest sekundi pjesme „No Room for You“ ("Za vas nema mjesta"), koju je potpisao njihov tadašnji basist, mladi Velšanin na 'privremenom radu' u Engleskoj, Barry Phillips.
Singlica iz ’81. prodala se tada u oko sedam tisuća primjeraka i brzo zaboravila. Pjesma je na engleske glazbene 'tablice' dospjela tek nekoliko godina kasnije, nakon objavljivanja na kompilacijskom albumu britanskih punk bendova, no Barry je do tada već bio napustio Demob.
Bilo je to najbliže što se ova pjesma približila rock'n'roll slavi. Ili je barem u to vrijeme tako mislio Phillips.
Ono što tada nije mogao ni zamisliti jest da je „No Room for You“ doživjela veliku popularnost, ali u kutku Europe o kojem je on premalo znao. Točnije – nije znao ništa! Sve dok jednog dana, 30-ak godina kasnije, nije stigla poruka u kojoj je pisalo „Znaš li ti da je ta pjesma nevjerojatno popularna u bivšoj Jugoslaviji?“.
U potrazi za svojom pjesmom, Barry je krenuo u otkrivanje jugoslavenske punk scene i svoje putovanje (ili barem njegov prvi dio) zaključio fantastičnom knjigom „U potrazi za Titovim punkerima“ , koju je ovih dana, skoro pola vijeka od objave singlice, predstavio i pulskim punkerima i muzikoljupcima u Dnevnom boravku pulskog Društvenog centra Rojc, udružen s najzaslužnijom osobom za popularnost pjesme - utemeljiteljem KUD Idijota Sašom Milovanovićem, alias Saletom Verudom.
S predstavljanja knjige u Rojcu
Barryjeva priča
Glazbom se počeo baviti još kao osamnaestogodišnjak, ali punkerske godine Phillipsu su u sjećanju ostale kao vrlo turbulentne i pune batina i opasnosti.
- Na svirkama Demoba bilo je puno nasilja. Razlog je što su u bendu bila dva crnca i tri bijelca. U to vrijeme, odnosno sve do pojave The Specialsa, praktično svi punk bendovi u Velikoj Britaniji bili su bjelački pa su svirke Demoba privlačile puno skinheadsa. Tako je bilo i prije nego što sam ja došao. Zapravo, pjevač je zbog ovih obračuna završio u zatvoru pa se, umjesto njega, Demobu priključio prvo moj prijatelj, koji je onda pozvao i mene. Tako sam stigao u bend, priča Phillips.
Demob je imao sve ozloglašeniji status, a Barryja je količina nasilja postupno iscrpljivala. Njihovu svirku u Coventry Gardenu otkazala je policija zbog najave napadača s puškama, a posljednji zajednički nastup u Južnom Wallesu ostao je u potpunosti zasjenjen nevjerojatnim nasiljem. Pitajući se umire li mu punk pred očima, Phillips ranih ’80.-ih odlučuje napustiti scenu i preseliti se u mirni Sheffield.
"Nisam imao pojma o Jugoslaviji"
Prošlo je od tada 30-ak godina. Barry je živio laganim životom i na Facebooku vodio poprilično uspavanu stranicu „The Punk Wars Veterans Association“ (Udruženje veterana punkerskih ratova), napravljenu iz zezanja. Pratilo ju je svega stotinjak ljudi. Jedne je večeri na nju postavio video američkog benda koji izvodi „No Room for You“, sasvim slučajno - u Zagrebu.
- Ni dvije minute otkako sam objavio video, primio sam poruku od momka koga do tada nisam poznavao, po imenu Saša iz Kragujevca – grada za koji također nisam nikad bio čuo - koji mi rekao:“Je l' znaš ti da je ova pjesma izuzetno popularna u bivšoj Jugoslaviji?“. Mislio sam da je tip lud i rekao mu da nemam pojma o tome, priča danas Barry, koji je odmah nakon prve, primio i drugu poruku, ovog puta s linkom do pjesme KUD Idijota „To nije mjesto za nas“.
- Kad sam kliknuo na link te 2011. godine, pjesma je već imala više od 150 tisuća pregleda, a naša originalna ni 30 tisuća, smije se.
Bio je prvi put da je Barry čuo za Pulu i KUD Idijote.
Demob, Barry je drugi slijeva
Saletova priča
Osamdesetih godina, do Pule je stigao „Punk & Disorderly Vol. 1“ – kompilacijski album, na kojem je po drugi put objavljena „No Room For You“.
