Uz besplatan ulaz, ove subote u 19 sati u koncertnoj dvorani Rondo na prvom katu Rojca, nastupit će Roya Quartet, skupina četiriju saksofonistica s izrazito multikulturalnim identitetom koju odlikuje raznolikost tradicije, baštine i vrijednosti, ovaj put kao Roya Extended. Inače, 'roya' na perzijskom jeziku znači san ili vizija.
Royu čine Petra Horvat (sopran saksofon), Weronika Partyka - alt saksofon/glas/baraban/fujara, Betka Bizjak Kotnik (tenor saksofon), Jovana Joka (bariton/alt saksofon), a u subotnjem proširenom pulskom izdanju pridružit će im se Neven Radaković (elektronika/objekti).
Glazbenice je u sastav spojila ljubav prema klasičnom saksofonu i komornom muziciranju, sa željom da široj publici predstave repertoar za klasični saksofon na vrhunskoj razini.
Kvartet čine četiri izvrsne saksofonistice koje su studirale kod priznatih pedagoga te su dobitnice brojnih nagrada na državnim i međunarodnim natjecanjima.
Autor plakata Vibor Juhas
Uz standardni repertoar, Roya kvartet rado izvodi nove skladbe za kvartet saksofona. Tako su praizvele djela skladateljica Oliwie Abravesh, Margarete Ferek - Petrić, Anne Marie Huszcza, Zvezdane Novaković i Larise Vrhunc, te skladatelja Carlosa Castellernaua, Leona Firšta i Johannesa Kretza.
U svojim projektima odstupaju od ustaljenih puteva u potrazi za drugačijim glazbenim žanrovima i formama izražavanja.
“... Pokušaj mi sada reći koga slijediš dok slušaš... što i koga voliš dok boluješ u samotnosti... Razumijevanje je precijenjeno. Drugačijost neminovna. Empatija put. Povezanost svrha... Šteta bi bila da ovo ne bude bar početak. Kad je već kraj...” (iz 'Pisma Royii koja se širi', Neven Radaković)
Glazbeni događaj organizira udruga Rondo Histriae u sklopu Ciklusa koncerata nove, eksperimentalne i improvizirane glazbe_0.5.
Roya Extended je projekt “proširene vizije” u kojem kvartet Roya svoj umjetnički vokabular širi s one (druge) strane zvuka 'klasičnog' saksofona.
Proširenim mogućnostima i tehnikama produkcije zvuka cijele porodice saksofona - barabanom (tradicionalni poljski bubanj), fujarom (slovačkom frulom), udaraljkama, glasom, riječju, naracijom, obrađenim elektro-akustičnim zvukom i elektronikom - kvartet Roya kroz koncertnu izvedbu istražuje performativnu sinkraziju heterogenog i eklektičnog, donoseći viziju ženske prisutnosti u suvremenoj umjetničkoj glazbi 21. stoljeća
Projekt istražuje pitanja o fenomenologiji kreativnog čina, o alatima i sredstvima izvedbenosti, te prirodi i motivaciji umjetničkog izražavanja. Ne zadržava se samo na estetskoj umjetničkoj vrijednosti već nastoji zakoračiti u prostor gdje kreativni čin stoji u neposrednom i etički odgovornom odnosu s umjetničkim nasljeđem, suvremenim društvom i svijetom u cjelini. Stav. Svjesnost. Sloboda. Poezija činjenja. Ne nužno tim redom.
U medijima su njihovi nastupi praćeni ovim dojmovima: "Uz obilje temperamenta, ali i suptilne dubine u lirskim trenucima, sastav je napravio vrlo uvjerljive i zadivljujuće interpretacije koje su u više navrata pokrenule pljesak pun entuzijazma"... "Glazbenice koje očito imaju vrlo snažne karaktere, kroz sviranje spojile su se u jedno."
Tehničku potporu potpisuje Audiolab d.o.o., dizajn svjetla Dean Pavletić, dizajn zvuka i miksanje uživo Neven Radaković. Autor plakata je Vibor Juhas, autor koncepta Neven Radaković, a produkciju potpisuju Jovana Joka i udruga Rondo Histriae.
Događaj je organiziran u sklopu programa "Ciklus koncerata nove, eksperimentalne i improvizirane glazbe_0.5" koji vodi udruga Rodno Histriae, uz financijsku potporu Upravnog odjela za kulturu i razvoj civilnog društva grada Pule i Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije.