Kultura

HRT-ova nagrada „Gordan Lederer“ stigla u Pulu

(VIDEO) PULSKI SNIMATELJ DRAGAN TURINA nagrađen za kreativnost u snimanju noćnih kadrova. Za sve „kriv“ misteriozan grob Matilde Barry

Puležan Dragan Turina 1. veljače snimio je, prema mišljenju žirija Hrvatske radiotelevizije, najbolji uradak karijere. Radi se o reportaži o pulskoj urbanoj legendi, „dami u crnom“ Matildi Barry čiji grob na pulskom Mornaričkom groblju, a na kojem se ona navodno ukazuje, izaziva brojne kontroverze i veliko zanimanje Puljana već više od sto pedeset godina


 
3 min
Martina Pereša

Puležan Dragan Turina 1. veljače snimio je, prema mišljenju žirija Hrvatske radiotelevizije, najbolji uradak karijere. Radi se o reportaži o pulskoj urbanoj legendi, „dami u crnom“ Matildi Barry čiji grob na pulskom Mornaričkom groblju, a na kojem se ona navodno ukazuje, izaziva brojne kontroverze i veliko zanimanje Puljana već više od sto pedeset godina

"Velika mi je čast biti dobitnikom godišnje nagrade "Gordan Lederer" HRT-a za najbolji snimateljski rad za 2021./2022. godinu. Ovo je prvi put da je takva jedna nagrada stigla u naš pulski Centar i svi smo jako ponosni. Ipak je ovo jedno veliko priznanje i privilegija", kazao nam je četrdesettrogodišnji Puležan Dragan Turina koji u pulskom Centru HRT-a radi od 1997. godine, a od 2000. godine postaje snimatelj i više ne skida kameru s ramena.

Vjeran prvobitnom snimateljskom pozivu

Trenutno je Turina voditelj tehničkih poslova za televiziju pulskog HRT-ovog Centra, no i dalje nastoji biti posvećen svom prvobitnom snimateljskom pozivu.

Dobro je da je tako jer 1. veljače snimio je, prema mišljenju žirija Hrvatske radiotelevizije, najbolji uradak karijere. Radi se o reportaži o pulskoj urbanoj legendi, „dami u crnom“ Matildi Barry čiji grob na pulskom Mornaričkom groblju, a na kojem se ona navodno ukazuje, izaziva brojne kontroverze i veliko zanimanje Puljana već više od sto pedeset godina. Reportaža je, u sklopu emisije „More“ na HRT-u emitirana 6. veljače. 

Iza nagrade stoji predan timski rad

- Moram reći da je naš novinar Marko Percan inspiraciju za priču dobio nakon što je na Facebook stranici Pulske štorije pročitao tekst kolege novinara Zvjezdana Strahinje. Odmah smo zatim prionuli poslu. U timu su, osim mene, bili već spomenuti novinar Marko Percan, snimatelj i majstor rasvjete Silvano Mikašinović, tonski snimatelj i operater GoPro kamere Darian Živković te kolegica producentica i novinarka Anita Bartolović koja je savršeno odglumila Matildu, kaže nam Turina kojem je prestižna nagrada uručena u Zagrebu prije točno tjedan dana, a povodom dana HRT-a koji se obilježava 15. svibnja.

Novinar Marko Percan ispred groba Matilde Barry, izvor: HRT

Snimalo se popriličan broj sati, danju i noću, a kako bi dojam jeze na groblju bio što vjerodostojnije prikazan, naš stari rocker Silvano Mikašinović nabavio nam je i dim mašinu te odlično upravljao s njom. Imali smo problema s produžnim kablovima, pa smo ostajali bez struje… ma svega je bilo… (smijeh) Naravno, sav naš trud bi bio uzalud da montažerka Marinela Jeromela nije odradila odličan posao. Također, htio bih se zahvaliti našim pulskim urednicama emisije "More", Korneliji Benazić i Jasminki Kalčić

DRAGAN TURINA

Nagrađeni petominutni prilog možete pogledati OVDJE.

Ni sam Turina, kaže, ne zna što je točno presudilo da nagrada ode baš njemu, ali pretpostavlja kako je riječ o noćnim kadrovima koji se rijetko snimaju.

 

Za dobar prilog treba vremena i truda

- Devedeset posto radnog vremena provodimo radeći dnevne zadatke za informativni program i zato sam presretan kad si mogu malo dati oduška i pokazati kreativnost u snimanju priloga za „More“, „Plodove zemlje“ i slične emisije. Naravno, za to treba vremena i truda. Što se moje dosadašnje karijere tiče, u posebnom sjećanju su mi ostali tereni s poplavljene Gunje i Rajevog Sela i s potresom pogođene Banije. U zadnje vrijeme bili smo u Poljskoj, na samoj granici s Ukrajinom. Snimali smo i humanitarne i izbjegličke krize u Rumunjskoj i Moldaviji. Baš sam se vratio krajem travnja i ići ću, naravno, opet ako me pozovu jer to su tereni koji se pamte cijeli život, zaključuje svestrani i neustrašivi snimatelj Turina.

GORDAN LEDERER

1958. – 1991.

Fotograf i televizijski snimatelj. Jedna je od prvih i najpoznatijih žrtava Domovinskog rata. Poginuo je na radnom mjestu, pogođen metkom snajpera, snimajući hrvatske borce u akciji na brdu Čukur iznad Hrvatske Kostajnice 10. kolovoza 1991. tijekom srpskih napada na Pounje. Iza sebe je ostavio mnoge video zapise koji i danas vrlo slikovito govore o prvim danima Domovinskog rata. Poznat je naknadni montažni uradak njegovih ratnih snimaka "Banijska praskozorja".

Njemu u čast, HRT svake godine pod njegovim imenom dodjeljuje nagrade za najbolje snimateljske radove.


Nastavite čitati

Hrvatski sabor izglasao porez na nekretnine

Dosadašnji porez na kuće za odmor zamjenjuje se porezom na nekretnine. Taj porez iznosit će od 0,6 do osam eura po metru četvornom, pri čemu postaje obavezan za lokalne jedinice i one same mogu određivati visinu tog poreza

Gong DIP-u: Istražite tko stoji iza dezinformacijske kampanje protiv Ivane Kekin

Gong navodi da je na tri objave kolaborator bio Vinko Kojundžić, koji je od bivšeg ministra zdravlja Vilija Beroša, osumnjičenog u korupcijskoj aferi, dobio nekoliko poslova izrade softvera. Na jednoj objavi je koautor i Neven Brnjas, ZET-ov sindikalist koji je bio na listi Radničke fronte, dok danas surađuje s Kojundžićem na kreiranju videa

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.