Dodijeljene nagrade za najbolje informatičke i matematičke radove pulskih školaraca
Impresivnih 175 digitalnih uradaka pristiglo je kao odgovor na javni poziv iz pulskih osnovnih škola. U svakoj kategoriji nagrađena su tri najbolja učenika
Nakon jutrošnje promocije knjiga Izabele Bilić-Rovis "Čalendar" i "Čakavčice" te predstave "Beskrilci u oblacima" Dramskog i plesnog studija INK-a, danas u 17.30 sati slijedi krsnik u priči maštolovke Sedine Cerovac, u 18 sati unplugged koncert izvodi Studio glazbene kreativnosti Čarobna Frula, a u 19 sati Baka Librić za laku noć čita Harriet Muncaster "Mirabela je nestašna"
Nakon jutrošnje promocije knjiga Izabele Bilić-Rovis "Čalendar" i "Čakavčice" te predstave "Beskrilci u oblacima" Dramskog i plesnog studija INK-a, danas u 17.30 sati slijedi krsnik u priči maštolovke Sedine Cerovac, u 18 sati unplugged koncert izvodi Studio glazbene kreativnosti Čarobna Frula, a u 19 sati Baka Librić za laku noć čita Harriet Muncaster "Mirabela je nestašna"
"Što će ti playstation kad imaš baku od 103 godine", kaže dječak Gašpar, glavni junak romana „Izgubljeni gospodin Kovač“ Moree Banićević koji je autorica jučer predstavila u pulsko Circolu, petog dana 17. Monte Librića – Festivala dječje knjige u Puli, čija je glavna tema "Mitološka bića Istre".
Autorica Morea Banićević, koja je i učiteljica u opatijskoj osnovnoj školi došla je na Librić sa svojim učenicima, koje je na kraju predstavljanja svog romana predstavila na pozornici.
Njenu knjigu „Izgubljeni gospodin Kovač“ ilustrirala je Petra Brnardić, a objavila Naklada Ljevak. Riječ je o „fantastičnom romanu“, ili kako su djeca iz publike zaključila pravom 'trileru'.
10:00 - Velika dvorana: Izabela Bilić-Rovis: ČALENDAR I ČAKAVČICE, sudjeluje autorica Izabela Bilić-Rovis
11:00 - Velika dvorana:- BESKRILCI U OBLACIMA, izvodi Dramski i plesni studio INK
17:30 - Terasa Circola: Maštolov, KRSNIK, Maštolovka Sedina Cerovac
18:00 - Velika dvorana: Librofonia: ČAROBNA FRULA UNPLUGGED, izvodi Studio glazbene kreativnosti Čarobna Frula
19:00 - Velika dvorana: Harriet Muncaster: MIRABELA JE NESTAŠNA (V.B.Z.) Pripovijeda: Baka Librić
U ovoj su knjizi mladi ljudi „radoznali, dovitljivi i hrabri, a suočavaju se s neočekivanim situacijama na svim razinama – od obiteljske povijesti do odnosa prema prirodi i sebi samima. Napetost u romanu prelama se kroz oči likova, dječaka Gašpara i njegova prapradjeda, pri čemu vrlo važnu ulogu igraju ženski likovi“. Važan je ovdje i odnos prema očuvanju starih zanata kao što su kišobranar, postolar, urar…, ali svoje mjesto imaju i nove tehnologije.
Univerzalne vrijednosti i važnost uvažavanja različitosti, ali i čuvanja prirode promiče slikovnica „Točkice“ koju je na Pikniku s autorom predstavila ilustratorica Ana Salopek. Knjigu je napisala Ivana Francišković Olrom, a izdavač je Naklada Šumek. Priča je to o putovanju kroz udaljene svjetove koje spajaju djevojčice Točkice.
Na Libriću su jutros bila i morska bića. Njih su u bazenima s morskom vodom na otvorenu scenu Circola u radionicu Mala morska mitologija doveli profesori Neven Iveša i Gioconda Millotti i njihovi studenti s Odjela za prirodne i zdravstvene studije pri pulskom Sveučilištu Jurja Dobrile.