- Netko nam je donio ovu ploču i njenim presnimavanjem, koje je krenulo bjesomučno, pjesme s njega su se među nama punkerima proširile kako požar, započeo je Sale Veruda svoju priču o susretu s pjesmom, nabrajajući imena vrhunskih bendova, uključujući Partisans, Dead Kennedys i The Outcast, s kojima su se preko ove LP ploče upoznavali tih ranih '80.-ih.
- Za mene osobno, jedna od najljepših pjesama na ovoj kompilaciji bila baš pjesma benda Demob. Najvažnije je za ovu priču je da mi se pjesma jako, jako svidjela. Imala je lijepu melodiju, neku melankoliju, onako finu...Ali nije depresivna, rekao je Sale, dodavši da su je Idijoti počeli izvoditi vrlo rano, još u vrijeme dok je pjevač bio Nenad Marković - Marko, koji je za mikrofonom benda proveo oko dvije i pol godine prije dolaska Branka Črnca - Tuste.
- Ja s engleskim nisam 'na ti', pa ja nikad nisam razumio o čemu ta pjesma govori. Marko s engleskim isto nije bio bog zna šta, ali ni tekst mu nije bio toliko bitan, pa je on tada opjevao pjesmu na nekom izmišljenom 'mađarskom', prisjeća se Veruda kroz smijeh, dodajući da, osim omota kompilacijskog LP-ja, i jedne singlice Demoba i bendaAnti-police, koju je pronašao za vrijeme neke turneje po Švicarskoj, o bendu i pjesmi koji su ga inspirirali nije znao baš ništa.
Sale Veruda
- E, vrijeme je prolazilo, primičemo se '90. -ima i ja sam u tom trenutku za potrebe snimanja albuma KUD Idijota „Glupost je neuništiva“, kojeg mi inače zovemo 'Plavi album', napisao svoj tekst, uopće ne znajući o čemu „No Room for You“ zaista i govori, nastavlja je Saša, koji sebe kao autora novog teksta na albumu čak nikada nije ni potpisao.
Sve nakon toga je povijest. Ona za koju Barry još nekoliko desetljeća neće doznati.
- Prošle su godine i stigla je neka, čini mi se, 2017. godina. Stigne meni mail! „Dobar dan, dobar dan, ja sam Barry Phillips, nekadašnji basista benda Demob i trenutno živim u Holandiji. Odavno sam odselio iz Engleske…“ i, kako je krenulo pismo, ja sam u prvom trenutku progutao knedlu, pa sam pretrnuo, pa pomislio šta sam sad zeznuo. Sad će autorska prava, pa zašto niste nikoga pitali, pa…, smijao se ovih dana Sale, prisjećajući se prvog kontakta s Barryjem.
Međutim, pismo je stiglo ponukano viješću da se jedna zaboravljena pjesma u ex Yu proslavila ispod svakog radara i Barry je htio doznati sve o jugoslavenskom punku. Bio je to prvi korak ka knjizi koja nije bila ni zamišljena kao knjiga, ali se s vremenom jednostavno dogodila.
Zašto baš Tito?
Nisu svi jednako dobro odreagirali na spomen Tita u naslovu. Pojedini su punkeri Barryiju slali i negativne poruke no, njegovo je objašnjenje vrlo prosto: „U Velikoj Britaniji je nešto što se događalo u vrijeme vladavine pojedine osobe, vrijeme te osobe – tačerovsko ili elizabetinsko“, kaže Barry, naglašavajući da to ne znači nužno simpatiziranje te osobe. Naprotiv.
- Osim toga, dodaje, jednostavno mi se jako svidio taj naslov.
Foto Morena Tomičić
Foto Morena Tomičić
Domaći punkeri su imali sreće što ih je otkrio Barry Phillips
Do koje mjere je Barryiju ovakav rasplet priče s pjesmom bio nepojmljiv, najbolje opisuje podatak da je jedan jedini kritički osvrt na singlicu iz '81.-e, onaj objavljen u glazbenom magazinu Melody Maker, glasio: „To je neko novo hipijevsko s*anje“.
No pjesma je negdje ipak postala hit i Barry je sada htio doznati sve što je mogao o jugoslavenskom punku, ne vjerujući ni u najluđim snovima da će naići na tako veliku i kvalitetnu scenu, kako kaže, „na rubu čelične zavjese“.
