"Temperatura raste i uzbuđenje je sve veće. Klavir, pianino i harmonika su već spremni i čekaju da nova generacija zasvira na njima. Za koji dan pridružiti će nam se i ostali instrumenti. Brojimo dane do našeg prvog susreta", objavila je prije par dana na svom Facebook profilu rođena Vodnjanka, profesorica harmonike Ana Šterpin Zagoranski, voditeljica iznova formiranog Područnog odjela Vodnjan Glazbene škole Ivana Matetića-Ronjgova Pula koji se svečano otvara sutra u 18 sati u Osnovnoj školi Vodnjan-Scuola Elementare Dignano.
Velika želja je ostvarena: ravnateljica vodnjanske osnovne škole Barbara Buršić–Križanac i voditeljica glazbenog odjela Ana Šterpin Zagoranski
Vodnjanski je područni odjel djelovao u Jugoslaviji, a ukinut je prije 36 godina, 1988. godine, kada je današnja voditeljica odjela završila drugi razred osnovne glazbene škole. Pritom Ana Štešpin Zagoranski ističe veliku zaslugu ravnateljice Glazbene škole Ivana Matetića-Ronjgova Pula Romane Vuksan Zuban, bez čijeg angažmana i podrške svijet glazbe ne bi nakon više od tri i pol desetljeća vratio u učionice osnovne škole u Vodnjanu.
U ovoj godini primljeno je čak 23 učenika/ca, raspoređena u dva razreda, i to, kako nam kaže ravnateljica pulske Glazbene škole Romana Vuksan Zuban, za klavir 7 učenika, za trubu 3 učenika, za violinu i violu 6 učenika, za harmoniku 5 učenika te po jedan učenik za rog i klarinet
Prof. Ana Šterpin Zagoranski govori nam o važnosti ponovnog pokretanja područnog vodnjanskog odjela pulske glazbene škole. Ona je inače predavala 21 godinu u glazbenoj školi u Poreču.
- Evo, ja nisam mogla ovdje u Vodnjanu kao dijete dovršiti osnovnu glazbenu školu, ali sam imala sreću da su me roditelji podržali i vozili me u Pulu, veli Vodnjanka prof. Šterpin Zagoranski i nastavlja.
- Kad sam ja počela učiti djecu, pitale su me mnoge mame da držim privatnu poduku, a kako sam radila u Poreču, to nisam stizala. I znam da su oni svi odustali. To je velika obaveza za roditelje. Jer, nije to tečaj nego nastavni plan i program Ministarstva koje treba poštovati; to je škola. Da li zbog financija, da li zbog manjka vremena ili komoditeta, roditelji nisu dovodili djecu u glazbenu školu pa je bio mali broj djece koji je pohađao osnovnu glazbenu školu. S Područnim odjelom u Vodnjanu dobivaju itekako prostora za tako nešto, kaže ona.
Područnog odjela ne bi bilo bez angažmana i podrške ravnateljice pulske Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova Romane Vuksan Zuban
- Glazba ima ogroman utjecaj na razvoj jednog djeteta, posebno u današnje doba tehnologije kada im nisu razvijene motoričke, a ni koncentracijske sposobnosti. A na instrumentu itekako razvijaju motoriku. Sviranje pospješuje inteligenciju u djece jer se neke druge sinapse razvijaju. Uz školu, i sport, glazba je jako bitna za razvoj djeteta, veli Ana Šterpin Zagoranski.
Voditeljica: Ana Šterpin Zagoranski, prof. savjetnik - harmonika
Ana Obrovac, mag. mus.– klavir
Denis Goldin, mag. art., savjetnik – rog
Flora Franjul – truba
Liubov Zuraeva, mag.mus – viola, violina
David Kumpare, mag.mus – klarinet
Jasmina Lorin, prof. – solfeggio
- Djeca će ovdje u Vodnjanu imati individualnu nastavu (jedan učitelj i jedan učenik), razvijat će koncentraciju. Jer, na individualnoj nastavi oni nemaju prostora za lelujanje i maštanje , nego su oni stalno aktivni. Dogodio se bum, nismo očekivali tako velik broj učenika, što mi je jako drago.
"Njih 23-oje imate će dvaput tjedno solfeggio, grupnu nastavu na kojoj uče teoriju, a dvaput tjedno po 30 minuta imat će individualnu nastavu (jedan na jedan). I oni tu razvijaju koncentraciju, jer mi ih stalno potenciramo na feedback, na praćenje informacija, i oni u tom smislu strašno napreduju", naglašava Šterpin Zagoranski.
Vodnjanka, prof. harmonike i voditeljica Područnog odjela Ana Šterpin Zagoranski
- Da ne kažem da oni ovdje uče drugo pismo. Jedna ruka ima jednu, druga ruka drugu funkciju; ti istovremeno čitaš note i to isto prenosiš u vremenskom opsegu na ruke, na prste. Puno, puno funkcija i vještine dijete razvija. Da ne govorimo kad poslije krene emocionalno otvaranje prema glazbi, slušanje glazbe, osjećanje glazbe. Ja sam presretna da je tako nešto u Vodnjanu i da to možemo pružiti djeci Vodnjana i okolice. Jer, upisana su i djeca iz galižanske škole, imamo ih iz Peroja, zaključuje voditeljica Područnog odjela Vodnjan Ana Šterpin Zagoranski
Romana Vuksan Zuban, ravnateljica Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova kaže da inicijativa otvaranja Područnog odjela Vodnjan traje od 2017. godine te da je održano niz razgovora s ondašnjom gradskom vlasti i odjelom za kulturu i obrazovanje.
- Počinjemo tako s prvim razredom, a s obzirom na opće stanje smanjenog broja djece u društvu, 23 upisana učenika smatramo jako dobrom brojkom. Moj prvi dojam je da nam se zajednica veseli. Ravnateljica OŠ Vodnjan Barbara Buršić–Križan izuzetno je susretljiva i prigrlila je naše nastavnike, mene, instrumente. Dajmo djeci najbolje. Ne zaboravimo da ih mi odrasli učimo kvaliteti, kaže Romana Vuksan Zuban, zahvaljujući Lyons klubu na donaciji pianina za odjel u Vodnjanu.
- Kvalitetni instrumenti i visok standard su bitan preduvjeti za napredak u glazbi. Važan je to motivacijski faktor za talente. Pozivam druge donatore da se uključe u kupnju koncertnog klavira kako bi javni nastupi bili što kvalitetniji i efektniji, dajući ljepšu perspektivu djeci, kaže ona.
Osnovna škola Vodnjan - Scuola elementare Dignano
- Živimo u svijetu instant stvari. Tkanje jednog umijeća, nit po nit, ton po ton, zahtijeva ustrajnost za koju nije svatko spreman. Ali mnogi jesu, svrstavajući se time u tradiciju onih koji su i u prošlosti tome težili. Nastavljajući sa stvaranjem okolnosti u kojima se tako nešto može dogoditi naše je nastojanje. Drago mi je što to možemo reći i za Vodnjan, grad s bogatom tradicijom očuvanja različitih vrijednosti, ističe ravnateljica pulske Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova Romana Vuksan Zuban.
Ravnateljica osnovne škole Vodnjan Barbara Buršić – Križanac zadovoljna je, kako kaže, fantastičnim odazivom - 23 djece u dva područna ureda, za šest instrumenata.
- Bit će to i dobra podloga za vodnjanski gradski orkestar. Ovo je, dakle, vraćanje nečega što je postojalo u našoj školi. Bila je to moja velika želja i drago mi je da je sada ostvarena. Roditelji više neće morati voziti djecu u Pulu. Solfeggio i solo sviranje bit će u našoj školi, a to nam je moguće odraditi i zato što nam djeca idu u četiri produžna boravka, koje financira Istarska županija i Grad Vodnjan, veli ravnateljica osnovne škole Vodnjan.