Radionica je bila inspirirana morem, čudesnim morskim i mitološkim bićima. Voditelji su na Festival donijeli komadić Jadrana koji je dio Sredozemnog mora, prostora uz koji se veže i bogata mitologija. Tako su polaznici mogli saznati kako izgleda i zašto je strogo zaštićena morska cvjetnica Posidonia oceanica te kakve veze ona ima s Posejdonom iz grčke mitologije, ali i Krakenom, čudovištem iz nordijske mitologije. Uz Posidoniju i sipe koje na nju polažu svoja jajašca, u bazenima na Monte Libriću bile su i morske kozice. Jer, upravo se njima hrane mlade sipice. Tu se u ovu mitološko-morsko-biološku upleo i Palemon, a djeca su, uz ostalo, mogla naučiti kako je ovaj rimski zaštitnik morskih luka povezan s cijelim rodom malih morskih kozica koje su prisutne u svakoj luci u Istri.
Još jedan iznimno posjećen Piknik s autoricom bio je u znaku književnog prvijenca Doris Cerin Otočan. Riječ je knjizi „Dvije priče čistog srca“ koju je ilustrirao pulski umjetnik Vibor Juhas, a nakon što ju je prvo predstavila na talijanskom jeziku, jučer je predstavljena na hrvatskom.
Novi Piknik bio je u znaku slikovnice „Menažerija“ koja donosi priču Ivane Brlić - Mažuranić iz 1905. godine s novim ilustracijama višestruko nagrađivane ilustratorice Vendi Vernić. Knjigu je početkom godine objavila Naklada Ljevak.
Na katu su u radionici Vile s Učke djeca izrađivala vile, a pod vodstvom studentica Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli Beate Jeger i Vlatke Rubil, a priču su čitale školske knjižničarke Dragica Pršo te Patricia Percan Pamić i njezine učenice. Radionicu Vilinsko kolo vodila je umjetnica Ana Salopek crtala i interpretirala svoju snagu.
U partnerstvu s Gradskom knjižnicom i čitaonicom Pula održan je i stručni skup „Drevni divovi: uloga knjižnica u očuvanju i oživljavanju mitova legendi i priča“. Knjižničarke su posjetile i Monte Librić te je u sklopu Dana knjižničara održan program „Naklada Ljevak predstavlja“. Najnovija izdanja predstavila je glavna urednica ove izdavačke kuće Emica Calogjera Rogić.
U poslijepodnevnom programu na rasporedu je bio Maštolov, tema su bile vile i vilenjaci, a voditeljica kroz ovu ludu zabavu bila je Maštolovka Sedina. U programu Librić Teatrina bio je audiovizualni performans „Mokoš“ kojeg izvode Vuk i Ptica, odnosno umjetnici Domagoj Vuković i Ana Salopek. Priču za laku noć izabrala je Baka Librić, a za petak je rezervirala knjigu Stefani Leonardy Hartley „Priče za laku noć iz cijelog svijeta“.
Impresivnih 175 digitalnih uradaka pristiglo je kao odgovor na javni poziv iz pulskih osnovnih škola. U svakoj kategoriji nagrađena su tri najbolja učenika
"Svi oni koji me poznaju, vrlo dobro znaju da ne podliježem utjecajima, stoga ostajem čvrst u svojim namjerama. Naravno, ponekad se mora pristati na kompromise, ali uvijek uz najveće poštovanje naše povijesti, civilizacije, identiteta i dostojanstva kao Talijana"; to je jedna od poruka Valmera Cusme koji je podsjetio: "Na kraju krajeva, prava koja uživamo dao nam je većinski narod, to jest Hrvati. To su prava duboko ukorijenjena u povijesti i civilizaciji ovih krajeva, a priznata su i na razini Europske unije. Možda je neugodno podsjetiti na to, ali upravo zahvaljujući manjinskim pravima Hrvatska je primljena u Europsku uniju. Oni koji se protive tim pravima su u manjini."
Nove brojke pokazuju da je u zadnje tri godine, zbog velike dobiti, preko 550 tisuća eura otišlo na plaćanje poreza na dobit
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.