A kada ju je otkrio, shvatio je da je priča o njegovoj pjesmi jedinstvena prilika da se ispriča i jedna nova, bolja priča o Jugoslaviji ljudima u Velikoj Britaniji, u koju se u međuvremenu vratio, pa i u ostatku zapadne Europe.
Priču s više muzike, a manje rata!
U potrazi za dijelovima slagalice koji mu nedostaju, počeo je tražiti sugovornike po cijeloj bivšoj Jugoslaviji, a razgovori s njima odveli su ga po prvi put u Pulu, Zagreb, Rijeku, Ljubljanu, Novi Sad, Beograd i, konačno Kragujevac, iz koga je izvjesni Sale, koji je cijelu priču zakotrljao, dotad već odselio i otišao - na Maltu. No, Barryja je i pored toga u Kragujevcu dočekalo i više nego dovoljno sugovornika.
40 godina kulture ne može se naučiti gledajući video zapise online, zaključio je, pa se upustio u upoznavanje s ljudima diljem nekadašnje države.
- Nisam imao pojma o Jugoslaviji. Inače sam u međuvremenu postao povjesničar usko fokusiran na modernu europsku povijest i izučavam glazbu ali, iako sam mislio da znam dosta, nisam zapravo imao pojma. Nikada nisam bio čuo za cijelu tu scenu, rekao je Phillips koji je, kada se osvrnuo iza sebe, shvatio da, ono što je zamislio kao reportažu, može bez ikakvog problema postati knjiga.
Tako su nastali „Titovi punkeri“, knjiga koja, što zbog količine podataka, što zbog iznimnih sugovornika, ali prvenstveno zbog toga što na neki novi (reče jedan novinar ovih dana 'pomalo blogerski') način priča priču o punk sceni bivše Jugoslavije toplije, svakodnevnije i jednostavnije nego što smo navikli.
Iz niza susreta, osim svojih impresija, izvukao je sjećanja 'iz prve' ruke glazbenika i novinara, donijevši neka nova viđenja punka iz perspektive Darka Rundeka, Saleta Verude, Rujane Jeger (koja potpisuje i predgovor hrvatskog izdanja), Petra Janjatovića (autora ex Yu rock enciklopedija) i drugih.
Najvažnije od svega – ex jugoslavenski je punk dobio svoju knjigu, a to je puno teže postići nego zamisliti. Osim što treba imati entuzijazma i želje, što se još i da pronaći, potreban je i novac, a novac za dokumentiranje punka je jednako nedostižan u Sheffieldu, kao i u Puli ili Kragujevcu.
'Lova' za Barryjevu prvu knjigu bila je pozajmica njegove supruge. Ako bude imao sreće s prodajom, sprema se u pisanje druge – o punk bendovima u „post Titovoj Jugoslaviji“ i pokretu Nju Primitivs.
Sve je tu, tražit će se samo financijska sredstva.
Može se sa sigurnošću reći da je Barry Phillips (kao, uostalom, i cijela jugoslavenska scena), imao sreću da u nekoj dalekoj Puli postoje Sale Veruda i KUD Idijoti.
Ali, i cijela punk scena ovih prostora može biti sretna što je jedna pjesma ovdje dovela baš Barryja Phillipsa – metodičnog, prijatnog, iskusnog povjesničara, punkera i zaljubljenika u glazbu, koji joj je poklonio antologiju kakva se zlatom plaća.
Knjiga "U potrazi za Titovim punkerima" zasad je izdana na engleskom i hrvatskom jeziku. U Hrvatskoj ju je izdao Rockmark i dostupna je u njihovoj internet prodaji, knjižarama 'Hoću knjigu' te pojedinim objektima Tiska.
Nadamo se da će ove jedrilice doista biti odsukane, prije negoli završe kao nasukana jedrilica Delfinos u Štinjanskoj uvali, koja je dio prošlog proljeća i cijelo ljeto provela nasukana na obali, te je pod stalnim udarima valova, ubrzo postala podrtina koja je svoju sudbinu okončala na otpadu u pulskom Metisu
Nakon povratka s prvog dijela zimskih praznika, učenici i djelatnici Osnovne škole Vidikovac moći će u novoobnovljenoj knjižnici nastaviti provoditi svoje redovne aktivnosti * Ovo je druga značajna investicija ove godine u Osnovnu školu Vidikovac: od ovoga ljeta, uz Osnovnu školu Kaštanjer, opremljena je pomagalima za rad i kretanje slabovidnih i slijepih učenika
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.